Samo Francozi?
Vsem, ki smo v tem poslu že nekaj časa, je povsem jasno: avtomobilski salon v Franciji postavlja v ospredje francoske proizvajalce, enako kot je imel včasih Frankfurt in zdaj München v prvi vrsti nemške. V Ženevi, ki je na žalost zaprla vrata za avtomobiliste, so bile zadeve kljub vsemu bolj geografsko uravnotežene. So pa bile tam v prednosti tradicionalne znamke, ki so si uspele priboriti in zadržati najbolj vidne položaje v prostorih Palexpa – no, vse do letos, ko smo doživeli razpad sistema, kot smo ga poznali pred pandemijo Covid-19. Tudi Mondial de l’Auto 2022 je bil bolj komorne narave, zato smo v uredništvu čakali do potrditev udeležbe letošnjih pariških razstavljalcev. In ker se je izkazalo, da so organizatorji uspeli zagotoviti spodobno število znanih imen, je bila odločitev jasna: “Allons-y!”*
Tradicionalen pristop se splača
Kot nama je z Gašperjem v pogovoru potrdil eden od sogovornikov iz skupine Renault, se pri njih v nastopih na avtomobilskih salonih držijo preverjene formule – gredo tja, kjer se jim zdi, da bodo pritegnili javnost ter na dan otvoritve dejansko pokažejo tudi novosti, ki jih prej v širši javnosti ni bilo videti. Slednje se jim je odlično obneslo lani v Münchnu s Scenicom, pa letos v Ženevi, kjer so – brez da bi si morali deliti publiko – udarno razkrili električni Renault 5. Tudi v Parizu so moji oceni privabili daleč največ pozornosti med vsemi razstavljalci – premiero je doživel električni Renault 4, medtem ko so Dacia Bigster, Alpine A390_β ter Renault Emblème prav tako še povsem sveže novosti. Alpine A110 Ultime, eden iz serije zadnjih 110, pa je pritegnil publiko s ceno – od 265 do 350 tisoč evrov.
Skupini Stellantis v tekmi s skupino Renault ni pomagal niti obisk Emmanuela Macrona, ki se je v spremstvu Carlosa Tavaresa in Johna Elkanna nastavljal pred objektivi fotografov ter poskrbel za kar nekaj nejevolje – ob njegovem obhodu so se namreč zapirali razstavni prostori, v halah pa je bilo nešteto varnostnikov. Tudi njim pa je potrebno dati priznanje za trud, saj so javnosti prvič pokazali nov koncept Citroën C5 Aircross ter s tem dodali k teži dogodka. Poleg Citroëna je skupina nastopila še z znamkama Peugeot in Alfa Romeo, v hali pa smo žal zaman iskali Fiat z modelom Grande Panda iz obrata v srbskem Kragujevcu. Zato pa ni manjkalo gneče na razstavnem prostoru povezanega kitajskega proizvajalca Leapmotor, kjer smo si lahko med drugim ogledali tudi mali (a prostorni) T03.
Z lokalnimi predstavniki
Znamke Audi, Škoda in Volkswagen so sicer prisotne ob podpori lokalnih zastopnikov, a na njih ob pregledu prodajne palete ni manjkalo najbolj svežih novosti: Volkswagen je pokazal model Tayron, Audi kupejevski Q6 Sportback e-tron, Škoda pa Elroq. Znamka BMW se je osredotočila na modele zasnove Neue Klasse (X), medtem ko je Mini vabil z električnimi športnimi modeli JCW. Precej nenavaden je bil pogled na skoraj prazen razstavni prostor Tesle, kjer je “kraljeval” Cybertruck – a so se vsaj potrudili in prišli.
Aktivno iščejo pozornost
Med največjimi razstavljalci v Parizu je zagotovo kitajski BYD, ki se mu bo vložek verjetno lepo povrnil, saj tako strokovna javnost kot tudi obiskovalci želijo preveriti nove modele za evropski trg. No, tokrat izpostavljeni Sealion 7 niti ni tako sveža novost, saj je bil razkrit pred skoraj letom na avtomobilskem salonu v kitajskem mestu Guangzhou, pokazali pa so ga tudi spomladi v Pekingu. Je pa za izdaten medijski odmev poskrbela podpredsednica družbe Stella Li, ki je med ostalim govorila tako o škodljivem vplivu dodatnih carinskih obremenitev na višino cen za evropske kupce kot tudi o evropskih proizvodnih zmogljivostih ter načrtovani nadgradnji prodajno-servisne mreže znamke.
Ob omenjenih BYD in Leapmotor nastopa na avtomobilskem salonu še precej drugih kitajskih proizvajalcev, kot so GAC, Aito, Skywell, pa tudi številna podjetja s področja razvoja baterijskih sklopov in rešitev za polnjenje, ki na tovrstnih dogodkih verjetno pritegnejo manj obiskovalcev, kot bi si jo zaslužila.
Brez gneče
V prejšnjih časih bi bilo skoraj neverjetno zjutraj na medijski dan vstopiti na razstavišče Porte de Versailles brez vsaj krajše vrste; tokrat se je zdelo, da se tja odpravlja več predstavnikov razstavljalcev kot pa novinarjev. Tudi v halah je ostalo še kar nekaj prostora, a se vseeno zdi, da je organizatorjem uspelo privabiti relativno veliko relevatnih avtomobilskih znamk in vidnih imen industrije. Kar je pod črto zelo dobro, saj jim za to ni bilo potrebno povsem spremeniti koncepta klasičnega avtomobilskega salona, ki – roko na srce – lahko povsem dobro deluje. Verjetno je v ozadju dogajanja potekalo tudi kar nekaj (ne)formalnih pogovorov, predvsem v luči vzpostavitve višjih carin EU na kitajska električna vozila, ki se ji v nagovorih javnosti niso mogli izogniti predstavniki znamk z obeh strani.
Besedilo: Urška Mihelič Radolović. Foto: Gašper Pirman, Urška Mihelič Radolović.
*allons-y (fr.) – gremo
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen