Novice

Japonski vstop na področje standardizacije

Glavni dobavitelj delov za vozila največjega svetovnega proizvajalca Toyota je najavil svoja pričakovanja, da bodo japonski proizvajalci avtomobilov in delov vozil na področju uveljavljanja globalnih standardov ključnih elektronskih komponent v treh letih ujeli svoje nemške rivale.

Korporacija Denso je letos postala prvo japonsko podjetje v avtomobilski industriji, ki je prevzelo krmilo enega izmed pod-odborov v Mednarodni organizaciji za standardizacijo (International Organization for Standardization – ISO), je v intervjuju izjavil Susumu Akiyama, vodja oddelka za načrtovanje elektronskih naprav pri Densu. Skupina se bo usmerila na razvoj elektronskih naprav, vključno s komponentami, ki bodo vgrajene v avtonomna vozila prihodnosti.

Za japonskega proizvajalca je to prva vloga v 67-letni zgodovini organizacije za standardizacijo, pri čemer jim je v interesu tudi, da nadoknadijo zaostanek za največjim rivalom iz Stuttgarta. Podjetje Robert Bosch GmbH je v zgodovini razvilo številne globalne standarde, tudi tiste v avtomobilski industriji, ter imelo od tega določene koristi, je še dejal gospod Akiyama. V obdobju, ko proizvajalci vozil in tehnološka podjetja, med katerimi je tudi Google, tekmujejo v razvoju tehnologij varnostnih senzorjev, vidi Denso priložnost, da z oblikovanjem standardov umesti japonsko tehnologijo v središče nove generacije komponent.

”Gre za zelo široko in ključno področje, še posebej, ker avtomobilska industrija razvija tehnologije za samodejno vožnjo,” je dejal Takashi Morimoto, svetovalec avtomobilski industriji v podjetju Frost&Sullivan v Tokiu. V isti sapi je pripomnil: ”To je dobra priložnost za japonske igralce.”

Denso ima že sedaj vodilni tržni delež na področju elektronskih delov, po napovedih Credit Suisse Group AG pa bo svoj dobiček do leta 2030 potrojil na 289 milijard dolarjev glede na projekcijo za leto 2015. Opazen dvig pričakujejo tudi iz prodaje tehnoloških rešitev za avtonomna vozila.

Nemška podjetja, med katerimi so tudi Daimler AG in Bosch, že vrsto let medsebojno sodelujejo v želji, da bi obvladovali razvoj globalnih standardov avtomobilske industrije, kljub temu da so nemški proizvajalci vozil po podatkih IHS Automotive v preteklem letu globalno proizvedli manj vozil kot japonski proizvajalci.

”Naš cilj je uvedba tehnologij, ki izvirajo z Japonske. Japonska tehnologija ni nič slabša od nemške. Le bolj aktivno moramo uporabiti standardizacijsko shemo,” je dejal Akiyama.

Sekcija ISO, ki jo sedaj vodi Denso, je v letošnjem letu objavila že 16 različnih standardov, lansko leto 21, v zadnjih dveh desetletjih pa skupaj več kot 200. Največji japonski proizvajalci komponent in avtomobilov so se po navedbah Susuma Akiyame v preteklosti izogibali vstopu v organe organizacije za standardizacijo zaradi povezanih dodatnih stroškov, saj so se prvenstveno posvečali razvoju lastniških standardov, ki bi razlikovali njihova vozila od konkurenčnih.

Avtomobilizem.com (Vir: Detroit News. Foto: Gašper Pirman.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Zastava 101 že nekoč kot avtonomno vozilo
Mazda odpira osrednji evropski prireditveni prostor v Barceloni