Pritisk na nižanje stroškov
Neposredno po objavi izjave za javnost, s katero so javnost seznanili z zaključkom pogajanj o združitvi s Hondo, so pri Nissanu razkrili posodobljene ukrepe za zmanjšanje stroškov, s katerimi bi samostojno ponovno vzpostavili finančno stabilnosti. Po pričakovanjih ostajajo osredotočeni na nižanje stroškov poslovanja, do konca proračunskega leta 2026 naj bi se ti z najavljenimi ukrepi zmanjšali za približno 400 milijard jenov (približno 2,5 milijarde evrov). Najavljeni ukrepi naj bi točko preloma v poslovanju s trenutnih 3,1 milijona vozil znižali na 2,5 milijona vozil, podjetje pa ob tem cilja na stabilno operativno maržo v višini 4 %.
Petino manjše proizvodne zmogljivosti
Osrednji del racionalizacije poslovanja pokriva zmanjšanje globalnih proizvodnih zmogljivosti za približno petino, kar bi v enotah pomenilo znižanje s 5 milijonov na 4 milijone izdelanih vozil. Operativno naj bi to prineslo zaprtje treh proizvodnih obratov in zmanjšanje števila zaposlenih za približno 9.000 oseb. Prva na seznamu za zaprtje je tovarna na Tajskem (v proračunskem letu 2025), lokaciji drugih dveh tovarn pa še niso razkrili, čeprav so najavili, da naj bi za pol milijona enot zmanjšali tudi proizvodnjo na Kitajskem. V preostalih obratih naj bi razmišljali o potencialni konsolidaciji proizvodnih linij in prilagoditvi obratovalnih izmen.
Optimizacija in racionalizacija
Približno 190 milijonov evrov nameravajo prihraniti na račun izboljšane razvojne učinkovitosti po principu skupnega razvoja modelnih družin, s čimer bi obenem skrajšali obdobje od začetka razvoja do začetka prodaje. Še 380 milijonov evrov naj bi prihranili na račun poenostavitve oblikovanja (prilagoditve zmogljivosti in vsebine) v šestih globalnih modelih, hkrati pa so se zavezali k zmanjšanju kompleksnosti delov, optimizaciji dobavne verige in nižanju stroškov skladiščenja na prodajni in poprodajni strani. Prvi model po poenostavljenem pristopu naj bi bil predstavljen v proračunskem letu 2026.
Dodatno naj bi širili svojo prodajno paleto z novimi priključno-hibridnimi modeli, da bi izkoristil naraščajoče povpraševanje potrošnikov po tovrstnih pogonih. Ponudbo brezemisijskih električnih vozil naj bi dopolnili z novim Leafom in popolnoma novim kompaktnim baterijsko-električnim modelom, še en ločen model pa naj bi namenili kitajskemu trgu.
Manj direktorjev, več skupnih projektov
Za petino naj bi zmanjšali tudi vodstveni kader, s čimer naj bi dodatno pospešili hitrost odločanja, regijam pa z delno decentralizacijo omogočili izboljšanje operativne učinkovitosti. V podjetju naj bi opravili pregled svoje prisotnosti na posameznih trgih ter določili, kje bodo ostali prisotni oziroma začrtali operativno strategijo za preostale trge.
Na področju povezovanja naj bi pospešili projekte s člani Alianse, s Hondo in drugimi partnerji, med katerimi je vse pogosteje omenjen tajvanski Foxconn.
Kot zanimivost pa še to: Financial Times je pred dnevi na podlagi izjav neimenovanih, a dobro obveščenih virov poročal, da naj bi bila Honda še vedno pripravljena nadaljevati pogovore o združitvi (oziroma prevzemu), če bi pred tem odstopil Nissanov izvršni direktor Makoto Uchida. Ta naj bi sicer nameraval ostati v vrhu Nissana do naslednjega leta, a naj bi upravni odbor podjetja že začel neformalne razprave o njegovem predčasnem odhodu. V obeh vpletenih podjetjih niso želeli uradno komentirati navedb medija.
Avtomobilizem.com (Vir: Nissan, Motor1, Inside EVs. Foto: Nissan.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen