Superb ostaja paradni konj Škodinih modelov z motorji na notranje zgorevanje. V četrti generaciji oblikovno sledi predhodniku, a ima znatno posodobljeno potniško kabino in bogato motorno paleto – na voljo bodo bencinski, dizelski, blago-hibridni in priključno-hibridne opcije.
Minimalna oblikovna nadgradnja
Pri Škodi pravijo, da so spremenili čisto vsako zunanjo površino, čeprav se morda na nekaterih delih to težje opazi. Superb je pridobil predvsem bistveno bolj ostre linije, ki jih popestrijo matrični žarometi LED in kristalni elementi za nekaj premijskega pridiha. Maska hladilnika se je občutno razširila, odbijač pa krasi še kromirana linija.
V primerjavi s predhodnikom je Superb za 43 milimetrov daljši in 12 milimetrov višji, kljub temu pa je postal aerodinamično učinkovitejši. Koeficient zračnega upora se ustavi pri 0.24. Limuzina v dolžino meri 4.912 milimetrov, kar je centimeter več kot meri karavan (4.902 mm). Medosna razdalja znaša 2.841 milimetrov in je enaka na obeh karoserijskih izvedenkah ter obenem enako dolga kot pri predhodniku.
Večji prtljažnik in okolju prijaznejši materiali
Pri Škodi z uporabo okolju prijaznejših materialov ostajajo zvesti trajnostnemu pristopu. Tekstilne obloge so izdelane iz 100-odstotno recikliranega poliestra, v primeru izbire opremskih paketov z usnjem pa je to obdelano z okolju prijaznim postopkom strojenja. Poleg že ikoničnega dežnika v voznikovih vratih in strgala za led, bo v novih modelih na voljo razširjena paleta pripomočkov in rešitev “Simply clever”.
Za podajanje informacij bo poskrbljeno s kombinacijo digitalne instrumentne plošče z zaslonom velikosti 10,25 palca, projicirnega sistema in osrednjega zaslona informacijsko-multimedijskega sistema z največjo velikostjo 12,9 palca. Pri obeh modelih je prestavna ročica samodejnega menjalnika DSG premeščena na volanski drog, kar omogoča več prostora potnikom na sprednjih sedežih in odpira dodaten prostor za shranjevanje v sredinski konzoli. Izboljšano možnost upravljanja omogoča uvedba Škodinih pametnih gumbov, ki jih predstavljajo trije vrtljivo-pritisni gumbi, vsak z 32-milimetrskim digitalnim zaslonom. Zunanja gumba omogočata nastavitev temperature in ogrevanja oziroma prezračevanja sedežev, srednji gumb pa upravljanje do štirih različnih nastavljivih funkcij.
Kljub temu, da je medosna razdalja ostala nespremenjena, je prtljažni prostor postal večji. V limuzinski izvedenki ima 645 litrov, v karavanski 690 litrov. Več naj bi bilo tudi prostora za potnike na zadnji klopi.
Na voljo samo še z avtomatskim menjalnikom
Superb sloni na prenovljeni arhitekturi MQB, ki si jo deli z najnovejšim Passatom. Motorna paleta je v večini enaka kot pri Kodiaqu, vendar je priključni hibrid na voljo le v karavanski izvedenki. Prav vsi motorji so povezani s samodejnim menjalnikom DSG, na voljo bo tudi različica s štirikolesnim pogonom. Proizvodnja bo stekla v prvem četrtletju prihodnjega leta v Bratislavi na Slovaškem, kjer bo Volkswagen izdeloval svojega Passata.
Seznam pogonskih sklopov zajema šest možnosti – dve bencinski (2,0 TSI s 150 kW oziroma 195 kW), dve dizelski (2,0 TDI s 110 kW ali 142 kW), poleg njih pa še bencinski 1,5 TSI mHEV v kombinaciji s tehnologijo blagega hibrida (110 kW) in priključno-hibridni 1,5 TSI iV (150 kW). Močnejša bencinska in dizelska različica sta na voljo s štirikolesnim pogonom, vsi motorji pa so povezani s 7-stopenjskim samodejnim menjalnikom DSG (oziroma 6-stopenjskim v primeru priključno-hibridne različice iV). Električni doseg različice iV so povečali na preko 100 km, kar so dosegli z večjo kapaciteto baterije (namesto 12,7 kWh je sedaj 25,7 kWh), ki jo bo moč polniti z najvišjo močjo do 50 kW.
Avtomobilizem.com (Vir in foto: Škoda.)
Mnenja uporabnikov
7 komentarjev za "Karavan ali limuzina? Škodin Superb daje prednost vsebini in prostoru."
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Kaj pa manjka dsg? Mislim da bo zdej 20 let od uveljavitve. Verjetno ni na ravni bmw 5, je pa cena razpolovljena..tako da morate imeti malo razumevanja. Seveda imate možnost kupiti “pravi” avtomatik, za 100.000 eur.
Ja, če kupiš nov avto in ga voziš 150 – 200 kkm, potem mu verjetno res nič ne manjka… Ko pa kupiš rabljen avto s prevoženimi 200 – 300 kkm… je ročni precej bolj varna in predvsem cenejša izbira…
Definitivno lepši od passata, ampak po tistih zakamufliranih slikah sm pričakevau vseeno malo bolj drzno oblikovanje spredaj. Tako da sm kr malo razočaran. Se bo pa sigurno prodajalo.
Samo DSG?? Hvala lepa.
Če bi bil pravi vzdržljivi avtomatik ne rečem, tako pa DSG?!?
Kdaj pa so nazadnje (pa ne samo oni) imeli v ponudbi klasičnega avtomatika?
Ja, vse redkejši so… zanimivo, da na USA trgu pa VAG ponuja Aisinovo klasiko, namesto DSG… le zakaj?!?
No, tole meni osebno zgleda lepše kot Passat.