Novice

McKinsey bo Stellantisu svetoval glede znamk Maserati in Alfa Romeo

Kadar v podjetje pridejo konzultanti, so stvari običajno precej zapletene. V skupini Stellantis so se odločili, da za mnenje glede prihodnosti znamk Maserati in Alfa Romeo, ki sta imeli v poslovanju dovolj izzivov že brez svežih carinskih omejitev Trumpove vlade, povprašajo tudi svetovalce v podjetju McKinsey & Co.

 

Obe znamki sta lansko leto zabeležili padec, prodaja znamke Alfa Romeo se je znižala za približno 10–15 odstotkov (na približno 65 tisoč enot), medtem ko se je prodaja znamke Maserati prepolovila na približno 11 tisoč enot, od tega po poročanju Bloomberga kar 30-40 odstotkov na račun padca na trgu ZDA. To zagotovo niso optimistični podatki, poleg tega pa vozil nobene izmed znamk ne proizvajajo v severnoameriških obratih skupine Stellantis, kar pomeni, da bodo cene avtomobilov po novem obremenjene še s 25-odstotnimi carinami, kar zagotovo ne bo privabilo novih kupcev.

Znamka Maserati bi bila odličen dodatek v paleti katerega izmed prodornih azijskih avtomobilskih proizvajalcev.
Znamka Maserati bi bila odličen dodatek v paleti katerega izmed prodornih azijskih avtomobilskih proizvajalcev.

Predsednik uprave Stellantis John Elkann naj bi zato pozval McKinsey, da preigra več scenarijev prihodnosti znamk, med njimi tudi možnost partnerstev z drugimi proizvajalci avtomobilov za dostop do novih tehnologij, kar so za Bloomberg izjavili neimenovani viri iz industrije. Uradna potrditev sodelovanja je bila izjemno skopa z informacijami: “McKinsey smo zaprosili, da posreduje svoje mnenje o nedavno najavljenih carinah ZDA za Alfa Romeo in Maserati.”

Zanimanje za znamki naj bi izrazilo že več azijskih proizvajalcev, za katere sklepamo, da so s Kitajske, čeprav to ni uradno potrjeno.  Je pa izvršni direktor Maseratija Santo Ficili prejšnji mesec za medije izjavil, da Elkann ne bi prodal znamke na Kitajsko.

Seveda dvojica italijanskih znamk, ki bi se teoretično morali izredno dobro dopolnjevati v modelni paleti, ni edina, ki ima v veliki družini Stellantis kar nekaj izzivov, še posebej na severnoameriškem trgu, kjer v mesecih po odhodu Carlosa Tavaresa poskušajo konkretno spremeniti pristop. Uvedba visokih carinskih stopenj jih je nedvomno pretresla, v reakciji pa so hitro zatem najavili, da bodo v ZDA v petih obratih začasno odpustili 900 delavcev, v po enem obratu v Kanadi in Mehiki pa ustavili proizvodnjo za največ mesec dni, kar bo dodatno vplivalo na 4.500 zaposlenih.

Avtomobilizem.com (Vir: Motor1, Reuters. Foto: proizvajalca.)

 

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Ne zgolj sodelovanje, CATL bo morda odkupil Nio Power
Kia razvija nov zmogljiv bencinski motor