Obrazložitev kazni s strani Evropske komisije je razkrila, da je šestnajst avtomobilskih proizvajalcev dolgo časa usklajeno sodelovalo pri procesu recikliranja izrabljenih vozil. “Sklenili so protikonkurenčne sporazume in z usklajenimi aktivnostmi sodelovali pri recikliranju izrabljenih vozil. Skupina vpletenih se je predvsem strinjala, da ne bo plačevala za razgrajevanje avtomobilov, ki so namenjeni recikliranju. Menili so, da je to že sam po sebi dovolj donosen posel,” so med drugim zapisali pri Evropski komisiji.
Razkrivali podatke pogodb za lažji dogovor

Poleg tega so si vpletena podjetja delila občutljive komercialne informacije iz njihovih individualno sklenjenih pogodb s podjetji za recikliranje ter se na njihovi podlagi usklajeno dogovarjala z njimi. Obenem so še skrivali informacije pred javnostjo in zavajali kupce o tem, kaj se bo zgodilo z njihovimi avtomobili po izločitvi iz uporabe.
S tem so kršili direktivo 2000/53/EC, ki dovoljuje zadnjemu lastniku ob koncu življenjske dobe avtomobila, da ga brezplačno preda centru za recikliranje. Če bi bilo to potrebno, mora namreč stroške recikliranja prevzeti avtomobilski proizvajalec. Direktiva obenem avtomobilskim proizvajalcem nalaga, da morajo kupce obvestiti o možnosti recikliranja kupljenega modela.
Sodelovanje je trajalo več kot 15 let
Kartelno dogovarjanje med proizvajalci naj bi trajalo več kot 15 let in sicer v obdobju od 2002 do 2017. V njem so bili vključeni BMW, Ford, Honda, Hyundai/Kia, Jaguar Land Rover, Mazda, Mercedes-Benz, Mitsubishi, Opel, Renault/Nissan, Stellantis, Suzuki, Toyota, Volkswagen in Volvo. Posredno so kot lastniki podjetij kaznovali še skupine Tata, General Motors in Geely.

Pri združenju evropskih avtomobilskih proizvajalcev ACEA so glede na ugotovitve delovali kot moderator znotraj združenja, organizirali številne sestanke in vzpostavljali kontakte med avtomobilski proizvajalci, ki so sodelovali v tem početju.
Mercedes-Benz jo je v obširni zgodbi najbolje odnesel, saj je bil tisti, ki je prakso dogovarjanja “zatožil” Evropski komisiji. Nemci so poleg tega aktivno sodelovali v preiskavi in si s tem izborili popolno imuniteto pred kaznijo. S tem so prihranili okoli 35 miliijonov evrov, ki bi jih morali sicer plačati.
V dogovore so bili manj vpleteni pri Hondi, Mazdi, Mitsubishiju in Suzukiju, medtem ko je Renault “izrecno zahteval za izjemo od sporazuma, da se ne oglašuje uporabe recikliranega materiala v novih avtomobilih.” V preiskavi so sodelovali še pri Stellantisu, Mitsubishiju in Fordu ter si s tem zagotovili nižje kazni.
Volkswagen je bil kaznovan najostreje s kar 127,7 milijona evrov. Renault in Nissan sta bila kaznovana z 81,5 milijoni evrov in Stellantis s 74,9 milijoni evrov.
Avtomobilizem.com (Vir: Autocar. Foto: Volkswagen, Mercedes-Benz, Avtomobilizem.com.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen