Nemčija želi zaradi vse večje geopolitične napetosti na Kitajskem preiti na samostojno pot pri izdelavi ključnih elektronskih komponent ter s tem odpraviti preveliko odvisnost od kitajskih proizvajalcev.
Nemška vlada namerava vložiti 20 milijard evrov za pospešitev proizvodnje polprevodniških čipov na domačih tleh. Obenem želijo dati pospešek tehnološkemu sektorju in si zagotoviti stalen vir ključnih komponent, tudi ob geopolitičnih trenjih po svetu.
Nemčija se odloča v katere sektorje bo vložila 180 milijard evrov
Denar, ki ga bodo črpali iz Sklada za podnebje in preobrazbo, bodo do leta 2027 porazdelili med nemška in mednarodna podjetja. Zunajproračunski sklad, znan kot KTF, je bil prvotno ustanovljen za vlaganje v razogljičenje gospodarstva, vendar se je njegov obseg razširil, ker si Nemčija prizadeva zajeziti redno javno porabo.
Viri, ki zaradi občutljivosti informacij ne želijo biti imenovani, so za Europe Autonews potrdili, da trenutno potekajo vladna pogajanja, v katere sektorje se bo razdelilo kar 180 milijard evrov. “Trenutno sta v pripravi osnutek gospodarskega načrta 2024 in finančnega načrta do 2027 za podnebni in transformacijski sklad. Proces še ni zaključen,” so sporočili z nemškega finančnega ministrstva.
Proizvodnja na domačih tleh
Ob pomanjkanju polprevodnih čipov je skoraj obstala nemška avtomobilska industrija. Z domačo proizvodnjo si želijo v prihodnosti preprečiti takšne dogodke.
Nemčija je nedolgo nazaj že podelila subvencijo v višini 10 milijard za izgradnjo Intelove tovarne, še dodatnih 7 milijard pa bodo namenili nemškemu podjetju Infineon in tajvanskemu podjetju Taiwan Semiconductor Manufacturing. Za pospeševanje proizvodnje čipov na nemških tleh so na voljo še 3 milijarde evrov. Le te bi lahko pridobila že obstoječa podjetja za razširitev svojih proizvodnih kapacitet – med njimi trenutno v državi polprevodne čipe v Dresdnu proizvajata Bosch in GlobalFoundries.
Ne le Nemčija, tudi Evropska unija se vse bolj zaveda ranljivosti evropske ekonomije, ki je odvisna od azijskih proizvajalcev. Kako hitro lahko pride do zaostritev, sta pokazali epidemija Covid-19 in vojna v Ukrajini. Zadnje zaostritve na Kitajskem pa vzbujajo dodatne skrbi za države. Nemčija je hitro ugotovila, da mora razširiti število dobaviteljev in zmanjšati odvisnost od azijskih proizvajalcev.
Intel postaja eden večjih igralcev v Nemčiji
10 milijard evrov pomoči je nemška vlada namenila za gradnjo nove proizvodne lokacije v Magdeburgu, kar je približno tretjina celotne investicije v objekt. Trenutno še potekajo pogajanja s TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing), največjim pogodbenim proizvajalcem čipov na svetu. Po informacijah neimnovanih virov naj bi dobili 5 milijard državne pomoči za izgradnjo tovarne v Dresdnu. Infineon naj bi dobil milijardo evrov oziroma 20 odstotkov celotne naložbe za novo tovarno, ki bo prav tako v Dresdnu. Državni denar bosta dobila tudi nemški avtomobilski dobavitelj ZF Friedrichshafen in ameriški proizvajalec čipov Wolfspeed, za izgradnjo tovarne za proizvodnjo čipov iz silicijevega karbida v deželi Saarland blizu francoske meje.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen