Nova tehnologija pravzaprav ne prinaša bistvenih sprememb. Pri novi bateriji z elektrolitom v trdnem stanju so enostavno uporabili večje baterijske celice in s tem povečali energijsko gostoto baterijskega paketa. Gre za podoben princip, ki ga je Tesla uporabila pri svojem baterijskem paketu, ko je namesto 2.170 celic uporabila 4.680 celic. Pri ProLogium so zato povečali celoten baterijski paket na 11 celic in ustvarili novo litij-keramično baterijo, namenjeno avtomobilom.
Večja energijska gostota v enako velikem paketu
Zahvaljujoč uporabi trdnega keramičnega elektrolita in njegovih izvrstnih termičnih sposobnosti je ProLogium lahko povečal velikost baterijskih celic in jih obdržal v pravokotni obliki. Gre za podoben princip kot pri bateriji Qilin, ki danes velja za eno največjih na najnaprednejših baterij na svetu. Zaradi tega je bila potreba po številu baterijskih celic manjša, manj baterijskih celic pa pomeni manj vzporednih povezav. Rezultat je enostavnejša konstrukcija, večja energijska gostota in manjša velikost samega baterijskega paketa.
Rezultat večje gostote celic prinaša precej osupljive rezultate. Pri ProLogium pravijo, da so podvojili energijsko gostoto baterije. To pomeni, da bi se morala kapaciteta baterije v Mercedesu EQE 350+ dvigniti iz 90 kWh na kar 180 kWh. Seveda, to pomeni tudi občuten dvig dosega. Pri Mercedesovem modelu bi na primer to pomenilo v praksi 79-odstotni prirastek dosega na 720 kilometrov.
Ker bodo, vsaj še v bližnji prihodnosti, baterije z elektrolitom v trdnem stanju (solid-state) zelo drage, bodo proizvajalci raje izbirali manjše baterijske pakete z manjšo energijsko gostoto. S tem pa se bo precej znižala sama masa avtomobilov, posledično se bo povečal predvsem doseg. Če bi že prej omenjeni Mercedes EQE 350+ obdržal zdajšnjo zmogljivost 90 kWh, a imel vgrajeno solid-state baterijo, bi se masa vozila na račun manjše baterije zmanjšala kar za okoli 115 kilogramov.
Kdaj bi lahko videli najnovejšo baterijo v serijskem avtomobilu? Kot so pojasnili pri ProLogium, relativno kmalu. Podjetje se pripravlja na izdelavo prvih baterijskih paketov, ki jih bodo poslali na testiranja avtomobilskim proizvajalcem. S testi naj bi pričeli že v letošnjem letu. V veliko pomoč pa bo tudi nova tovarna, ki bo stala v francoskem mestu Dunkirk in naj bi na letni ravni lahko proizvedla za 48 GWh baterijskih paketov. Šlo bo za namensko tovarno baterij z elektrolitom v trdnem stanju, ki jih bodo proizvajali izključno za evropski trg.
Avtomobilizem.com (Vir: ArenaEV. Foto: ProLogium)
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Na pragu velikega preboja: z novo baterijo trkajo na vrata Mercedesa"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
“Zaradi tega je bila potreba po številu baterijskih celic manjša, manj baterijskih celic…” “Rezultat dodatnih celic prinaša precej osupljive…”
Koliko celic je torej – manj ali več?
Manj celic je zakon 🙂 Hvala za opombo, malce nerazumljivo napisal. Popravim. Gašper