Največja pomanjkljivost današnjih GPS sistemov so dragi in pokvarljivi sateliti. Evropa je celo razvila svojo ne-vojaško satelitsko mrežo, imenovano Galileo**. A od 30 načrtovanih satelitov so nad našimi glavami šele štirje v treh letih. V treh (do petih) letih pa angleški znanstveniki iz UK Defense Science and Technology Laboratory pričakujejo, da Galileo ne bo več potreben. Prav tako ne bo več potrebno iz udobnega kavča na teraso, ko želimo pretestirati našo novo pametno napravo. V tunelu ne bo zatemnitve in kapitan Nemo bo lahko uporabljal navigacijo celo 20.000 milj pod morjem. Morda niste vedeli, a podmornicam GPS pod vodo ne koristi.
Ekipa znanstvenikov rešuje ravno to težavo – navdih izvira iz študije, potrjene z Nobelovo nagrado, hkrati pa jih finančno podpira britansko ministrstvo za obrambo. Kakšno bo končno (in komercialno) ime, še ne vemo, a nam je prav všeč tudi trenutno – kvantni kompas (quantum compass) – ki izvira iz dejstva, da njegovo delovanje temelji na interakciji subtomskih delcev z Zemljinim magnetnim poljem. Trenutno je ta “prenosna” navigacijska naprava podobnih dimenzij kot škatla za čevelje – le da je dolga 1 meter. To pomeni, da jo sicer zlahka namestijo v podmornico, a seveda delajo tudi na miniaturni napravi, katero bodo lahko najprej uporabljali vojaki.
Mediji tudi poročajo, da so svoje laboratorije, ki se ukvarjajo s kvantim raziskovanjem, že odprli nekateri tehnološki giganti – Nokia, Hitachi in Toshiba. Zagotovo pa tudi Google ni daleč od lastnega razvoja tehnologije. Si čez pet let res v telefonih lahko obetamo navigacijske naprave, ki bodo brez motenj delovale znotraj vseh prostorov?
Avtomobilizem.com (Vir: Autoblog, AutoExpress, GPS Daily. Foto: ed g2s)
* http://med.over.net/forum5/read.php?151%2C7061685 – forumska tema na medOverNet – Rada vozim
** http://ec.europa.eu/enterprise/policies/satnav/galileo/index_en.htm – Galileo
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen