Najboljša obramba pred cenovno konkurenco je na plečih proizvajalca, saj mora znižati svoje razvojne in proizvodne stroške, je poudaril Thierry Pieton, glavni finančni direktor Renaulta. Pri Renaultu bi radi te stroške od leta 2027, ko bo na ceste zapeljala nova generacija električnih modelov, zmanjšali za kar 40 odstotkov. Luca de Meo, izvršni predsednik Renaulta, je med drugim že potrdil, da bodo cene proizvodnje občutno nižje v drugi polovici letošnjega leta, saj so se močno pocenile surovine. “Jasno je, da tekmujemo in da je čas bistvenega pomena, a to je posel, v katerem smo,” je pojasnil de Meo.
Renault je ustanovil podjetje Ampere, ki prevzema izključno razvoj in prodajo električnih modelov. Pred dnevi so s finančnim vložkom v Ampere, ki se pripravlja na vstop na borzo, vstopili tudi pri Nissanu.
Prvi cilj ostaja prihod poceni električnega modela

Prihod električnih vozil so zaznamovale visoke nakupne cene. Čeprav je šlo za modele z dna električne ponudbe, so bile enostavno previsoke za številne Evropejce. Ena od prioritet vseh večjih avtomobilskih proizvajalcev je postal razvoj cenejšega električnega avtomobila, ki bo nudil dovolj dosega in tehnologije, a bo cenovno dovolj ugoden za širšo množico ljudi.
Na visoke maloprodajne cene so pomembno vplivali vgrajeni dragi baterijski paketi. Kitajska BYD in SAIC sta pri tem prehitela evropske tekmece, saj sta dovolj zgodaj pričela vlagati v razvoj poceni električnih modelov. Ob tem so izkoristili še poceni delovno silo, lokalno proizvodnjo baterij in surovin. S tem sta imela kitajska velikana občutno prednost pred ostalimi največjimi tekmeci.
Tesla in MG velika zmagovalca prvega polletja

Čeprav je delež kitajskih proizvajalcev v razredu električnih vozil še razmeroma majhen – v lanskem letu se je številka ustavila pri 9 odstotkih – bi se že letos lahko pokazal nekoliko večji preskok. Že na začetku leta je stvari na glavo obrnila Tesla, ko je močno znižala cene modeloma 3 in Y. Evropski proizvajalci niso želeli slediti zgledu Američanov, kar se je na koncu poznalo na prodajnih številkah. Velika zmagovalca prvega polletja pri prodaji električnih vozil sta postala Tesla in MG. Tesla Y je bil najbolje prodajani model (ne samo med električnimi modeli) v Evropi, MG pa z nizkimi cenami privablja izredno veliko število novih kupcev.
Pri ceni imajo 25 odstotkov prednosti
Kitajski prihod v Evropo skrbi tudi Carlosa Tavaresa, izvršnega predsednika Stellantisa. Kot je opisal, bo tekma s kitajskimi proizvajalci “izjemno brutalna”. “Njihova stroškovna konkurenčnost je 25 odstotkov boljša od naše. Boriti se moramo,” je dejal in kitajski pritisk opisal kot “invazijo”. “Znižati moramo lastne stroške, da si zagotovimo, da bomo še naprej ustvarjali dobiček z dostopnimi cenami za naš srednji razred,” je v sredo komentiral dogajanje Tavares.
Tavare je še poudaril, da morajo zahodni proizvajalci avtomobilov uporabiti “enako orožje” kot njihovi kitajski tekmeci, kupovati dele v cenejših državah in sklepati partnerstva z dobavitelji baterij, ki ponujajo najboljšo kombinacijo energije, stroškov in teže.
Avtomobilizem.com (Vir: Autonews Europe, Reuters. Foto: Renault, Citroen.)
Mnenja uporabnikov
3 komentarjev za "Nižanje cen električnim modelom nujno za ubranitev kitajske “invazije”"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
BYD stane na Kitajskem 10.000 EUR, z evropskimi proizvajalci je konec
Eh, nabili bodo posebne dajatve na uvoz, pa bo.
Prejšnji mesec na Švedskem najbolje prodajani električni avtomobil ni bil Teslin Y ali Volkswagnov ID.4. Oba je premagal športni terenec Atto 3 kitajskega proizvajalca BYD.