Novice

Nizek zračni tlak, velika nevarnost

Ali veste, da približno dve tretjini voznikov v Evropi vozi s pnevmatikami s prenizkim zračnim tlakom? S tem se izpostavljajo številnim nevarnostim, ki lahko privedejo do nesreč. Poglejmo, kaj vse je lahko narobe, če so pnevmatike napolnjene s prenizkim zračnim tlakom.

Krajša življenjska doba pnevmatike, slabša oblika stične površine

Prenizek zračni tlak vpliva na življenjsko dobo. S pnevmatiko z 20 % prenizkim zračnim tlakom bomo prevozili 20 % manj kilometrov. Če je zračni tlak pnevmatik 0,5 bara nižji od ustreznega, se življenjska doba skrajša za do 8000 km. Prenizek zračni tlak povzroča povečan pritisk na ramena pnevmatike, kar se odraža tako pri obliki pnevmatike in življenjski dobi – pnevmatika se hitro in predčasno obrabi.

Slabše držanje ceste in višja poraba goriva

V večini primerov prenizek zračni tlak na sprednji osi povzroči podkrmiljenje vozila, prenizek zračni tlak na zadnji osi pa prekrmiljenje. Če je zračni tlak v pnevmatikah za 1 bar ali več nižji od priporočenega, je to že nevarno. Obstaja nevarnost, da pnevmatika poči in pride do nepopravljive škode. Tudi pnevmatika, s katero smo vozili, ko je bila napolnjena s prenizkim zračnim tlakom, čeprav smo ga kasneje ustrezno prilagodili, lahko poči. Zavorna pot na mokrem je lahko za več kakor 11 metrov daljša, en rezervoar goriva letno se lahko porabi samo zaradi pnevmatik.

Manjša stična površina na mokrem

Nizek zračni tlak poveča nevarnost splavanja na vodi. Predstavljajte si, da vozite s hitrostjo 80 km/h in je na cesti 5 mm vode. Na splošno je v takšnih okoliščinah za vsakih 0,5 bara prenizkega zračnega tlaka izgubljena polovica optimalne stične površine. Nižji kot je zračni tlak v pnevmatikah, večja je verjetnost, da boste dobesedno zdrseli na mokrem in izgubili oprijem. Zastrašujoč občutek za voznika in sopotnike in potencialni vzrok nesreč.

Zakaj tvegati? Skrbite za ustrezen zračni tlak.

Pnevmatike napolnjene z ustreznim zračnim tlakom so varnejše, z njimi lahko prevozite več kilometrov, poraba goriva je optimalna. Če niste prepričani, kakšen je ustrezni zračni tlak vaših pnevmatik, preverite v priročniku vašega vozila ali pa vprašajte prodajalca ali proizvajalca.

Da bi se izognili pastem vožnje s prenizkim zračnim tlakom v pnevmatikah in da rešite problem preden je prepozno, preverjajte zračni tlak v pnevmatikah enkrat mesečno in pred daljšim potovanjem. Če je potrebno, ga ustrezno prilagodite in ne pozabite preveriti tudi rezervnega kolesa. Če ste v zadnjih dveh urah pred preverjanjem vozili ali ste vozili več kakor le nekaj kilometrov z nizko hitrostjo, dodajte priporočenemu zračnemu tlaku 0,3 bara. A to naj bo izjema. Res je, da je zračni tlak najbolje preverjati pri hladnih pnevmatikah. In nikoli ne izpuščajte zraka iz toplih pnevmatik. Da bi se vozili bolj varno, prihranili denar in vozili s pnevmatikami dlje – redno preverjajte zračni tlak!

Pripravil MICHELIN
Fotografije: Getty Images

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Ford bo ponudil izvrstni 1,0-litrski motor EcoBoost tudi z modeloma C-MAX in Grand C-MAX
Gabriele Tarquini in Tiago Monteiro prijavljena kot Hondina voznika za WTCC