Znanstvenike skrbi, da bodo ljudje v samovozečih avtih, zaradi svojevrstne odmaknjenosti od dogajanja, hitreje in pogosteje podvrženi potovalni slabosti. Za razliko od Uberja, ki preverja, če je možno blažiti občutek slabosti ljudi v samovozečem avtu s pomočjo svetlobnih signalov, vibrirajočih sedežev in vpihovanja zraka v potnike iz različnih smeri, raziskovalci univerze v Michiganu menijo, da lahko enak učinek dosežejo z njihovimi očali. No, pravzaprav je za zdaj to samo ideja, ki pa so jo jasno patentirali.
Ideja je, da naj bi sistem preko očal ali neke druge oblike naprave, nameščene na glavo, s sekvenčno prižigajočimi se svetlobnimi elementi v perifernem delu vida možganom dajal vizualne podatke o obnašanju avtomobila in okolice med vožnjo. S tem naj bi lahko potniki v avtu istočasno brskali po svojem telefonu ali brali knjigo, revijo ali časopis brez da bi jih obšel občutek slabosti, ki je značilen za bolj občutljive sopotnike.
Obstaja možnost, da bi bil takšen sistem del vozila, a bi bila najbrž še bolj smiselna prenosna verzija, ki bi jo uporabniki nosili s sabo iz enega v drug avtonomni avto.
Raziskovalci še zdaleč ne govorijo o serijski proizvodnji, saj gre zaenkrat samo za zamisel s patentno zaščito v ozadju. Vsekakor pa nameravajo z njo obiskati avtomobilske proizvajalce in iskati potencialne vlagatelje, ki bi bili pripravljeni idejo spraviti v prodajno življenje. V podporo temu so raziskovalci v svojem poročilu zapisali še, da je približno polovica odraslih podvrženih slabosti v primeru branja knjige in drugih podobnih aktivnosti med vožnjo. Ko bomo v avtonomno vozečih avtomobilih vsi postali potniki, bo ta odstotek zagotovo še višji. Upoštevajoč koncept avtomobilov z vzvratno nameščenimi sedeži, pa se bo celotna slika zagotovo še poslabšala, saj v tem primeru že tako prekinjeno povezavo z dogajanjem dodatno stopnjuje še odsotnost spremljanja dogajanja pred vozilom.
Avtomobilizem.com (Vir: Engadget. Foto: Michael Sivak/Brandon Schoettle, Univerza v Michiganu.)
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Očala zoper slabost med vožnjo z avtonomnimi avtomobili"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Ni treba očal, črna bombažna preveza čez oči in zvočni signal, ko si na cilju pa je!
In jaz sem med bolj občutljivimi. Prekleta avtonoimna vozila, avto ni bil nikoli zamišljen kot samovozeč, ampak kot zmes užitka (občutka svobode) in koristnega za prevoz od točke A do B.