Je res problem v pristopu?

Lani smo se poslovili od mednarodnega avtomobilskega salona v Ženevi, ki je bil svojevrstna institucija industrije vse od leta 1905. Nemški organizatorji so tradicionalni salon IAA iz Frankfurta preselili v München, hkrati pa se na vse pretege trudijo s popestritvijo dogajanja, saj menijo, da tičijo vzroki za slab obisk razstavljavcev in obiskovalcev v zastarelem formatu. Pariz se (zaenkrat) še drži. Detroit je za NAIAS najprej nekajkrat premaknil termin, ki je bil tradicionalno v januarju, kar je postalo problematično zaradi povečanega interesa avtomobilistov za sejem potrošniške elektronike v Las Vegasu, s katerim se odpira sezona velikih sejemskih dogodkov.
Sledi denarju
Moder napotek, ki je običajno del scenarijev kakšnih trilerjev, verjetno pride prav tudi v našem primeru. Zakaj mediji in javnost ne hitimo več množično na avtomobilske salone? Ne vem za vas, pri nas pa je dokaj jasno: ker je na njih premalo novosti, pa še te so običajno v najmanjših podrobnostih razkrite preko spleta, po možnosti še pred otvoritvijo. Poleg tega so s sejemskimi dogodki povezani visoki stroški potovanja in nastavitev, ki smo jih vsaj v našem uredništvu do sedaj pokrivali sami. Zakaj se avtomobilskih salonov izogibajo proizvajalci? Predvsem zaradi velikih izdatkov, povezanih tako z obsegom in izvedbo nastopa, kot tudi s (pre)velikimi apetiti organizatorjev tovrstnih dogodkov. In v časih, ko v avtomobilski industriji ni denarja na pretek, so stroški trženja običajno med prvimi, ki jih je treba porezati. V tem pogledu se zaenkrat preverjene rutine še najbolj drži skupina Renault, kar se ji je v zadnjem letu ali dveh odlično obneslo – če na dogodku ni dosti drugih igralcev, si deležen še toliko večje pozornosti, sploh če imaš kaj za pokazati.

In tako se zgodi, da na trg pride nov igralec. Ne eden, na Kitajskem je trenutno aktivnih kakšnih 150 avtomobilskih znamk, od katerih je vsaj deset takšnih, ki imajo konkretne apetite tudi na globalnih trgih. Za razliko od bolj uveljavljenih avtomobilskih znamk vsaj ti nimajo težav z odpiranjem denarnice, ko je potrebno zbrati čim večjo publiko. To v praksi pomeni, da pridejo na vsak dogodek, se tam dostojno predstavijo, hkrati pa so pripravljeni povabiti (in financirati) tudi številne predstavnike medijev, pa vplivneže in strateško pomembne goste. Denar ni problem oziroma ga tudi za dejavnosti trženja ne zmanjka.
Kamere so usmerjene na Kitajsko

Novi prodorni igralci na avtomobilskem trgu se udeležujejo tradicionalnih dogodkov industrije na zahodu, seveda pa se lahko predstavijo v najboljši luči prav na domačem trgu. Kitajska ima uveljavljena dva pomembna bienalna dogodka, Auto Shanghai in Auto China v Pekingu. Letošnji šanghajski salon (kjer je med organizatorji tudi podjetje Messe München GmbH) naj bi po poročanju medijev obiskalo rekordno število novinarjev. Kitajski proizvajalci avtomobilov so se zelo potrudili, tako s pokritjem njihovih potnih stroškov kot tudi z vidika dostopnosti informacij, kjer v preteklosti niso bili znani po odprtem in transparentnem komuniciranju. Še bolj zanimivo je, da imajo vse manj težav s prihodom tujih novinarjev tudi kitajske oblasti, ki so bile tradicionalno dokaj stroge do njihovega uradnega vstopa v državo za potrebe poročanja. Očitno se je strateška prioriteta promocije lokalne avtomobilske industrije poravnala tudi s političnimi smernicami.
Po poročanju Bloomberga naj bi samo BYD gostil kar okoli 150 novinarjev in vplivnežev. Zanimivo je, da je bilo med njimi precej povabljencev iz Latinske Amerike (predvsem Salvadorja, Paragvaja, Ekvadorja, Čila in Peruja), saj naj bi bila ta regija v ospredju zaradi načrtovanih širitev.

Morda gre samo za začasno situacijo, najbrž se bo tudi na videz neskončen pritok svežega vzhodnega denarja za trženje s časom omejil na droben curek. Dejstvo pa je, da so avtomobilski saloni na zahodu postali manj pomembni, ker jim manj pomena in denarja daje avtomobilska industrija, še posebej uveljavljeni proizvajalci (ki so, mimogrede, v veliki večini prisotni tudi na Auto Shanghai 2025). In seveda, ker so na žalost digitalne predstavitve novih avtomobilskih modelov postale nov standard komunikacije z mediji in širšo javnostjo.
Urška Mihelič Radolović. Foto: BYD, Zeekr, Geely, Lexus.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen