Preskočimo nekaj let. Tamura si je leta 1989 kupil svoj prvi Skyline GT-R in si za osem let namensko prerazporedil ves zasluženi denar. Takšno početje ni značilno za konzervativne Japonce, toda nekaj pri tem avtomobilu v človeku vzbudi močna čustva. Njegov prvi Skyline je še danes parkiran v garaži, vendar je navit na 600 ”konjev”. Izboljšave so nevidne in skrite – v sovoznikovem predalu so skriti dodatni merilniki, hladen dotok zraka pa je speljan preko navideznega rezervoarja za tekočino za stekla.
Prince
Prince Motor Company je bilo malo neodvisno podjetje, ki je leta 1957 pričelo s proizvodnjo modela Skyline. Ime je dobil po zavitih japonskih gorskih cestah, a je – ironično – na začetku komaj prilezel na vrh gora. Majhen štirivaljnik je proizvedel 58 ”konjev”. Skromni začetki, a močna osnova, iz katere je kmalu nastal prepričljivi Skyline 2000-GT. Prince je iz dvolitrskega šestvaljnika spravil 125 ”konjev” in ga namestil v model Skyline.
Zgodba o nastanku modela GT-R morda ni poznana širši publiki, nad njim so se navduševali predvsem igralci računalniške igre Gran Turismo. Ko je GT-R R35 zapeljal na ceste, je številno nevedno publiko navdušil z napredno tehnologijo, voznimi lastnostmi in vrhunskim agregatom. A njegov uspeh sloni na bogati zapuščini, ki sega skoraj pol stoletja v preteklost. Za svoj uspeh se lahko zahvali izurjenim in predanim inženirjem, še najbolj pa majhnemu podjetju Prince.
Na drugi dirki japonskega prvenstva leta 1964 se je 2000-GT znašel v sendviču izkušenih voznikov in odličnega Porscheja 904 GTS. Yoshikazu Sunako je vodil sedem krogov, toda na koncu žal moral priznati premoč Porscheju. Za tolažbo so jim ostale uvrstitve od drugega do šestega mesta, tisti dan pa se je začela zgodba o legendi. Nissan je leta 1966 pod svoje okrilje prevzel Prince ter s tem pridobil znanje, sredstva in inženirje. Med glavnimi pridobitvami je bil mladi povzpetniški inženir dr. Shinchiro Sakurai, poznan kot Skyline no chichi, oče modela Skyline. Njegova ekipa je ustvarila prvi GT-R.
Hakosuka
Prvi Skyline GT-R je bil bolj evolucija športnega 2000-GT, združeval je preprosto zasnovo, kockasto obliko in velik šestvaljni motor. Njegova razvojna pot je bila sila zanimiva. Dirkalni motor, razvit za avtomobil s sredinsko postavitvijo, je bil nameščen v dolgo limuzino. Pri Nissanu so uporabili dvolitrski motor Prince R380, ki se je uspešno spopadal s Porscheji. Ob namestitvi v model Skyline so mu dali pomenljivo ime GR8 (odličen).
Vračamo se k vprašanju, kaj pravzaprav pomeni Hakosuka? V grobem bi lahko besedo prevedli v kockasti Skyline. Najprej se je oznaka nanašala na kockasto limuzino, kasneje še na kupe, oba pa sta se s svojim motorjem izkazala za odličen vzdržljivostni dirkalnik. Do konca leta 1971 si je GT-R pokoril vso konkurenco ter zmagal na 49 zaporednih dirkah. Zmagal je tudi na tisti, ki jo je gledal Tamura.
Vmesno obdobje
Po 16 letih premora se je oznaka GT-R vrnila. To ne pomeni, da so pri Nissanu spali, le večji poudarek so dajali motoršportu. Nastal je 2000-RS X, ki nima direktne povezave s Skylineom, vendar je bil zadnji model, izdelan pod taktirko Dr. Sakuraija.
Godzilla
Tretja generacija modela GT-R s kodnim imenom R32 je bila izdelana za dominacijo na japonskih dirkah. In to ji je uspelo brez težav. Pod pokrovom motorja se je skrival 2,6-litrski prisilno polnjen šestvaljni agregat, ki je imel korenine v dvolitrskem agregatu iz Hakosuke. Uradno je imel 278 ”konjev”, a so številni dvomili v ta podatek, saj naj bi imel motor preko 300 ”konjev” ter zlahka še povečal moč.
Veliko zaslug za uspeh dirkalnika GT-R ima tudi njegov štirikolesni pogon. Pri razvoju so se naslonili na Porsche 959 ter ustvarili sistem, ki preko večih sklopk moč enakomerno prenaša med kolesi. Za razliko od 959 je GT-R vso moč lahko prenesel na zadnja kolesa, za boljši oprijem pa mu je pomagalo še štirikolesno krmiljenje.
Kralj
Za komercialni preboj različice R34 je poskrbela franšiza filmov Fast & Furius, zato je peta generacija postala ikona za marsikaterega ljubitelja Nissanov. Obenem je zadnji GT-R z nameščenim ročnim menjalnikom, kar ga je še bolj zasidralo v srca ljubiteljev.
Ker se je nekaterim različica R33 zdela prevelika in so sanjali o obuditvi legendarne R32, so pri razvoju Nissanovi inženirji spremenili pristop ter ustvarili R34. Nova generacija je bila bistveno bolj podobna R32 kot svojemu neposrednemu predhodniku.
O njegovi dominanci priča tudi podatek, da je R34 Skyline GT-R kar nekaj časa držal rekord na Nürburgringu kot najhitrejši serijski avtomobil. Prevzel mu ga je šele Porsche 996 Turbo. Takrat se je pod pokrovom motorja skrival RB26DETT, šestvaljnik z 280 ”konji”, oddelek Nismo pa je za posebno različico Nürburgring pripravil izboljšano izvedenko motorja N1 ter mu dodal prirejeno glavno gred in večje turbo polnilnike.
Nasvidenje Skyline
Prihodnost modela GT-R je bila nejasna, saj se je proizvodnja zadnje generacija R34 končala že leta 2002. A k sreči Nissanovi inženirji niso obupali, leta 2005 so na avtomobilskem salonu v Tokiu predstavili naslednji koncept – 24 oktobra leta 2007 je Nissan končno zaustavil številna namigovanja in predstavil model R35 GT-R z novim motorjem VR38DETT, ki je izgubil pomemben zgodovinski člen: ostal je brez oznake Skyline.
K sreči so ohranili surov videz in odlične vozne lastnosti, ki pripadajo novodobni Godzilli. Danes je GT-R eden najbolj zaželjenih in divjih športnikov na svetu. Prava legenda!
Avtomobilizem.com (Vir: Driving.ca, Nissan. Foto: Nissan.)
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Poklon legendi: Nissan Skyline GT-R, Godzilla"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Za svoj domaci trg so imeli dlje casa omejitev na max 280 konjev, razlog te omejitve je bilo zmanjsanje prometnih nesrec. Zaradi istega razloga imali ali so imeli omejeno maksimalno hitrost: zato se lahko vidi vcasih stevce jap supersportnikov, ki pridejo do 180 kmh…