Opozorilo: to branje bo sila zanimivo, zaradi številnih podatkov boste mogoče morali članek prebrati dvakrat in prosim, da mi ne zamerite, če me bo med člankom kdaj zaneslo. Sem pač neizmerni ljubitelj Porschejev, še posebej, če beseda nanese na 959.
Oh, ta sedemdeseta
Porsche je imel v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja kar precejšen problem. Njihov paradni konj, 911, je postajal vse bolj zastarel in približeval se je konec njegovega časa. Številni inženirji so se takrat spraševali, kaj bi še lahko spravili iz že tako kompromisne zasnove. Največji nož v hrbet je bila ravno predstavitev modela 928, ki je bil prvi Porschejev model z motorjem nameščenim spredaj. Slednji bi moral postati nov prodajni hit, ki bo podjetje potegnil iz rdečih številk, a se je zgodilo ravno obratno. Porsche je nujno potreboval nekaj svežega, idejo za prihodnost.
K sreči so imeli med svojimi kadri Helmutha Botta, ki je bil vodja inženirjev in je imel povsem jasno idejo, kaj je potrebno storiti. Leta 1981 je pristopil k novemu generalnemu direktorju podjetja, Petru Schutzu, in mu predstavil idejo o razvoju tehnološko razvitega koncepta AWD 911. Hkrati mu je predlagal, da bi bilo smiselno izdelati dirkalnik za tekmovanje v grupi B za sezono 1982, kjer je bila potrebna le majhna količina serijskih vozil za pridobitev homologacije. Ta dirkalnik bi prinesel odlične testne pogoje za razvoj njihovega štirikolesnega pogona in vseh sistemov. Schutz je projektu prižgal zeleno luč, saj se je zavedal, da so takšni dirkalniki in kasneje modeli odlična osnova za razvoj velikoserijskih modelov.
Grupa B
Ob omembi grupe B so se verjetno večini pred očmi prikazali dirkalniki Audi Quattro, Peugeot 205 T16, Toyota Celica ali Lancia Delta, vendar so lahko v sloviti reli diviziji dirkali tudi GT dirkalniki. Vse, kar si potreboval za vstop v prvenstvo, je bilo proizvedenih 200 cestnih vozil. Z zaključkom proizvodnje je 20 dirkalnikov lahko vstopilo v dirkalne vode. Porsche je zato leta 1983 na salonu v Frankfurtu predstavil prvi konceptni dirkalnik, namenjen dirkanju v grupi B. Prototip s kodnim imenom F3 so kasneje uničili za prvi uradni test trčenja.
Redko se zgodi, da reli dirkalnik prevzame pozornost običajnim velikoserijskim modelom, a Porsche je zasenčil vse ostale avtomobile. Motorne zmogljivosti so bile za tisti čase neverjetne. Inženirji so v dirkalnik vložili vse svoje znanje in 911 spremenili v ultimativni 959.
Kaj vidite na zgornji sliki? Preprosto, najbolj napreden štirikolesni pogon tistega časa, ki je bil nameščen na produkcijski model. PSK ali Porsche-Steuer Kupplung je lahko dinamično prilagodil razporeditev navora med sprednjimi in zadnjimi kolesi ter se je popolnoma prilagajal voznim razmeram in pospeškom. Celoten sistem je bil prvič integriran s takrat novo tehnologijo – sistemom ABS, ki je deloval s pomočjo hitrostnih senzorjev na vsakem kolesu in motornim računalnikom Bosch Motronic.
Kar naenkrat je postala hitrost 911 dosegljiva in predvsem ukrotljiva običajnim voznikom. Zaradi težkega zadka 911 je bil avtomobil primeren le za najbolj vešče voznike, tokrat pa se jim ni bilo potrebno bati zavoja ali hitrega cestnega odseka. Pod največjo obremenitvijo je PSK lahko na zadnji kolesni par prenesel do 80 odstotkov navora in izboljšal vodljivost vozila.
Balzam za ušesa in dušo
Ne, tudi pri agregatu ne gre za običajno stvar. V 959 so inženirji vgradili prirejen agregat 935/82 iz dirkalnika ”Moby Dick” 935, ki so ga kasneje uporabili še v dirkalnikih 956 in 962 ter drugih dirkalnih programih.
Gre za 2,85-litrski agregat z zračno hlajenim blokom motorja, vodno hlajenimi glavami valjev in premetenim sekvenčnim prisilno polnjenim sistemom. Prva turbina je delovala pod 4.000 vrtljaji, druga pa se je postopoma vključila ob povečanju izpušnih plinov, ki so zavrteli še drugo turbino nekje okoli 4.000 vrtljajev. Združili so aktivnost v nizkih vrtljajih in povečali končno moč. Porscheju je prvič uspelo ustvariti uglajen prisilno polnjen agregat.
Šestvaljni twin-turbo bokser je razvil 331 kilovatov in je iz mirovanja do 100 km/h pospešil v 3,6 sekundah ter svoje potovanje zaključil pri maksimalni hitrosti 317 km/h. Ja, le Nasin vesoljski program je bil tisti čas bolj razvit od Porschejevega izstrelka. Po izčrpnih testiranjih v zračnem tunelu je imel 959 zračni koeficient 0,31. Izdelan je bil iz edinstvene kombinacije kevlarja in z vlakni ojačane plastike ter aluminija. Za izdelavo tal so uporabili kompozitni material Nomex in znižali maso vozila na 1.450 kilogramov.
Nekaj posebnega so tudi platišča, izdelana iz zlitine magnezija in aluminija. Za faktor “vau” skrbijo posebne zapečatene komore znotraj platišča, prvič pa so namestili tudi elektronski sistem za nadzor tlaka v pnevmatikah.
113 leta 1987, 179 leta 1988
Cestna različica je luč sveta ugledala šele leta 1985 na salonu v Frankfurtu, kot avtomobil, ki bo na ceste zapeljal leta 1986. A zaradi številnih zamud pri proizvodnji se je izdelava zamaknila za več kot leto dni. Prvi premožni kupci so svoje avtomobile dobili šele po dveh letih od predstavitve v Frankfurtu.
Porsche 959 je bil na voljo z dvema paketoma opreme, Sport in Komfort. Kupci so morali zanj odšteti 225.000 dolarjev, kar je bilo približno polovico, kolikor je Porsche stala izdelava enega primerka.
Kljub temu, da je 959 slonel na 911, gre za eksotiko v pravem pomenu besede. Vsak izdelan primerek, leta 1987 so jih izdelali 113 in leta 1988 179, so izdelali v celoti ročno v posebnem sestavnem oddelku. Na koncu so izdelali 337 primerkov, od tega 37 prototipov.
V letih 1992/1993 je Porsche izdelal še dodatnih osem primerkov 959. Sestavili so jih iz ostalih delov, zbranih v inverturi v obratu Zuffenhausen. Vseh osem je nosilo oznako Komfort, štirje so bili rdeči, štirje srebrni. Prodali so jih za skoraj dvojno ceno kot prvotne primerke in vanj namestili nov sistem nastavljivih blažilnikov. Danes je ravno teh osem najvišje na spisku najbolj zaželjenih avtomobilov na svetu.
12 stvari, ki jih o 959 morda še niste vedeli:
- Brez grupe B Porsche 959 ne bi obstajal, saj so inženirji le tam lahko v največji meri testirali pametni štirikolesni pogon.
- Porsche 959 je zmagal na slovitem reliju Pariz-Dakar, ki je potekal po severni Afriki. Premagal je bistveno bolj terensko zmogljive tekmece, kot sta Mercedes-Benz razred G in Land Rover.
- Bil je nahitrejše serijsko vozilo na svetu. Takrat je premagal Ferrijevega 288 GTO, vendar je ostal na vrhu le dobro leto, ko ga je hitro premagal Ferrari F40.
- Porsche 959 je imel večji vpliv na nadaljni razvoj 911 kot katerakoli različica 911.
- Dirkalnik 961, ki je slonel na modelu 959, je zmagal v svoji kategoriji na dirki 24 ur Le Mansa; 959 je zato edini dirkalnik do sedaj, ki je zmagal na obeh največjih dogodkih v svetu dirkanja.
- Menjalnik ima dodatno prestavo. G kot Gelande (terensko po nemško) je bil namenjen vožnji po blatu in neurejenih cestah.
- Bil je prvi avtomobil na svetu z elektronskim nadzorom tlaka v pnevmatikah in zanj so med prvimi pripravili run-flat pnevmatike.
- Bil je prvi serijski avtomobil s prilagodljivim vzmetenjem. V Formuli 1 so takrat še razvijali podoben sistem, ko ga je imel 959 že v uporabi.
- S pritiskom na stikalo se je avtomobil dvignil za 5 centimetrov. V perspektivi: Toyotini TRD profesionalni off-road tovornjaki se danes dvignejo za 5 centimetrov.
- Porsche 959 je imel prvi na svetu nameščen kompleksen sekvenčni twin-turbo sistem.
- Bil je eden bolj zaželjenih primerkov onstran luže, a zaradi zahtevne zakonodaje uvoz ni bil mogoč. En primerek je kupil tudi Bill Gates, a mu ga niso dovolili uvoziti. Več kot desetletje je stal parkiran na parkirišču carinske službe. Stališče ZDA je bilo, da mora nekdo posoditi avto za uraden preizkus trka in če doseže standarde, ga lahko uvozijo. Gates je tako pomagal spremeniti zakon in resnično redki avtomobili so bili lahko od takrat dalje videni na ameriških cestah.
- Tako kot za BMW M1, kjer so pri podjetju Baur reševali pogodbo med BMW in Lamborghinijem, so poskrbeli za izdelavo 959.
Avtomomobilizem.com (Vir: Porsche, roadandtrack, thrillist, thesupercarblog, autozine. Foto: Porsche)
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Poklon legendi: Porsche 959"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Dve napakice v tekstu; 928 je imel motor spredaj in ne pogon; 911 je imel tezek zadek in ne lahkega..
Ja, imaš prav. Ko prsti tipkajo nekaj, glava misli drugače. Hvala, lpg