Fiat se po več kot desetletju želi izkopati iz težav, ki jih je prinesla zastarela in okrnjena modelna paleta – zaradi vse strožjih varnostnih in emisijskih zahtev so skoraj ostali brez ponudbe. S prihodom skupine Stellantis so dobili dostop do arhitekture, ki omogoča razvoj novih modelov po sodobnih varnostnih standardih, kar nameravajo tudi izkoristiti.
Prihajata dva dimenzijsko večja modela
Fiat je lani pokazal pet konceptov, za katere pravzaprav nihče ni vedel, kaj točno napovedujejo. Zdaj so vsaj delno razkrili karte. Novi generaciji Pande in 500 ter obstoječima modeloma 600 in Grande Panda naj bi se pridružila dva modela iz segmenta C. Vsi štirje novinci so že potrjeni za proizvodnjo.

Ravno obstoječa 500 in Panda sta poskrbela, da je Fiat še med živimi. Čeprav slonita na izrazito ostarelih arhitekturah, so oba modela prilagodili evropskih zahtevam glede varnosti in izpustov. A se je lansko leto poslovil blago-hibridni 500, nadomestil pa ga je baterijsko-električni 500 z drugačno zasnovo. Panda bo še naprej del modelne palete, vztrajala naj bi vse do leta 2030. Pri Fiatu jo bodo posodabljali toliko časa, kot bo to mogoče.
Naslednika obeh modelov sta že napovedana. Oba bosta na voljo z blago-hibridnimi motorji in baterijsko-električnim pogonom, slonela bosta na Stellantisovi arhitekturi STLA. Do prihoda nove generacije 500 bodo pri Fiatu predelali obstoječi 500e in vanj vgradili blago-hibridni pogon. Na ceste naj bi zapeljal ob koncu leta, proizvodnja pa naj bi potekala v tovarni Mirafiori. Leta 2029, ko bo pripravljena nova generacija modela 500, naj bi po napovedih proizvodnja ostala v istem obratu. Novo Pando naj bi izdelovali v tovarni Pomigliano. Zanimivo je, da naj bi kljub enaki arhitekturi proizvodnja dveh modelov potekala v dveh različnih tovarnah, z dvema pogonskima opcijama.
500 bo ostal zvest trenutni podobi, večje spremembe za Pando
“Pričakujem, da bo oblikovanje naslednika Pande nekoliko bližje originalni Pandi iz osemdesetih let,” je Olivier François, izvršni predsednik Fiata, za Autocar potrdil oblikovno podobnost prihajajoče Pande z novo Grande Pando. “Ko boste videli enega poleg drugega, boste videli mamo medvedko in medvedka. Res bo luštna. Ne bo samo manjša različica Grande Pande, ampak bo imela vizualne povezave, enake korenine in ikonično silhueto.”
Fiat 500 in Panda bosta še zadnja modela, ki bosta v napovedanem valu zapeljala na ceste kot del modelne ofenzive. François je potrdil, da so morali ukiniti modele 500X, Tipo in 500 Hybrid zaradi evropske varnostne regulative GSR2, ki je vstopila v veljavo lansko poletje.
Kaj bo nastalo iz petih konceptov?

Izmed peterice konceptov, predstavljenih lansko leto, se je iz koncepta City Car razvila Grande Panda. Iz koncepta Pick-up naj bi nastal globalni poltovornjak Strada, ki bo na voljo tudi z različnimi nadgradnjami. Izredno pomembna za Evropo sta koncept športnega terenca in limuzine – iz njiju naj bi razvili dva modela segmenta C, ki naj bi na evropske ceste zapeljala leta 2027. Oblikovno naj bi sledila potezam Grande Pande v smislu nadgradnje tega modela, nastajala bosta na enaki arhitekturi. Ne bosta pa si s Pando delila imena, prav tako vsebinsko ne bo šlo le za povečani različici Grande Pande.
Športnemu terencu bo ključni konkurent Dacia Bigster, koncept Fastback pa bo idejni naslednik Tipa. Popestrili naj bi ga karoserijski dodatki po navdihu križancev, na trgu pa naj bi postal konkurent Volkswagna Golf. Oba modela bosta ključna za Fiatov uspeh v Evropi.
Fiati pod mejo 4,5 metra
Izvršni direktor Fiata je med drugim še povedal, da noben novi Fiat ne bo daljši od 4,5 metra. S tem ne želijo konkurirati drugim znamkam znotraj skupine Stellantis, predvsem Citroënu. “Ko bomo vstopili v segment C, bomo imeli popolnoma drugačen odnos: ne boljši, ne slabši, ampak naš italijanski nasmeh in naše barve.”

François je prevzel vodenje Fiata leta 2011, ena njegovih prvih odločitev pa je bila prekinitev razvoja nove generacije Punta. “Videti je bil v redu, a ni bil super ikoničen,” je opisal naslednika in dodal, da so prekinili razvoj, ker bi bil Punto lahko uspešen le v Evropi. Na drugi globalnih trgih je bila njegova možnost za uspeh majhna. Takrat si je želel modela, ki bi bil sila uspešen povsod in ustvaril velike prodajne številke. Tako je nastala Grande Panda, za katero verjame, da lahko uspe povsod in je bila v glavi Françoisa vse od prekinitve razvoja Punta.
Kljub prihodu Grande Pande pušča François odprta vrata za povratek Punta: “Če bi bil Punto zelo eleganten in športen, bi bil močno povezan s prihodnostjo elektrifikacije.” Takšnega modela ta trenutek Fiat ne predvideva, so pa pripravljeni in lahko hitro odgovorijo na zahteve trga, če bi se razmere spremenile.
Avtomobilizem.com (Vir: Autocar. Foto: Fiat, Avtomobilizem.com)
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Ponovno vstajenje Fiata: novi 500, Panda, konkurent Golfu in mogoče celo Punto"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Bravo Fiat, to je ena izmed poti, da damo samar kitajcem. Treba je imeti vizijo.