Po letu 2004 je Bugatti izdelal avto, ki ni le evolucija Veyrona, temveč povsem nov superšportnik. Pozdravljen, Tourbillon, nov paradni konj Bugattija in trenutno najimenitnejši superšportnik na svetu s ceno od 3,8 milijona evrov dalje.
Atmosferski motor za povečana čustva
Poganja ga 8,3-litrski šestnajstvaljni atmosferski motor s 735 kilovati, ki zamenjuje prisilno polnjeni osemlitrski W16 iz Veyrona in Chirona. Nov bencinski motor so razvijali skupaj s priznanim britanskim podjetjem Cosworth, kljub temu, da je večji pa tehta le 251 kilogramov. Čustva so imela tokrat prednost, zato je prejšnji motor s štirimi turbinami zamenjal atmosferski motor, ki se zavrti vse do 9.000 vrtljajev in ima neverjetnih 900 njutonmetrov navora. A to seveda ni vse.
Na pomoč bencinskemu motorju priskočijo trije elektromotorji, zato govorimo o hibridnem pogonskem sklopu. Dva elektromotorja sta nameščena na sprednji osi (skupaj imata 493 kilovatov), tretji pa pomaga vrteti zadnji kolesni par (246 kilovatov). Skupna moč elektromotorjev znaša 588 kilovatov, sistemska moč pa se ustavi pri 1.324 kilovatih. Za prenos navora na kolesa skrbi 8-stopenjski samodejni dvosklopkovni menjalnik postavljen vzdolžno za motorjem (pri Chironu je bil nameščen spredaj). Za dobavo električne energije elektromotorjem skrbi baterija z zmogljivostjo 25 kilovatnih ur, ki je nameščena pred motorjem v sredinskem tunelu in omgogoča do 60 kilometrov električne vožnje.
Vse do 445 kilometrov na uro
Skupaj z namenskimi pnevmatikami Michelin Pilot Sport Cup 2 bo Tourbillon do stotice pospešil v vsega dveh sekundah. Toda to niti ni pravi prikaz kako zelo hiter je Bugattijev najnovejši superšportnik. Dvesto kilometrov na uro doseže v manj kot petih sekundah, tristo kilometrov na uro v manj kot desetih sekundah in štiristo kilometrov na uro v manj kot petindvajsetih sekundah. Končna hitrost je omejena na 380 kilometrov na uro, toda z uporabo posebnega ključa se le ta lahko dvigne na 445 kilometrov na uro. Noro!
Ljubitelji ur bodo takoj povezali njegovo ime Tourbillon z mehanskim mehanizmom, ki znotraj najdražjih ur skrbi za njihovo natančnost. Tourbillon v notranjosti nima nameščene nobene ure s tem mehanizmom, a njegovo ime pooseblja njegovo delovanje. Točno to naj bi bil Tourbillon, natančen, filigransko izdelan superšportnik. To razkriva tudi pogled v potniško kabino. Osupljivo notranjost poudarijo trije veliki merilniki za volanskim obročem. Na njih voznik lahko pregleduje, poleg hitrosti vožnje, še vrtljaje motorja, količino goriva, temperaturo motorja in še nekaj drugih podrobnosti. Lahko se še tako trudite, toda v notranjosti ne boste videli niti enega zaslona. Pri Bugattiju so ga spretno skriti na vrh osrednje konzole in se ob pritisku na gumb obrne ter vozniku omogoči dostop do nekaterih modernejših funkcij, kot je Apple CarPlay.
Merilnike so izdelali švicarski urarji in so fiksno pritrjeni na volanski drog. Na osrednji konzoli je kar precej stikal iz aluminija in vrtljivih stikal ter kristalni gumb za zagon motorja V-16.
Inženirska zakladnica znanja
Kar se tiče zunanje podobe je Tourbillonu nemogoče skriti povezavo z nekdanjimi superšportniki Bugattija. Maska hladilnika v obiliki podkve služi za zajem zraka in ima obenem tudi funkcijo ustvarjanja podtlaka. Zadnji aktivni usmerjevalnik zraka ima prav tako več funkcij, saj lahko služi kot dodatna zavora pri polnem zaviranju pri višjih hitrostih. Karoserija je postavljena na povsem nov monokok iz ogljikovih vlaken. Deli sprednjega in zadnjega večtočkovnega vzmetenja so nastali s pomočjo 3D tiskanjq in umetne inteligence, celotno vzmetenje izdelano iz kovanega aluminija pa je 45 odstotkov lažje kot pri Chironu.
Bugatti je izdelal 500 Chironov, zadnji je s proizvodnje zapeljal maja letos, devet let po začetku ročne proizvodnje. Toda Tourbillon bo bistveno bolj redek. Izdelali bodo vsega 250 avtov, prvi kupci pa že opravljajo prve teste. Najbolj neučakani bodo svojega superšportnika dobili v letu 2026.
Ogled galerije priporočljiv.
Avtomobilizem.com (Vir in foto: Bugatti)
Mnenja uporabnikov
4 komentarjev za "Pozdravljen Bugatti Tourbillon, superšportnik presežkov"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Res je lepo estetsko oblikovan, zunaj in znotraj. Mi je pa hecen merilnik hitrosti. Gre do 550 km/h 😀 Se mi zdi, da pa tule kar malce pretiravajo 😀
Chiron ima do 500 km/h, tako da mora biti z novim modelom nekaj več. 🙂
S kakšno nadgradnjo v prihodnosti zna Tourbillon priti tudi že blizu 500-ke.
Čudovita notranjost (mene spominja na Star Trek 😀 ), sploh sklop klasičnih števcev. Novim avtom kot npr. Miniju pa še to pobirajo stran bedaki …
Fascinanten. Zanimivo je brati o zmogljivostih in koliko kontrolnih instrumentov ima, avto bo pa večinoma stal kot razstavni eksponat in čakal na dvig vrednosti.