Analitiki podjetja Gartner so v obsežni raziskavi ugotovili, da bo z letom 2027 ceneje proizvesti baterijsko-električni avtomobil kot klasičen model z motorjem na notranje zgorevanje. Ni pa nujno, da se bodo zaradi tega električni modeli pocenili, saj bodo avtomobilski proizvajalci še vedno stremeli k čim večjemu dobičku.
Pocenile se bodo predvsem baterije

Baterijski paketi bodo še kar nekaj časa najdražja komponenta električnega avtomobila, toda njihova cena se bo vztrajno nižala, posledično pa se bo pocenila tudi proizvodnja teh modelov. Še bolj kot cena baterijskih paketov pa naj bi na stroške proizvodnje vplival prihod “gigacastinga” – postopka za izdelavo delov karoserije v enem odlitku. Kot prvi je v industriji to tehnologijo pričel uporabljati Tesla ter opazno znižal proizvodne stroške, hitro pa sledijo drugi proizvajalci. V prihodnjih nekaj letih naj bi ta princip prevzeli praktično vsi, skupaj z nižanjem cen baterij pa bi čez nekaj let proizvodnja električnih avtomobilov lahko postala cenejša kot proizvodnja bistveno bolj kompleksnih modelov z motorji na notranje zgorevanje.
Proizvajalci vidijo v razvoju “gigacastinga” ob cenejši proizvodnji še dodatno prednost – višje prihodke od popravil po nesrečah. Ker bo potrebno zamenjati bistveno večje odlitke, bi se cena popravila električnega avtomobila v primerjavi z avtomobilom z motorjem na notranje zgorevanje lahko povečala za okvirno 30 odstotkov.
Avtomobilizem.com (Vir: Europe Autonews. Foto: Škoda, Tesla.)
Mnenja uporabnikov
3 komentarjev za "Raziskovalci pravijo, da bo do preloma v proizvodnji prišlo v 2027"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
..in s tem verjetno tudi dražje zavarovalne premije. Res lepa prihodnost.
Vse za dobiček, ne za človeštvo. Višji stroški popravila pomenijo več totalk.
Skratka poleg natega pri ceni baterij dodajajo nov nateg z gigacastingom