Znana identiteta
V Fordovem slovarju geslo »Explorer« ni nekaj novega. Omenjeno ime je namreč pri Fordu v uporabi že več kot tri desetletja, pri čemer je vedno označeval enega njihovih najdražjih in najprestižnejših modelov, ki pa se je pojavljal več ali manj le na cestah preko luže. Vse do nedavnega.
Pri znamki modrega ovala so se namreč odločili, da ime uporabijo tudi pri njihovem najnovejšem električno gnanem modelu, ki si s svojim večjim bratom deli posamezne oblikovalske podrobnosti ter avanturistični značaj. Pri enem ključnih modelov za znamko Ford, ki se želi v naslednjih letih dodobra elektrificirati, pa tehnične osnove niso iskali v ameriških skladiščih, temveč so se dodobra naslonili na znamko Volkswagen.
V okviru strateškega partnerstva med obema znamkama, ki naj bi pripomoglo k inovativnemu razvoju avtomobilskih tehnologij, so tako uporabili Volkswagnovo električno platformo MEB, na kateri že nastaja tehnični dvojček ID.4. Model je bil ustvarjen z mislijo na evropskega kupca, nenazadnje ga tudi izdelujejo v nemški tovarni v Kölnu, iz katere so še do nedavnega prihajale simpatične Fieste.
Explorer v številkah – dolžina: 4,468 mm, širina: 2.063 mm, višina: 1.639 mm, medosna razdalja: 2.767 mm, prostornina prtljažnika: 470 litrov
Če koga skrbi, da je novi Explorer podedoval tudi Volkswagnovo oblikovno IDentiteto, je lahko dodobra potolažen. Fordov kompaktni SUV je namreč dovolj samosvoj, dimenzijsko pa je umeščen med modela ID.3 in ID.4, da jima ne bi preveč skakal v zelje.
Množičnost
Pri Fordu ne skrivajo, da imajo z novim Explorerjem smele načrte, saj naj bi predstavljal enega izmed njihovih prodajnih stebrov prihodnosti. Porekli boste, da pri dani ceni, ki že v osnovi presega 45 tisočakov, le stežka govorimo o množičnosti. A je nekaj podobnega uspelo tudi Tesli, ki je s svojim športno uporabnim modelom Y postala za vsaj nekaj časa celo najbolj prodajano vozilo na zemeljski obli. Pustimo se presenetiti.
Vsekakor je novi Explorer dovolj uporabno družinsko vozilo, ki bi lahko konkuriralo tudi modelu Kuga, saj ponuja znotraj precej uporabne praznine. Še posebej na zadnji klopi, kjer boste sedeli celo udobneje kot v Mondeu.
Za precej simpatično pogruntavščino se izkaže premični zaslon multimedije z veliko diagonalo, ki meri kar 37,1 cm, spodaj pa skriva priročen predal. Obenem prepriča z obiljem uporabnih odlagališč ter dokaj bogato serijsko opremo (19-palčna platišča, električno nastavljiv voznikov sedež s funkcijo masaže, izdaten spisek varnostno-asistenčnih sistemov).
Z nadgradnjo
Pri Fordu so sicer želeli ponuditi novega električno gnanega Explorerja že v lanskem letu, vendar so zamaknili njegovo proizvodnjo za dobrega pol leta. Zakaj? Odločili so se, da bodo vanj vgradili sodobnejši baterijski sklop, kot je bilo mišljeno prvotno, seveda za daljši doseg.
Kakorkoli že, novi Explorer je zaenkrat pri nas na voljo z baterijo s kapaciteto 77 kWh (neto), ki napaja elektromotor z močjo 286 KM, pogon pa je speljan na zadnji kolesni par. Tako motoriziran Explorer naj bi prevozil dobrih 600 kilometrov, preden bomo začeli iskati polnilne kable v lično nameščenem prostoru v prtljažniku (žal Explorer nima sprednjega »frunka«).
Malenkost močnejša baterija s kapaciteto 79 kWh je na voljo pri verziji z dvema elektro agregatoma (340 KM) ter štirikolesnim pogonom, ki potrebuje za pospeševanje iz mirovanja do stotice pičle 5,3 sekunde. Laboratorijski doseg? 545 kilometrov.
Naslednje leto prihaja na trg še šibkejša verzija z manjšo baterijo (52 kWh).
V boj tudi s Teslo?
Najnovejši Fordov električni model nikakor ne bo imel lahkega dela, saj tudi konkurenca ne spi. Vsekakor pa – vsaj zaenkrat – spada v tisti razred, ki je med kupci električnih vozil precej popularen.
Za novi Explorer, v katerem se boste lahko pohvalili, da je z mlado Lexie obkrožil svet, je potrebno imeti v tem trenutku vsaj 48.400 evrov, a se cena zniža za 6,5% ob izbiri financiranja. Močnejši pa je na voljo za 52.000 eur oziroma za 48.620 ob financiranju.
Tekst in foto: Urban Acman.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen