Novice

Razmišljate o nakupu električnega vozila?

Elektro Ljubljana lastnikom električnih vozil omogoča brezplačno polnjenje na sedmih električnih polnilnih postajah. Šestih v slovenski prestolnici in eni na Vrhniki. V naslednjih letih namerava postaviti infrastrukturo električnih polnilnih postaj sorazmerno s širjenjem uporabe električnih vozil v Sloveniji. Hkrati nudi tudi možnost postavitve polnilnih postaj vsem zainteresiranim investitorjem. Električno energijo za električna vozila na svojih polnilnih postajah bo nudil brezplačno vsaj do konca leta 2011.


Tesla v Ljubljani

23. septembra letos se je v slovensko prestolnico pripeljal sodoben električni avtomobil Tesla. Električno vozilo je potovalo od nemškega Essna do turškega Istanbula. Namen popotovanja je bil v spodbujanje električne mobilnosti v Evropi. Vozilo se je promocijsko ustavljalo v evropskih prestolnicah in je svoje več kot 4000 km dolgo in 14 dni trajajoče potovanje zaključilo konec meseca septembra s svečanim sprejemom v Istanbulu. To vozilo je dokaz, da je razvoj električnih vozil premagal dve poglavitni oviri: velikost baterij ter doseg. Edina ovira, ki morda še obstaja, je mreža polnilnih postaj za električne avtomobile, motorje in kolesa, saj brez » elektro črpalk« na cestah ne more biti električnih avtomobilov.

Sedem električnih polnilnih postaj

Za prihod Tesla v Ljubljano je Elektro Ljubljana na reprezentativnem mestu v centru Ljubljane, na Miklošičevi cesti, v partnerskem sodelovanju s podjetjem RWE, izvedel postavitev polnilne postaje ter priključitev na distribucijsko omrežje. Z zavedanjem pomena sledenja sodobnim trendom, uvajanju novih tehnologij, varovanju okolja ter skrbi za zmanjšanje emisij CO2 in CO v mestnem prometu, se je Elektro Ljubljana odločil postaviti še tri polnilne postaje v centru mesta ter v sodelovanju z županom Vrhnike eno polnilno postajo v centru Vrhnike. Tako v tem trenutku ponuja možnost polnjenja za električne avtomobile na Miklošičevi ul. 5, Kotnikovi ul. 9, Slomškovi ul. 18, Cigaletovi ul. 13.,  v centru Vrhnike. Dve polnilni postaji, na Prešernovem trgu oziroma na koncu Trubarjeve ceste,  pa sta namenjeni električnim kolesom.

Lastno znanje

Vsa dela od postavitve, priključevanja in na koncu tudi delovanja polnilne postaje, izvajajo strokovnjaki Elektra Ljubljana. Avtomobili, kolesa in motorji se bodo lahko napajali z »novim gorivom«, to je sicer »vsakdanjo električno energijo, brez katere si danes ne moremo predstavljati življenja«, brezplačno, predvidoma do konca leta 2011. Tudi to je prispevek Elektra Ljubljana k pospeševanju električne mobilnosti v slovenski prestolnici in na področju celotne Slovenije.

Skrb za postavitev celotnega sistema

Kot distribucijsko podjetje bo Elektro Ljubljana poskrbelo tudi za vzpostavitev sistema merjenja, obračuna pretečene električne energije in za vzpostavitev sistema daljinskega upravljanja, tako da se bodo postavljene postaje v prihodnosti lahko brez težav povezale v mednarodni sistem električnih polnilnih postaj širom Evrope. To pomeni, da bo na teh postajah lahko napolnil svoj avtomobil tudi tuj obiskovalec mesta Ljubljane, kot je to sedaj mogoče na klasičnih bencinskih servisih.

Dvakrat prijazno do okolja

Vse polnilne postaje Elektra Ljubljana se napajajo iz okolju prijaznih, obnovljivih virov energije. Napaja jih Zelene energija, ki je proizvedena v malih hidroelektrarnah in sončnih elektrarnah podjetja. Tako je zagotovljena dvojna skrb za okolje: okolju prijazna vozila napaja okolju prijazna Zelena energija.

Razmišljate o nakupu električnega vozila?

V prihodnjih letih je predvidena rast uporabe električnih vozil. Avtomobilska podjetja predstavljajo nove in nove modele vozil na električni pogon. Tudi cena vozil se bo po predvidevanjih v prihajajočih letih znižala. Tehnične zmogljivosti električnih vozil že danes omogočajo uporabnikom, da s polno baterijo prevozijo 350 kilometrov. In katere so še prednosti električnih vozil: cena vožnje 1 EUR/100km in nizki stroški vzdrževanja. Elektro Ljubljana vas bo pri vaši odločitvi za nakup električnega vozila podprl z mrežo električnih polnilnih postaj.

Začetki so bili električni

Električni avtomobil trenutno doživlja preporod, vračamo se h koreninam avtomobilskega razvoja, saj je prve avtomobile poganjala elektrika. Še na začetku 20. stoletja je bilo v ZDA na cestah več električnih avtomobilov kot avtomobilov z bencinskim motorjem. Leta 1899 je bilo v New Yorku devetdeset odstotkov taksijev opremljenih z elektromotorjem.

Prvi električni avtomobil

Prvi električni avtomobil na svetu je bilo mogoče videti leta 1881 na mednarodnem sejmu elektrike v Parizu, pet let preden je Carl Benz prijavil patent za svoj motorni avtomobil, »vozilo, ki ga poganja bencinski motor«. Vozilo, ki ga je predstavil Francoz Gustave Trouvé, je imelo tri kolesa, elektromotor in akumulatroje za ponovno polnjenje.

Elektromagnetni taksi

Že veliko prej je o možnosti vožnje na elektriko razmišljal Werner Siemens. Tako je že leta 1847, v letu, ko je skupaj z Johannom Georgom Halskejem ustanovil tudi podjetje Siemens&Halske, v nekem pismu zapisal: »Nekoč, ko bom imel čas in denar, si želim izdelati elektromagnetni taxi, ki me zagotovo ne bo pustil na cedilu.« Končno je leta 1882, tri leta po tem, ko je podjetje Siemens&Halske svetu predstavilo prvo električno železnico, Werner Siemens na 540 metrski preskusni progi blizu Berlina predstavil Elektromote, prvi trolejbus na svetu. Prvi redni model je začel v linijskem prometu obratovati leta 1900 ob pariški svetovni razstavi, vendar pa tega Werner Siemens, ki je umrl leta 1892, ni doživel.

Na električni pogon več kot 100 km/h

Tudi prvi avtomobil, ki je vozil hitreje kot 100 km/h, je poganjal elektromotor. Imenoval se je »La Jamais Contente« (v prevodu: nikoli zadovoljen), skonstruiral pa ga je francoski dirkač Camile Jenatz. Rekorder, ki je imel obliko torpeda, poganjala pa sta ga dva 25 kW elektromotorja, je 29. Aprila 1899 dosegel natanko 105 km/h.

Lohner-Porsche

Tehnični genij Ferdinand Porsche je leta 1900 na svetovni razstavi v Parizu predstavil vozilo Lohner-Porsche, ki ga je skonstruiral  po naročilu dunajskega proizvajalca kočij Ludwiga Lohnerja. Dva elektromotorja sta bila neposredno vgrajena v pesti sprednjih koles, izjemno vitka konstrukcija pa ni potrebovala menjalnika ali diferenciala. Dve leti pozneje je Porsche predstavil tudi hibridno različico avtomobila Lohner-Porsche. Družba Porsche je nato 110 let pozneje na ženevskem avtomobilskem salonu spet predstavila hibridni športni avtomobil, tokrat z osemventilskim bencinskim motorjem in tremi elektromotorji: model 918 Spyder.

Kritične točke avtomobila so bile od nekdaj težke baterije in kratki dosegi

Nazadnje je motorju z notranjim izgorevanjem pri preboju pomagala predvsem ena iznajdba: električni zaganjalnik, ki ga je izumil Američan F. Kettering (1911) in je nadomestil težavno zaganjanje bencinskih motorjev z zagonsko ročico.

Mnenja uporabnikov

3 komentarjev za "Razmišljate o nakupu električnega vozila?"


Mister-Twister
14 leta 4 meseci nazaj

lahko pa probaš pištolo postavt nazaj na njeno mesto, preden spelješ, pa ti ne bo noben barve sprasku. jao kašne probleme imate eni….

Cornelius
14 leta 4 meseci nazaj

Ma lepo Vas prosim, samo poglejte kako bo ta silikonski kabel cez avto podrajsal vso barvo enako kot je meni na OMV cev od crpalke ob strani. Kdaj bojo ti strasni inzinjerji naredili, da ta kabel visi iz lufta in ne dotika prav nic pri avtu? Prav tako kot je narejeno po Nemciji in Svedskoj.

14 leta 4 meseci nazaj

Sej vse lepo in prav, ampak šele čez kakšne 10 let si bomo lahko navadni smrtniki tudi mogoče privoščili električni avto, ko bo bisveno cenejši.

 
Volkswagnov transporter za drn in strn
Kia picanto: Pekoči Korejec