Predstavniki francoskega avtomobilskega proizvajalca so potrdili, da nameravajo v svojih električnih modelih v prihodnosti poleg nikelj-mangan-kobaltnih (NMC) baterij, ki so trenutno v uporabi, kupcem ponuditi tudi litij-železo-fosfatne baterije.
Za petino nižji stroški baterijskih paketov
Baterije LFP, ki jih bodo pri Renaultu vgrajevali v svojih električnih modelih, bodo izdelovali v madžarskem proizvodnem obratu podjetja CATL in v tovarni družbe LG Energy Solution na Poljskem. Pod okriljem Renaultovega oddelka za elektrifikacijo in električna vozila Ampere bo še naprej potekala proizvodnja baterij NMB v francoskih obratih AESC in Verkor, v sodelovanju z LG Energy Solution pa bo potekal tudi razvoj nove tehnologije izdelave baterijskih paketov, ki bo ob nižjih stroških omogočala namestitev večjega števila baterijskih celic. Z uporabo baterij LFP naj bi pri Renaultu za do 20 odstotkov znižali stroške izdelave baterijskih paketov, po besedah predstavnikov francoske znamke, pa naj bi bile najbolj primerne za uporabo v manjših električnih modelih in modelih srednje velikosti.
Poslovanje oddelka Ampere boljše od pričakovanj
Kot je poudaril operativni direktor podjetja Ampere Josep Maria Recasens, je nova strategija na področju ponudbe baterij skladna z njihovimi načrti zmanjševanja stroškov izdelave novih generacij električnih modelov za do 40 odstotkov. Pri Renaultu so sicer z namenom zbiranja dodatnih finančnih sredstev za letos načrtovali vstop podjetja Ampere med delniške družbe in prvo javno prodajo delnic, a se zaradi neugodnih razmer na borznem trgu vodstvo ni odločilo za realizacijo. Poslovanje oddelka Ampere je namreč boljše od pričakovanj, kar zmanjšuje potrebo po dodatnih finančnih sredstvih, ki bi jih pridobili na ta način.
Pričetek uporabe litij-železo-fosfatnih baterij pri modelih serijske proizvodnje je predviden v letu 2026.
Avtomobilizem.com (Vir: Carscoops. Foto: Renault.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen