Junija 2020 je Clio zadnjič osvojil naslov najbolje prodajanega modela v Evropi, saj ga je kot po pravilu prodajno premagovala Dacia Sandero, ki je v lanskem letu osvojila krono najbolje prodajanega modela v Evropi. Kupci so Clia na prvo mesto poslali z nakupom 19 tisoč enot.
Clio na vrhu po petih letih
Kljub osvojitvi prvega mesta je Clia vsaj deloma zasenčil Volkswagen Tiguan. Prodaja tega športnega terenca je narasla za kar 32 odstotkov v primerjavi z lanskim letom na 16.300 prodanih enot; s tem dosežkom je končal april na četrtem mestu. Zelo zadovoljni so lahko tudi pri Toyoti s prodajo Yaris Crossa, Oplu s prodajo Corse in Peugeotu z 3008. Kupci še vedno niso obrnili hrbta Dacii Sandero, ki ostaja med prvimi tremi.
Dodatne evropske carine so imele vpliv na prodajo baterijsko-električnih modelov kitajskih proizvajalcev. Večina se je odločila razpršiti modelno paleto, predvsem so v Evropo pričeli uvažati priključne hibride, ki za zdaj še niso dodatno obremenjeni, in modele z motorjem na notranje zgorevanje.
Prodaja električnih pogonov zelo dobra
Aprila je bil delež prodanih baterijsko-električnih modelov v Evropi na visokih 26 odstotkih (podatek za skupno prodajo polno baterijskih in priključni hibridov). Ker so pri JATO Dynamics na voljo tudi podrobnejši podatki, je bilo znotraj tega deleža 17 odstotkov (3,6 odstotne točke več) prodaje na plečih polno baterijsko-električnih modelov, 9 odstotkov (2,1 odstotne točke več) pa je znašal delež priključnih hibridov.
Kljub uvedbi dodatnih carinskih dajatev se je prodaja baterijsko-električnih modelov, ki jih izdelujejo kitajski avtomobilski proizvajalci, dvignila za 59 odstotkov in v aprilu dosegla 15.400 prodanih enot. Še bistveno boljše jim je šlo pri priključnih hibridih, kjer so v primerjavi z enakim obdobjem lani kitajski proizvajalci prodali za 546 odstotkov več priključnih hibridov – 1.493 proti 9.649. Tržni delež kitajskih proizvajalcev pri priključnih hibridih je tako kar 10-odstoten.
Statistični podatek, ki je marsikoga pustil odprtih ust

Tesla je v Evropi zabeležila še en mesečni padec prodaje, v primerjavi z enakim obdobjem lani za kar 49 odstotkov. Po drugi strani je BYD prodal 359 odstotkov več vozil kot lansko leto. BYD je v Evropo prišel šele konec novembra leta 2022, a s široko modelno paleto baterijsko-električnih modelov in priključnih hibridov hitro rastel. V Veliki Britaniji tako na mesečni ravni že prodajo več avtomobilov kot Fiat, Dacia in Seat, v Franciji so prav tako prodajno uspešenjši kot Fiat in Seat, v Italiji so nad Seatom in v Španiji nad Fiatom. Analitiki pričakujejo, da bodo po zaključku gradnje tovarne na Madžarskem svoj položaj lahko še okrepili.
Se je pa prvič v vrhu seznama najbolje prodajanih baterijsko-električnih modelov pojavila Škoda Elroq. Češki proizvajalec je našel več kot osem tisoč novih kupcev. Elroqu sledijo trije Volkswagnovi modeli. Tudi Renault je z modelom 5 našel preko 5.600 novih kupcev, Kia pa je z EV3 že pristala v deseterici najbolje prodajanih v Evropski uniji. Po drugi strani je prodaja modela Y padla za 53 odstotkov, ameriški proizvajalec je v Evropi našel le še 4.743 kupcev. Nič kaj bolje ni šlo modelu 3, ki je našel v aprilu 3.094 novih lastnikov. Tesla je v letošnjem aprilu prodala 9.704 enot, skupaj v prvih štirih mesecih pa 62.313 enot.
Avtomobilizem.com (Foto: Avtomobilizem.com, JATO Dynamics)
Mnenja uporabnikov
3 komentarjev za "Renault Clio po dolgem času spet na vrhu Evrope, BYD prvič prehitel Teslo"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Zato ker je clio ljudski in dostopen Tesla pa je za tesle.
Ni res, Tesla za to kar ponuja ima odlično ceno. Pa če kdo to hoče sprejeti ali ne.
Noče nihče, ker ni res. Če si jo pa lastiš jo boš vsekakor zagovarjal