Luca de Meo je na avtosalonu v Ženevi osebno pospremil razkritje enega najpomembnejših modelov Renaulta in si vzel nekaj časa tudi za vprašanja novinarjev. Za Automotive News Europe je povedal, da je podjetje v dobrih pogovorih s Volkswagnom glede skupnega razvoja novega manjšega električnega modela. V igri so bili tudi drugi partnerji. “Odprt sem za vsakogar, ki želi vskočiti. Imam proizvodne zmogljivosti. Platformo imam. Vem, kako to narediti,” je prednosti Renaulta opisal de Meo.
Evropski proizvajalci vse bolj zaskrbljeni
Prejšnji teden je kot strela z jasnega udarila novica, da se v želji izdelave poceni električnega modela povezujejo Volkswagen, Renault in Stellantis. Čeprav se je izkazala novica za neresnično, je vseeno dobro orisala stanje evropskih avtomobilskih proizvajalcev, ki se morajo povezati, če želijo odbiti napade Tesle in kitajskih tekmecev.
Še toliko bolj je njihove načrte zamajal padec povpraševanja po električnih modelov, saj so v njihov razvoj vložili milijarde. Na kup težav je potrebno dodati še ukinjanje državnih subvencij, zmanjšejevanje flote električnih modelov rent-a-car podjetij in nenazadnje prilagajanje regulative, ki bi lahko upočasnila zakonske spremembe glede električnih vozil. V teh časih trpi še Tesla, njihova delnica je v letošnjem letu padla za 20 odstotkov, vrednost podjetja pa se je znižala za 150 milijard dolarjev – trikratnik vrednosti Volkswagna.
Ključna je cena
Renault se še kako dobro zaveda, da mora biti cena električnih vozil podobna tistim, ki veljajo za avtomobile z motorjem na notranje zgorevanje. Le tako bodo lahko konkurirali kitajskim tekmecem. Po Renaultu 5 bo naslednji električni model še nekoliko manjši, električni Twingo s ceno pod 20 tisoč evri. Slonel bo na skrajšani arhitekturi AMPR in imel vgrajeno cenejšo LFP (litij železo-fosfatno) baterijo.
Če bo sodelovanje s Volkswagnom potrjeno ali ne, bo po izjavah de Mea Renault nadaljeval “… s projektom, s partnerjem ali brez njega, ne morem izgubljati časa, zato tega ne bom odložil.”
Vsaj ta trenutek se zdi, da Volkswagen zamuja in jih konkurenca prehiteva. Renault je predstavil Petko, Stellantis je na ceste poslal ë-C3, v razvoju pa je še nekaj drugih cenejših električnih modelov, ki bodo na ceste zapeljali še letos. Volkswagen namerava ID.2 na ceste poslati šele leta 2025, takrat pa bi to lahko bilo že prepozno. Ravno zato se zdi smiselno, da išče partnerje za razvoj novih modelov, s katerimi si bodo delili proizvodne in razvojne stroške.
Ne bi šlo za prvo evropsko povezovanje
Povezovanje Renaulta in Volkswagna v segmentu malih avotomobilov ne bi bilo prvo v Evropi. Toyota se je povezala s Peugeotom in Citroënom pri izdelavi trojčka Aygo/108/C1, Ford pa je v sodelovanju s Fiatom drugo generacijo modela Ka izdelal na osnovi modela 500. De Meo je poudaril, da je pri manjših modelih izredno težko nižati stroške, a bodo pridobljeno znanje in proizvodne procese širili na druge modele. S tem se bo zniževala cena vseh modelov njihovi paleti.
Avtomobilizem.com (Vir: Europe Autonews. Foto: Renault, Gašper Pirman.)
Mnenja uporabnikov
4 komentarjev za "Renault potrdil pogovore s Volkswagnom o razvoju majhnega električnega modela"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Koliko jaz vem, je trojček s Citroenom in Toyoto bil Peugeot 107
BYD naj pride …..
”De Meo je poudaril, da je pri manjših modelih izredno težko nižati stroške, a bodo pridobljeno znanje in proizvodne procese širili na druge modele. S tem se bo zniževala cena vseh modelov njihovi paleti ”.
MHM, vidimo kako ugodni so Rifter, Berlingo in Combo + večji bratje Vivaro, Spacetourer in Traveller. Gre se samo za to, da pade več v žep.
Potem, ko se bodo cenovno približali Kitajcem, bodo pametni kupci ugotovljali kdo ima vgrajene boljše baterije.