Ustanovitelj podjetja Mate Rimac je v intervjuju za britanski avtomobilistični portal razkril, da v sodelovanju z neimenovanim zagonskim podjetjem raziskujejo tehnologijo, ki omogoča pridobivanje električne energije s pomočjo toplote. Toploto, potrebno za sam proces, bi zagotavljali s pomočjo tekočih goriv, kot so dizelsko gorivo, utekočinjen naftni plin in tudi vodik.
Električna energija s segrevanjem nanocevk
Skupina Rimčevih inženirjev med drugim razvija tehnologijo pridobivanja električne energije s segrevanjem nanocevk, ki naj bi omogočale občutno višji izkoristek v primerjavi z motorji na notranje zgorevanje. Predhodni preizkusi naj bi pokazali, da nanocevke omogočajo 80-odstotni operativni izkoristek – za primerjavo, motorji z notranjim zgorevanjem v povprečju omogočajo 30-odstotni izkoristek.
Namesto baterij v električnih avtomobilih
Celoten projekt je zaenkrat še v fazi raziskav, zato seveda še ne moremo vedeti, če bo tovrstna tehnologija v prihodnosti zrela za praktično uporabo v električnih avtomobilih. Če bo, bi lahko bila ena od širokega spektra možnosti uporabe tudi v električnih športnih avtomobilih, kjer bi z odstranitvijo baterij občutno zmanjšali skupno maso vozila.
Slaba plat pridobivanja električne energije z uporabo toplote, pridobljene s pomočjo tekočih goriv, ostajajo emisije ogljikovega dioksida, ki pa so sicer občutno manjše v primerjavi z emisijami motorjev na notranje zgorevanje. Še vedno pa se poraja vprašanje, če bodo emisije dovolj nizke, da bodo tudi v prihodnosti skladne z vedno strožjimi okoljskim zahtevami.
Avtomobilizem.com (Vir: Autocar. Foto: Rimac.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen