Novice

Še uradno: Honda in Nissan začenjata z usklajevanjem pogojev združitve

Podpis memoranduma o soglasju je uradno zaznamoval začetek dogovorov o poslovni integraciji med podjetjema Nissan Motor in Honda Motor, ki razmišljata o ustanovitvi skupnega holdinga. Mitsubishi se partnerjema pridružuje v raziskovanju možnosti sodelovanja, vključevanja in delitve sinergij.

Leto zbliževanja

V letu, ki se izteka, sta oba japonska proizvajalca že podpisala dva dogovora, marca o strateškem partnerstvu v razvoju pametnih vozil in elektrifikaciji, avgusta pa o poglobitvi strateškega partnerstva ter izvedbi skupnih raziskav s področja platform za naslednjo generacijo programsko definiranih vozil.

V sporočilu za javnost so pri Nissanu danes zapisali, da sta med celotnim procesom partnerja sodelovala v razpravah o različnih možnostih v spreminjajočem se poslovnem okolju s pospešenimi tehnološkimi inovacijami, da bi ohranila globalno konkurenčnost in zagotovila privlačnejše izdelke in storitve kupcem po vsem svetu.

Vodenje, sinergije, konkurenčnost

241223-01_07-1200x800Če bosta proizvajalca ugotovila, da bi bilo načrtovano poslovno integracijo mogoče uresničiti, naj bi združila vodenje na področjih, kot so znanje, človeški viri in tehnologije, ustvarila globlje sinergije ter poskušala izboljšati svoj odziv na tržne spremembe. Posledično menijo, da lahko pričakujejo izboljšanje srednje- do dolgoročne vrednosti podjetja. Nissan in Honda naj bi poleg tega združila moči na trgu štirikolesnikov, motornih koles in drugih izdelkov iz njunega portfelja. V sklepni fazi naj bi se transformirala v globalno mobilnostno podjetje s prihodki od prodaje nad 30 bilijoni jenov (183,7 milijard evrov) in dobičkom iz poslovanja preko 3 bilijonov jenov (18,4 milijarde evrov).

Trenutno predvidene sinergije pri proizvajalcih obsegajo:

  • ekonomije obsega na račun standardizacije platform vozil,
  • boljše razvojne zmogljivosti in stroškovnih sinergije na račun skupnih funkcij raziskav in razvoja,
  • optimizacijo proizvodnih sistemov in obratov,
  • krepitev konkurenčnih prednosti v dobavni verigi z združevanjem funkcij nabave,
  • stroškovne sinergije zaradi izboljšane operativne učinkovitosti,
  • ekonomije obsega na račun združevanja funkcij prodajnega financiranja,
  • vzpostavitev baze kadrovskih talentov za področje pametnih vozil in elektrifikacije.

Holdinška struktura

241223-01_01-1200x800Po predhodni odobritvi delničarjev obeh podjetij bi Nissan in Honda s prenosom deležev ustanovila krovno holdinško delniško družbo, ki naj bi se s t.i. tehnično kotacijo (brez trgovanja) uvrstila na borzo v Tokiu avgusta 2026. Obe podjetji bi dobili status hčerinskih družb, njune delnice pa bi se po tem umaknile z borze. Razmerje vrednosti delnic za prenos deleža naj bi bilo določeno do sklenitve končne dokončne pogodbe o poslovnem povezovanju v skladu z rezultati skrbnega pregleda in zunanjih ocen na podlagi povprečne zaključne cene delnic posamezne družbe v določenem obdobju pred objavo memoranduma o soglasju.

Na razmerje moči v bodočem holdingu pa v določeni meri že priča zapis o vodstveni strukturi: Honda naj bi imenovala večino vseh notranjih in zunanjih direktorjev skupnega holdinga. Med njimi pa naj bi izbrali tudi bodočega predsednika in izvršnega direktorja.

Partnerstvu naj bi se predvidoma pridružil tudi Mitsubishi, kar so vsa tri podjetja potrdila s podpisom ločenega memoranduma. Svoj odziv na dogodke pa so v sporočilu za javnost posredovali tudi v Skupini Renault z izjavo, da so seznanjeni z današnjo napovedjo Nissana in Honde, ki je še v zgodnji fazi. Skupina naj bi kot glavni delničar Nissana preučila vse možnosti v skladu z interesi skupine in njenih deležnikov ter hkrati sledila zastavljeni strategiji.

Seveda tudi tokrat ne gre brez najbolj znanega ubežnika avtomobilske industrije in nekdanjega prvega moža Nissana, Carlosa Ghosna. Ta je v izjavi za Bloomberg pretekli petek komentiral, da je po njegovem mnenju na Hondo, kjer naj ne bi bili pretirano navdušeni nad zdužitvijo, pritisnilo japonsko ministrstvo za gospodarstvo, trgovino in industrijo (METI), da bi pri življenju ohranili eno največjih japonskih znamk: Po dolgih letih življenja na Japonskem razumem, kako vpliven je lahko METI. Po mojem mnenju v tem ni industrijske logike, vendar moraš včasih izbrati med rezultati in nadzorom. Če imaš lahko oboje, je seveda še bolje. So pa trenutki, ko je treba izbrati, in pri METI imajo, po vsem, kar vem o njih, nedvomno rajši nadzor kot rezultate. Tako so zagotovo potisnili Hondo v posel.”

Avtomobilizem.com (Vir in foto: Nissan.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Nova študija: so baterije električnih vozil trajnejše od pričakovanj?
Nio je razkril prvi cenovno dostopnejši električni model znamke Firefly