Novice

Spodbudni rezultati nemškega eksperimenta s poceni vozovnicami za javni prevoz

Nemčija je letos ponudila cenovno izjemno ugodne mesečne vozovnice za vožnjo s sredstvi javnega prevoza z izjemo hitrih vlakov.

Mesečne vozovnice, ki za devet evrov omogočajo dostop do celotne mreže javnega prevoza z izjemo hitrih vlakov, so bile uvedene z namenom povečanja uporabe javnih prevoznih sredstev zaradi krize z energenti, ki se je pričela v povezavi z vojno v Ukrajini.

Po rezultatih raziskave, ki je sicer trenutno še v teku, naj bi tovrstna ponudba naletela na velik odziv med prebivalstvom, saj so tekom zadnjih treh mesecev prodali 38 milijonov vozovnic – to pomeni da je to možnost izkoristila skoraj polovica populacije. Na začetku je bilo nekaj težav z gnečo na prevoznih sredstvih in na železniških postajah, število uporabnikov javnih prevoznih sredstev pa se je vrnilo na raven, kakršna je bila pred pandemijo koronavirusa.

Kljub povečanju števila uporabnikov javnega prevoza, pa to ni imelo pričakovanega vpliva na zmanjšanje prometne gneče – v Münchnu so zabeležili le približno 3-odstoten upad prometa, saj naj bi uporabniki v veliki večini poceni vozovnice izkoristili za potovanja in izlete, ki si jih drugače ne bi privoščili. Med preizkusno dobo naj bi po rezultatih raziskave približno 35 odstotkov prebivalcev v večji meri uporabljalo javna prevozna sredstva, 22 odstotkov naj bi se za to možnost odločilo prvič, četrtina omenjenih pa naj bi javni prevoz uporabljala štirikrat ali večkrat na teden.

Glede na podatke o prometu, ki jih zagotavlja ponudnik navigacijskih sistemov TomTom, naj bi gostota prometa padla v 23 od 26 nemških mest, zajetih v študiji. Po besedah uporabnikov enotna vozovnica prinaša določene prednosti, saj omogoča enostaven prehod med različnimi sredstvi javnega prevoza.

Po besedah podpredsednika nemške zveze Fahrgastverband Pro Bahn se je izkazalo, da bi ljudje uporabljali javni transport v primeru cenovne dostopnosti in enostavne uporabe. Res pa je, da so se tekom preizkusnega obdobja pokazale tudi določene vrzeli v organizaciji železniških prevozov, predvsem na slabše pokritih območjih in v določenih obdobjih dneva in noči.

Stroški subvencioniranega prevoza naj bi tekom preizkusnega obdobja državo stali približno 2,5 milijarde evrov, zato naj bi se le-to kmalu izteklo, se pa porajajo vprašanja, na kakšen način naprej v bližajočo zimo in v obdobje vsesplošnega (prisilnega) varčevanja z energenti.

Avtomobilizem.com (Vir: Carscoops. Foto: DB.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Reorganizacija Renaulta morda v sodelovanju s kitajskim Geelyjem
Honda razkrila novi Civic Type R