Novice

Stellantis bi zaprl proizvodni obrat v Lutonu

Za zapiranje proizvodnega obrata z dolgoletno tradicijo naj bi se odločili tudi zaradi napovedanih ukrepov britanske vlade v zvezi z zahtevanim deležem prodaje novih električnih vozil.

Zaprtje proizvodnega obrata Luton naj bi bil del načrta, po katerem namerava Stellantis prevetriti svoje proizvodne kapacitete na območju Velike Britanije. Novo proizvodno vozlišče naj bi postal obrat Ellesmere Port, ki so ga lani pričeli posodabljati, celoten finančni vložek nadgradnje pa naj bi znašal 100 milijonov britanskih funtov (120 milijonov evrov), medtem ko naj bi več kot 50 milijonov funtov vložili še v posodobitev obrata Merseyside.

V Lutonu naj bi bilo po navedbah BBC s tem ogroženo okvirno 1.100 delovnih mest. Po besedah predstavnikov Stellantisa bi jih po reorganizaciji lahko več sto trajno prezaposlili v Ellesmere Port, kar pa za predstavnike sindikatov ni sprejemljiva rešitev, zato nasprotujejo zaprtju zgodovinskega obrata.

Za doseganje večje skladnosti z napovedanimi ukrepi britanske vlade

Ellesmere Port - StellantisPo besedah predstavnikov Stellantisa bo napovedano zaprtje obrata v Lutonu in konsolidacija proizvodnje v Veliki Britaniji omogočala večjo učinkovitost in skladnost z napovedanimi cilji in ukrepi britanske vlade ter posledičnimi sankcijami v zvezi s prodajo električnih vozil. Tako imenovani ZEV mandat določa najmanjši delež prodanih električnih vozil flote posameznega proizvajalca na britanskem trgu – letos ta delež znaša 22 odstotkov, do leta 2030 pa naj bi narasel na 80 odstotkov. V primeru nedoseganja ciljev naj bi bili avtomobilski proizvajalci za vsak avtomobil s klasičnim pogonom, prodan nad določenim pragom, deležni visokih glob. Predlog zakona je trenutno v medresorskem usklajevanju, zaenkrat pa še ni nobenih uradnih informacij o njegovem sprejetju.

Zapira se obrat z dolgoletno zgodovino

Stellantiscelebrates1.5millionVivarovansatLutonPlant3Proizvodni obrat v Lutonu (Bedfordshire) ima skoraj 120-letno zgodovino. Odprli so ga leta 1905, ko so pri znamki Vauxhall pričeli s širitvijo proizvodnje iz prvotne tovarne v južnem Londonu. Leta 1925, ko je General Motors postal lastnik znamke Vauxhall, so pričeli s širitvijo proizvodnje in v letu 1931 predstavili znamko komercialnih vozil Bedford, pod katero so izdelovali avtobuse in tovornjake. Med drugo svetovno vojno je tam potekala proizvodnja tovornih vozil in tankov, po koncu vojne pa so zagnali proizvodnjo osebnih avtomobilov znamk Velox in Wyvern – v petdesetih letih prejšnjega stoletja je bilo tam zaposlenih okrog 36.000 ljudi.

Leta 2021, ko je Vauxhall postal ena od Stellantisovih znamk, je nadzor nad tovarno v Lutonu prevzela Stellantisova hčerinska družba IBC Vehicles Limited, v njej pa poteka proizvodnja srednje velikih in velikih kombiniranih vozil Stellantisovi znamk.

Avtomobilizem.com (Vir: Autocar, BBC. Foto: Stellantis.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Novi Audi Q5 Sportback stavi na videz
Britanska vlada bo ponovno presojala obvezni delež električnih vozil