Skupina Stellantis, ki je nastala pred dvemi leti z združitvijo koncernov PSA in Fiat Chrysler Automobiles, namerava precej spremeniti proces proizvodnje avtomobilov. Vseh 14 avtomobilskih znamk znotraj skupine naj bi sčasoma prešlo na štiri standardne arhitekture – manjšo, srednjo, veliko in letvasto.
Kam sodi nova arhitektura SCP?

Pred dnevi razkrit Citroën e-C3 sloni na povsem novi arhitekturi Smart Car. Gre za izpeljanko iz stare platforme CMP, zaradi nizkih stroškov razvoja in proizvodnje pa jo bo Stellantis uporabil pri vseh cenovno dostopnih električnih modelih. Gre torej za peto arhitekturo, ki bo igrala pomembno vlogo znotraj Stellantisa in bo zaradi majhnih razvojnih stroškov ključna komponenta v boju s poceni kitajskimi modeli v Evropi.
Renaut Tourte, vodja razvoja SCP, je potrdil, da bo na peti arhitekturi slonelo okoli osem modelov. Čeprav je v svojem jedru namenjena električnim modelom, jo lahko z minimalnimi stroški prilagodijo in uporabijo tudi pri modelih z motorji na notranje zgorevanje.
Prihodnje leto že prva dva modela
Kmalu potem, ko bo na ceste zapeljal e-C3, bo pripravljena večja različica modela e-C3 Aircross. Prihodnje leto naj bi na ceste zapeljala še najmanj dva modela iz koncerna Stellantis, ki bosta slonela na arhitekturi SCP. Eden izmed teh bo skoraj zagotovo Fiat Panda, drugi pa predvidoma Oplov električni model s ceno okoli 25 tisoč evrov.
Zaenkrat lahko modele na arhitekturi SCP izdelujejo le v slovaški tovarni Trnava, a bi ob pozitivnem prodajnem rezultatu hitro prilagodili še druge tovarne v Evropi ali Maroku. Ključno pri prodaji cenovno dostopnih modelov je predvsem dejstvo, da ima Stellantis 90 odstotkov svojih dobaviteljev iz nizkocenovnih držav. Obenem bo z zmanjšano raznolikostjo in cenejšo baterijsko tehnologijo s Kitajske lahko arhitektura Smart Car Stellantisu omogočila, da dodatno zniža ceno e-C3 na 20.000 evrov, a se bo znižal tudi doseg modela.
Avtomobilizem.com (Vir: Europe Autonews. Foto: Citroen.)
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Stellantis ima odgovor na poplavo poceni kitajskih modelov"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
ha, seveda pa je gospod Renault Tourte pozabil povedat, da so zaradi šparanja pri stroških razvoja, to novo Smart Car Platformo dali razvijat neki indijski firmi (prvenstveno je bila namenjena vozilom za Indijo in Južno Ameriko), ki pa do takrat ni imela nikakršnih izkušenj s čim podobnim…. rezultat je bil tako žalosten, da so Fiatovi inženirji v Južni Ameriki, ki so bili zadolženi za vzpostavitev proizvodnje JA verzije novega C3, za popravilo/izboljšanje platforme morali na pomoč poklicat še francoske razvojne inženirje platforme CMP (vir: Stellantisov insider na francoskem forumu)!
pa še po tem je novi C3 na LATIN NCAP testu dobil 0 zvezdic:
https://www.latinncap.com/en/media-area/new/864af069457915/latin-ncaps-latest-resultsstellantis-safety-free-fall-citroen-c3-zero-stars
baterija v novem e-C3 pa je namesto Li-ion, tehnologije LPF. za cenejšo verzijo e-C3 z manjšo baterijo in dometom okrog 200 km pa napovedujejo ceno okrog 19.000 evrov.