Druga generacija vodikovih gorivnih celic ima v trenutni generaciji modela Mirai 128 kilovatov, torej bi se morala moč s prihodom tretje generacije občutno povečati. A to se ne bo zgodilo takoj. Pri Toyoti napoveduje serijsko proizvodnjo za leto 2027, a v isti sapi opozarjajo, da bi se lahko razvojna faza zavlekla in časovno zamaknila serijsko proizvodnjo.
Idealen partner težjih gospodarskih strojev?
Zaradi izdatno povečane moči in dosega naj bi bila tretja generacija pogona na vodikove gorivne celice prvenstveno namenjena vgradnji v težke gospodarske stroje, kot so bagri, kamioni in drugi. Zmogljivosti naj bi bile povsem enakovredne velikim dizelskim motorjem, zato naj se ne bi zmanjšala njihova delovna sposobnost. A so pri Toyoti hkrati pustili odprta vrata vgradnji v osebna vozila ter potihem napovedali možnost razvoja tretje generacije modela Mirai.

Toyota je prvi model s pogonom na vodikove gorivne celice predstavila pred 11 leti, od takrat pa so za to dokaj nišno pogonsko opcijo našli 28 tisoč kupcev. Morda še bolj pomembno kot dvig zmogljivosti pogona je v primeru osebnih avtomobilov znižanje proizvodnih stroškov, ki lahko posledično prinese nižjo maloprodajno ceno ter večjo konkurenčnost na trgu.
Seveda pa kljub temu ostaja odprto vprašanje dostopnosti polnilne infrastrukture. Tudi to je verjetno v ozadju dejstva, da Mirai ni ravno zgodba o uspehu; njegovo priljubljenost dodobra omejujejo zelo redke polnilne postaje po Evropi in svetu, ki so odvrnile še tako vnete zagovornike trajnostnega pristopa in novih tehnologij.
Najglasnejši zagovorniki gorivnih celic
Pri Toyoti ostajajo najglasnejši zagovorniki tehnologije vodikovih gorivnih celic. Še vedno trdijo, da gre za boljšo tehnologijo v primerjavi s klasičnimi baterijsko-električnimi pogoni. Predvsem omogoča manjšo masa vozil in bistveno daljši doseg, kar pokriva uporabo tudi na področjih, ki so bistveno bolj oddaljena od urbanih središč. S tem pri Toyoti ciljajo predvsem na različna večja delovišča, daleč od mest in urejene infrastrukture.
Toyota pa ni edina, ki verjamejo v prihodnost vodikovih gorivnih celic, med večjimi akterji jih aktivno razvijata vsaj še Hyundai in BMW. Mercedes pa se je povsem usmeril v razvoj baterijsko-električnih modelov ter povsem opustil razvoj pogona na vodikove gorivne celice. Zagotovo pa ima tehnologija bistveno večji tržni potencial in bolj svetlo prihodnost, če se bo povečalo število polnilnih postaj.
Avtomobilizem.com (Vir: Autocar. Foto: Toyota.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen