Za razvoj in preizkušanje novih modelov avtomobilski proizvajalci v povprečju potrebujejo štiri in pet let, kar pa je v današnjem spremenljivem okolju velikokrat predolgo. Osnove hitrega razvoja in lansiranja električnih modelov je že pred leti pokazala ameriška Tesla. Čas od idejne zasnove do prihoda novega modela na trg so občutno skrajšali, njihov model razvoja in proizvodnje pa je povzela tudi večina kitajskih proizvajalcev, ki so določene postopke uspeli še bolj optimizirati in skrajšati čas nastanka novega električnega modela na dve leti.
Nov zagon na področju električnih vozil pri Toyoti
V zadnjem obdobju so se tudi pri Toyoti pričeli zavedati dejstva, da baterijsko električni modeli osvajajo vse večji tržni delež, ne samo na Kitajskem, temveč tudi v drugih delih sveta. S kitajskim proizvajalcem BYD so združili moči pri razvoju nove električne limuzine bZ3, pri tem pa jih je presenetila učinkovitost in prilagodljivost pri razvoju. Klasičen potek nastanka novega modela pri Toyoti ponavadi zajema izdelavo najmanj šestih prototipov, obsežna testiranja tekom daljšega obdobja in več deset tisoč prevoženih kilometrov v različnih pogojih širom sveta. Tudi zato veljajo za eno od znamk, ki kupcem ponuja preizkušeno tehnologijo ter zanesljivo delovanje za celotno življenjsko dobo vozila, brez potrebe po večjih izboljšavah ali spremembah. Po drugi strani je večina kitajskih proizvajalcev, vključno z znamko BYD, proces nastanka novega modela skrajšala na miminum in na trg lansirajo sicer preizkušeno vozilo, ki pa je še naprej deležno nenehnih izboljšav in nadgradenj če se te pokažejo za potrebne.
Ključnega pomena sta hiter razvoj in prilagodljivost
Tekom sodelovanja v razvoju so bili pri Toyoti presenečeni nad odzivnostjo kitajskih inženirjev, ki so brez prevelikih komplikacij uvajali spremembe tudi v poznih fazah razvoja modela bZ3. Nova električna limuzina z začetno ceno okrog 27.000 ameriških dolarjev (24.000 evrov) naj bi bil Toyotin odgovor na Teslin model 3 in naj bi ob uporabi litij-železo-fosfatnih (LFP) baterij BYD Blade omogočala do 600 kilometrov dosega z enim polnjenjem (po kitajskih normativih CLTC) oziroma okrog 400 km v skladu z ameriškim standardom EPA. V cenovno ugodnejšem rangu bo njihova ponudba zajemala tudi športno uporabno različico bZ3X, ki je nastala v sodelovanju s kitajskim proizvajalcem GAC. Svojo tehnološko naprednost izkazuje s sodobnim informacijsko-multimedijskim sistemom, sistemom lidar in celotno paleto naprednih asistenčnih sistemov, zasnovanih na platformi Nvidia Orin X – ob tem naj njegova cena na kitajskem trgu ne bi presegala 22.000 ameriških dolarjev (20.000 evrov).
Avtomobilizem.com (Foto: Toyota.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen