Nikkei se je v včeraj objavljenem poročilu, skliceval na podjetje Fronteo, ki ima sedež v Tokiu in razvija tehnologijo umetne inteligence. Slednji so izkoristili algoritme strojnega učenja za razčlenitev Teslove zapletene dobavne verige. Skozi celoten proces so identificirali več kot 13.000 podjetij, ki naj bi bili dobavitelji Tesle.
Največ litija imajo v Čilu in Avstraliji, zakaj takšna odvisno od Kitajske?
Glede na zadnje podatke imajo v Čilu 36 odstotkov globalnih zalog litija, skupaj z Avstralijo pa obe državi ustvarita okoli 80 odstotkov celotnega litija na svetu. Toda kljub temu, so proizvajalci, med njimi tudi Tesla močno odvisni od kitajskih proizvajalcev. Kar 60 odstotkov vsega litija na svetu rafinirajo na kitajskih tleh.
A Teslina odvisno od Kitajske je izražena tudi na drugih področjih. 40 odstotkov izmed 42 podjetij za taljenje neželeznih kovin je Kitajskih. Podobno je tudi pri podjetjih, ki se specializirajo v anorganski kemiji. Kar 33 odstotkov izmed 102 podjetij je na kitajskih tleh.
Pri Nikkei so šli še korak dlje in dodatno analizirali Teslino odvisnost od Kitajske z ocenjevanjem kitajskih dobaviteljev na lestvici od ena do deset z uporabo metodologije indeksa “chokepoint score”. Dobavitelj Tesle in proizvajalec litijevih izdelkov Ganfeng je dobil oceno 6,8, medtem ko je proizvajalec anorganskih spojin Novoray dosegel 7,1. Zhejiang Huayou Cobalt je dosegel 5,7.
Ameriško-kitajska trgovinska vojna se zaostruje
Vsi avtomobilski proizvajalci, še toliko bolj, če govorimo o električnih vozilih, so močno odvisni od Kitajske. Zakaj se v tej zgodbi omenja Tesla? Predvsem zaradi vse bolj zaostrenih trgovinskih sporazumov med državama. V ZDA ponujajo dodatne olajšave za električne modele, ki imajo izdelane ključne komponente na domačih tleh.
Obenem so Kitajci uvedli nove izvozne zahteve na germanij in galij, materiala, ki se uporabljata za izdelavo polprevodnikov. S tem so odgovorili na ameriško prepoved uvoza kitajskih naprednih polprevodnih čipov. S tem ima Tesla obenem večjo odgovornost in nevarnost, da zaradi odvisnosti od kitajskih podjetij ne bo zmogla slediti prodajnim številkam ter bo morala še več vlagati v domačo proizvodnjo, kar bo bo pomenilo dvigovanje cene avtomobilov.
Avtomobilizem.com (Vir: Nikkei, Insideevs. Foto: Gašper Pirman, Prima.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen