Novice

Volkswagen in Rivian združujeta moči: eden ima denar, drugi znanje

Kljub temu, da nihče ni pričakoval objave sodelovanja, gre za logično potezo: Volkswagen bo v posel prinesel prvenstveno finančna sredstva, Rivian pa izkušnje.

Do pet milijard dolarjev

Podjetji se soočata z različnimi izzivi na področju razvoja električnih vozil in zdi se, da bi sodelovanje lahko dodobra koristilo obema. Začetna investicija skupine Volkswagen v navadne delnice kalifornijskega proizvajalca električnih avtomobilov naj bi znašala milijardo dolarjev, v naslednjem koraku naj bi v letu 2025 in 2026 dodali še po milijardo dolarjev letno, če bo Rivian dosegel določene finančne in tehnološke mejnike. Še dve milijardi dolarjev bosta vloženi v novo skupno podjetje, prva ob ustanovitvi, druga pa predvidoma v obliki posojila v letu 2026.

Rivian R2Rivianu naj bi finančna injekcija pomagala pri hitrejšem zagonu velikoserijske proizvodnje R2, ki je v primerjavi z njihovimi dosedanjimi modeli precej dostopnejši. Cene zanj se pričenjajo pri 45 tisoč dolarjih, po marčevskem razkritju pa v podjetju zanj že zbirajo rezervacije. V zameno pa bi s skupino Volkswagen delili svoje strokovno znanje o razvoju programske opreme in električnih arhitektur na način, da bi “licencirali obstoječe pravice intelektualne lastnine skupnemu podjetju.”

Rezultati v drugi polovici desetletja

V skupnem sporočilu za javnost so med drugim še zapisali: “Obe podjetji nameravata v drugi polovici desetletja lansirati vozila, ki bodo imela koristi od tehnologije, ustvarjene v skupnem podjetju.” Kratkoročno pa naj bi novoustanovljeno skupno podjetje skupini Volkswagen omogočilo uporabo obstoječe električne arhitekture in programske platforme Rivian.

Rivianov električni športni terenec R2 naj bi na trg prišel leta 2026, kar je potrdil izvršni direktor podjetja R.J. Scaringe med torkovim konferenčnim klicem. Sicer pa podjetji v boju za nove kupce na trgu ostajata konkurenta.

Premostitev pomankljivosti

Volkswagen kot eden najstarejših proizvajalcev letno proizvede velike količine avtomobilov in z njimi dobro zasluži, a se – podobno kot drugi klasični proizvajalci – v zadnjih letih spopada z izzivi razvoja sodobne programske opreme. Prav slednja je ključna za prihodnost, ki bo (še bolj kot sedaj) vezana na odpravljanje napak, posodobitve funkcionalnosti in prodajo opcijskih dodatkov preko sistema naročnin v realnem času. Programsko definirana vozila pa zahtevajo precej drugačen pristop pri ustvarjanju, ki Volkswagnu zaenkrat ni prav dobro uspeval, čeprav so v ta namen osnovali namensko podjetje Cariad.

2880x1920_Newsrooms_0508_ChrisChurchill_Gen2_Maine-953_fm6dmkPo drugi strani je Rivian priznan prav na račun svoje programske opreme in uporabniške izkušnje. Nedavno prenovljena modela R1S in R1T sta primer njihove nove “območne” arhitekture, ki je med drugim omogočila zmanjšanje števila elektronskih nadzornih enot (ECU) s 17 na 7 in opazno skrajšala skupno dolžino električne napeljave v vsakem vozilu. Niso obremenjeni s preteklostjo, v razvoju so agilni in prilagodljivi, manjka jim le denar, saj so zaenkrat še neprofitabilni.

V začetku tega leta so zato napovedali, da bodo odložili zagon nove tovarne v Georgii in začeli s proizvodnjo prihajajočega modela R2 v obstoječem obratu Normal v zvezni državi Illinois. Zdaj pa se bodo s svežim kapitalom lahko vrnili k bolj ambicioznim razvojnim načrtom.

Avtomobilizem.com (Vir: Rivian, Inside EVs. Foto: Rivian.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Težavam Tesle ni videti konca: prodaja modela Y v Evropi padla za 49 odstotkov
Novi M5 s hibridnim pogonom: rekordna moč in masa