800-voltna tehnologija
V zadnjih nekaj dnevih so pri znamki pripravili več sporočil za javnost, s katerimi napovedujejo prihod ES90, drugega v naboru svojih največjih in najprestižnejših električnih modelov. Medtem ko se je predhodno osredotočalo na prednosti, ki jih novim programsko definiranim vozilom prinaša tehnološki paket Volvo Cars Superset (nabor strojne in programske opreme ter sistemov, ki bodo podpirali vse prihajajoče električne avtomobile Volvo), je tokrat v ospredju del, ki bo bistveno bolj zanimiv bodočim kupcem in navdušencem nad električnimi avtomobili.
Arhitektura SPA2, na kateri je zasnovana nova velika električna limuzina znamke Volvo, sloni na 800-voltni tehnologiji, kar naj bi dodobra nadgradilo uporabniško izkušnjo voznikov na račun hitrejšega polnjenja baterije, boljših zmogljivosti, večje učinkovitosti ter posledično daljšega dosega z enim polnjenjem. Svoje naj bi dodala še nova programska in strojna oprema za upravljanje z baterijskim sklopom ter optimizirano oblikovanje zunanjosti.
V konkretnih številkah novemu ES90 napovedujejo hitro polnjenje z enosmernim tokom z močjo do 350 kW, kar bi mu v samo 10 minutah lahko podaljšalo doseg za 300 km. Skupni doseg pa naj bi po testnem ciklu WLTP znašal do 700 kilometrov (velja za različico s štirikolesnim pogonom, dvema motorjema in baterijo 106 kWh). Za dopolnitev od 10-80 % kapacitete baterije naj bi v najboljšem primeru zadoščalo 20 minut, kar je skoraj tretjino manj kot kot v dosedanjih modelih.
Napredna programska oprema in sledljivost surovinam
Za prehod na 800-voltni sistem naj bi pri proizvajalcu nadgradili vse komponente električnega sistema, vključno z baterijskimi celicami, elektromotorji, pretvornikom, polnjenjem, sistemom klimatizacije in toplotnim upravljanjem. Sistem višje napetosti pogojuje večjo moč in daljši doseg pri enakem toku kot doslej, pristop pa po zagotovilih znamke ustvarja manj presežne toplote ter posledično hitrejše polnjenje brez preobremenitve električnega sistema. Programsko opremo za upravljanje z baterijskim sklopom so razvili v podjetju Breathe Battery Technologies, v katerega so pri Volvu lani investirali preko namenskega korporativnega investicijskega sklada za razvoj novih tehnologij. Vsako vozilo ES90 bo imelo dodan tudi certifikat (battery passport), ki temelji na tehnologiji blockchain ter med drugim zagotavlja sledljivost uporabljenih materialov.
Inženirji so se načrtno posvetili znižanju mase vozila; vgrajeni elektromotorji in druge komponente so lažje, kar naj bi dodatno pripomoglo k dinamičnim lastnostim (boljši pospešek) ter povečalo doseg vozila. ES90 je poleg tega v velikem delu izdelan iz recikliranih in naravnih materialov, kar znižuje njegov ogljični odtis.
ES90 bo dokončno razkrit 5. marca 2025.
Avtomobilizem.com (Vir in foto: Volvo.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen