Novice

Vpoklici v lanskem letu: 17 modelov z vsaj petimi težavami

Lansko leto je bilo v Evropi aktiviranih 283 vpoklicev za 249 modelov 46 avtomobilskih znamk. Največkrat vpoklicana modela v lanskem letu sta bila DS 7 in Peugeot 208 z devetimi vpoklici. Med peterico največkrat vpoklicanih modelov so še Peugeot 3008, Peugeot 308 in Opel Grandland.

Na spletni strani car-recalls.eu lahko bralci sledijo vsem avtomobilskih vpoklicem v letošnjem, lanskem in preteklih letih. Za vpoklice avtomobilov z napakami je vzpostavljen vseevropski sistem Safety Gate, ki se je nekoč imenoval Rapex. Velik del javnosti vpoklice jemlje kot nekaj slabega, kot dokaz, da znamka, ki je v danem trenutku na udaru, proizvaja slabe avtomobile. Izvede se, če je v vozilu ali seriji vozil odkrita komponenta, za katero obstaja sum, da bi lahko povzročila napako, zaradi katere bi bili ogroženi potniki. Vpoklici so sestavni del avtomobilskega vsakdana, le da vesti o njih le še redko zaidejo v javnost. In morda na tem mestu ni odveč še poudariti, da imajo načeloma največ vpoklicev proizvajalci z večjim obsegom modelov.

Vpoklici so obvezni za lastnike

Peugeot 308 SW
Peugeot 308 je sila priljubljen model na naših cestah. Ob izrednem obisku uradnega servisa ali v okviru rednega servisa vam bodo odpravili vse nepravilnosti.

Opozorilo na nevaren izdelek mora med drugim vsebovati stopnjo nevarnosti, ki je opredeljena v štirih stopnjah: nizka, srednja, visoka ali resna. Velika večina – kar 99 odstotkov – vpoklicev avtomobilov je zaradi napak, ki so opredeljene s stopnjo tveganja resne in morajo zato biti takoj uveljavljeni ukrepi za njihovo odpravo. Kot veleva 6. odstavek 12. člena Zakona o motornih vozilih, se mora lastnik vozila odzvati na vpoklic izdelovalca. Če se ne odzove v predpisanem roku, ne more registrirati svojega vozila ali podaljšati veljavnosti prometnega dovoljenja.

Hiter pregled največkrat vpoklicanih modelov je sila zanimiv, na njem pa prednjačijo modeli skupine Stellantis. A tudi drugi avtomobilski proizvajalci in skupine so vpoklicali precej svojih modelov zaradi manjših ali večjih težav, ki jih bodo brezplačno odpravili uradni servisni partnerji.

Pet modelov s petimi vpoklici

Na seznamu modelov s petimi vpoklici so se znašli BMW serija 2, Citroën Berlingo, DS3/DS3 Crossback, Opel Astra in Peugeot Partner. Pri seriji 2 morajo lastniki odpraviti težave pri krmiljenju, zračnih blazinah in varnostnih pasovih. Pri seriji 2 Active Tourer morajo lastniki obiskati servisno delavnico še zaradi težav z vrati, ki se lahko nepričakovano odprejo. Pri Berlingu so nastopile težave s programsko opremo kar bi lahko vodilo k višjim izpustom emisij. Potrebno bo tudi zamenjava pnevmatik, saj so v tovarni namestili napačne, težave so še z vakuumsko črpalko in nevarnostjo vžiga motorja. Podobne težave so tudi pri DS3, saj zaradi težav na električni napeljavi in možnosti iztekanja goriva lahko pride do samovžiga. Pri Astri morajo lastniki oditi na servis zaradi odprave napake programske opreme, tam bodo še preverili, ali so vijaki na delih podvozja pravilno privijačeni, zamenjati je potrebno varnostne pasove in popraviti vrata, ki se v nekaterih primerih niso zapirala pravilno. Ker je Partner tesno povezan z Berlingom, zanj veljajo enaka opozorila in težave.

S šestimi vpoklici dva Mercedesa in Toyota

Mercedes-Benz razred C
Ker so modeli tehnično med seboj tesno povezane se enake napake pojavljajo na večjem številu modelov.

Kar dva Mercedesova modela sta bila v letu 2023 vpoklicana za šest težav. Pri razredu C so ugotovili težave s stekli, ki lahko v primeru nesreče izpadejo iz vrat, nekaj kablov je nepravilno povezanih, zato lahko pride do samovžiga. Težave so lahko tudi pri iztekanju goriva in nepravilno so namestili zaščitno peno pri sprednjem odbijaču. Za nekaj starejših vozil razreda C so ugotovili še težave pri nepravilni uporabi lepil in pri slabo zategnjenih vijakih na volanskem drogu. Razred GLC je tesno povezan z razredom C, zato je bil vpoklican zaradi podobnih težav kot limuzina. Dodatno so pri GLC odkrili še, da se lahko nepričakovano iztakne zanka, ki se jo uporabi ob vleki vozila, nekaj je težav pri vlečni kljuki, pregledati je potrebno še cevi za zavorno tekočino, saj lahko na določenim mesti prihaja do iztekanja. Na seznamu s šestimi vpoklici se je znašel še Toyotin ProAce. Ker gre za tehnično identičen model Berlingu, si z njim deli tudi številne težave. A pri Toyoti bodo morali dodatno preveriti še delovanje črpalke za gorivo in sistema e-call, ki samodejno pokliče reševalne službe v primeru nesreče. Težave so opazili tudi pri električni različici, kjer prihaja do pregrevanja baterije ob polnjenju.

Stellantisovi modeli prednjačijo s sedmimi ali osmimi vpoklici

DS7 DS 7
DS7 je podedoval številne težave z drugih Stellantisovih modelov.

Ker so modeli znotraj skupine Stellantis med seboj tehnično in tehnološko tesno povezani, je jasno, da se ugotovljene težave med modeli ponavljajo. Zato je med modeli s sedmimi in osmimi napakami največ njihovih. Na seznamu so se znašli Peugeot 508, Citroën C3, Citroën C5 Aircross in Opel Grandland. Land Rover je v servisne delavnice pozval tudi lastnike Range Roverja, kjer bodo odpravili sedem težav. Pri Stellantisu gre za že prej omenjene težave z vakuumskimi črpalkami, varnostnimi pasovi, nepravilnim zapiranjem vrat, programske težave in težave s polnilnimi kabli ter pregrevanjem baterije. Pri Range Roverju so največja težava vijaki na sovoznikovem sedežu, ki se lahko v primeru močnega zaviranja ali pri nesreči samodejno odvijejo. V servisni delavnici bodo zamenjali tudi kabelski snop zadnjih žarometov, ki se lahko samodejno iztakne in s tem izklopi delovanje zadnjih luči. Nekaj težav je še s sprednjimi žarometi, na nekaterih delih pa lahko pride do iztekanja motornega olja. Programsko morajo prilagoditi tudi delovanje levega matričnega žarometa, saj sveti previsoko.

Osem vpoklicev za dva Peugeota

Stellantis ima pripravljenih osem popravkov za dva Peugeota in devet popravkov za enega Peugeota in največji DS-ov model. Pri Peugeotu 308 in 3008 prihaja do napak v programski opremi, nepravilno so privarili sidrišča Isofix, polnilni kabli se lahko pregrejejo in tudi tukaj prihaja do napak pri vakuumski črpalki. Pri Peugeutu 208 je seznam napak podoben, a morajo dodatno odpraviti še slabo pritrjeno vetrobransko steklo, v tovarni napačno nameščene pnevmatike in težave pri klimatski napravi, kjer lahko zaradi kratkega stika pride do samovžiga. Pri DS7 so napake prevzete iz preostalih Stellantisovih modelov, so pa raziskovalci zasledili še težave pri štirikolesnem pogonu.

Avtomobilizem.com (Vir: car-recall.eu in Autocar. Foto: Stellantis, Mercedes-Benz, BMW.)

Mnenja uporabnikov

2 komentarjev za "Vpoklici v lanskem letu: 17 modelov z vsaj petimi težavami"


Polo78
11 meseci 2 dni nazaj

Edina Toyota z vpoklicem je kakopak tehnično v sorodu z modelom iz Stellantisa, kakšno presenečenje!

xxl
11 meseci 2 dni nazaj

Pri Stellantisu najdeš vse napake samo ne ono glavno, jermen in vse kar po tem sledi.

 
Ypsilon HF je prva športna Lancia po več desetletjih suše
Toyota bo razvijala športne modele s klasičnimi motorji vse do prepovedi