Novice

Vroči sedež nemške limuzine

Moj prvi pogled na uničeno vozilo mi je dal misliti, da se je že pred našim prihodom zgodila huda prometna nesreča, ki je terjala poleg zvite pločevine tudi nekaj težjih poškodb udeležencev v prometu.

No ja, za vse skupaj so bila kriva moja sončna očala, ki so resnici na ljubo že “stara” in so mi zakrile pogled, saj sem ob malo škiljenja ugotovil, da gre le za razstavni model, katerega je pripeljal AMZS, da pokaže gledalcem gorsko hitrostne dirke Petrol Ilirska Bistrica 2011, do kakšnih posledic lahko pride pri trku vozila z 80 km/h na števcu hitrosti.

In ja, pogled je zastrašujoč …

No, nadaljujmo pot k našemu bistvu in to je testna vožnja z gospodom Vladimirjem Stankovičem. Za vse skupaj je bil kriv Petrol d.d. in mnogi ste se že morda vprašali, zakaj je Petrol kriv? Mar ni to super?
Kriv je bil za tisto, kar nam je pripravil v črnem Audiju A6, ki je na videz delovalo luksuzno, mirno in predvsem varno vozilo predvsem zato, ker ga je upravljal dolgoletni voznik formule 3000. Že prihod na start v civilnem vozilu je bilo za marsikaterega gledalca ob progi presenečenje, a za delavce GHD-ja Ilirska Bistrica to ni bilo nič novega. A kaj, ko nam tega nihče ni povedal, da nas čaka presenečenje …

Med neumornim čakanjem in konstantnem pogledavanju na time table in na signal, kateri bi nam dal zeleno luč, da se lahko spustimo po progi, je do nas nenadoma pristopil uradni napovedovalec dirke in prijazno povprašal Stankoviča: “Ti, greš po progi? Jim boš pokazal nekaj svojih “for”? No ja, že misel na te “fore” mi je dalo vedeti, da se pripravlja presenečenje, saj je bila ekipa reševalcev na moji desni že pripravljena na morebitni spodrsljaj.

Nenaden gib menjalne ročice na videz umirjene šestice v S “mode” in pritisnjena stopalka za plin sta poskrbeli za izkoristek navora mogočnega 3.0 TDI agregata, kateri se je kot za malo malico zavrtel v rdečo polje. Prva, druga, tretja in že smo bili pred prvim dolgim ovinkom …

A že po prvem sunkovito speljanem desnem ovinku mi je bilo čudno, kaj za vraga pa cvili pod nami, a ni dolgo trajalo, da sem ugotovil, da je izklopljena funkcija zdrsa koles, kar je le še dodatno motiviralo Stankoviča, da nam je razkazal svoj dirkaški talent.

Nikoli si nisem mislil, da mi bo brutalen zvok cviljenja pnevmatik tako prirasel k srcu, a se je še kako po vsakem prevoženem ovinku. A kaj, ko so gledalci, ki so čakali ob progi le nemo opazovali in se spraševali, le kaj za vraga pa ta šestica počne? Jih morda lovi vaška straža?

No ja, tudi oni nam ne bi bili kos na progi, saj jih večina ni niti vedela, kdo upravlja s to mogočno črno nemško limuzino, ki je svojo moč razkazovala preko stalnega štirikolesnega pogona, ki je bila gnana s turbodizelskim agregatom, za katerega se še vedno sprašujem ali je pod motornim pokrovom še kaj skritega? Morda čip tuning sstrani ABT-ja …

Hm… le kdo bi vedel…

Talent in znanje, katerega premore naš voznik, nam je dal vedeti, da ni vse v hitrosti, ampak je v poznavanju svojega vozila / bolida katerega je imel Stankovič v “malem prstu”, saj nam je ob demonstraciji proge dal tudi informacije na kaj biti pozorni na dotični progi in kje so morebitne pasti. S svojimi dolgoletnimi izkušnjami nam je Stankovič prikazal način, kako upravljati z vozilom, kateremu zaupamo svoje življenje, kateri nas bo pripeljal do cilja ne le kot udeleženca še ene gorsko hitrostne dirke ampak kot zmagovalca.

Kaj hitro me je med divjanjem po ovinkih prešinila misel na nekoč strašno Rally skupino B, o kateri sem že nedavno pisal in se spraševal, zakaj morajo biti gledalci tako blizu proge. Ali se niso bali, da lahko pride do nesreče s smrtnim izidom? Ali pa celo do razbite pločevine, kot nam je to demonstriral AMZS?
Hitro sem ugotovil, da do tega ne more priti na naši demonstracijski vožnji saj je ta že bila pri samemu koncu, kjer je do nas na cilju pritekel delavec GHD-ja in nas vljudno prosil, če mu lahko predamo tisto, kar je resnično želel in to je CB-radijska postaja.

Sledil je nasmeh na zadnjih sedežih in že so letele šale na račun klimatske naprave, ko smo se spraševali, če je možno klimatsko napravo ohladiti tudi pod 19 stopinj celzija, saj nam je bilo že pošteno vroče … Kdo ve morda je to bilo zaradi vožnje ali pa zaradi gretja sedežev …

Besedilo in foto: Adis

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
OBVESTILO
Fiat, Lancia in Alfa Romeo na 64. Mednarodnem avtomobilskem salonu v Frankfurtu