25-centimetrski prirastek ne posega v podobo res lično oblikovanega kombija, na prvi pogled se dolžinskega prirastka niti ne opazi. Razen daljše skupne dolžine se ID.Buzz LWB od klasičnega ID.Buzz vizualno ne razlikuje. Nekaj sprememb prinaša le športni paket GTX. Ima edinstven sprednji del, temnejši elementi karoserije so obarvani v sijočo črno barvo. Poleg tega ima kot edini serijsko nameščena 20-palčna lita platišča. Serijsko vgrajeni so pri GTX še športno podvozje in matrični žarometi, kot edini pa bo lahko obarvan v češnjevi rdeči barvi.
125 dežnih kilometrov

Bolj kot športni tretma je v mojih očeh prednost paketa GTX štirikolesni pogon, ki je posledica vgrajenih dveh elektromotorjev. Športnosti si vsekakor v družinskem kombiju, kjer je v ospredju udobje in nenaporna električna vožnja, ne želim. Štirikolesni pogon se mi zdi smiseln predvsem zaradi stabilnosti in posledično varnosti v državah, kjer zna zapasti tudi kaj snega – tam je lahko pomemben del kateregakoli avtomobila. Zaradi dveh elektromotorjev ima GTX tudi večjo sistemsko moč kot preostale pogonske različice modela ID.Buzz. Sprednji elektromotor ima 80, zadnji 210 kilovatov, a se kljub temu sistemska moč ustavi pri 250 kilovatih. Namenoma so nekoliko priprli moč, saj jo je kljub temu v praksi povsem dovolj. Pospešek je za velikost avtomobila povsem zadovoljiv, v resnici je s 6,5 sekundami do sto kilometrov na uro še prehiter za vsakodnevno rabe, saj je eden ključnih dejavnikov tudi zadovoljiv doseg.
Pri Volkswagnu so z različnimi kombinacijami baterij in motorjev, ki so na voljo le v določenih variavijah, kar nekoliko zakomplicirali stvari. GTX je mogoče naročiti kot klasični ID.Buzz ali ID.Buzz s podaljšanim medosjem. V primeru običajne dolžine (4.712 mm, medosje 2.989 mm) ima v dnu vgrajeno baterijo z zmogljivostjo 79 kilovatnih ur, v primeru daljšega medosja (4.962 mm, medosje 3.239 mm) pa se bo dalo ID.Buzz GTX naročiti še z večjo baterijo z zmogljivostjo 86 kilovatnih ur. Aerodinamično ostaja izrazito učinkovit kombi, med vožnjo je piš vetra skoraj nezaznaven. Na lepih, a zavitih nemških podeželskih cestah je bil, kljub nekoliko bolj športnemu značaju, še vedno dovolj udoben. Ravno prav poskočen, vsekakor pa oblikovno poseben. Na evropskih cestah je že dve leti, a mimoidoče še vedno očara s svojo podobo. Še podatek s ceste: po 125 deževnih kilometrih se je poraba ustalila pri 24 kilovatnih urah.
Pomična stranska sedeža in večja vstopna odprtina

Kdor si želi ID.Buzz s podaljšanim medosjem, a ne želi športnega tretmaja paketa GTX, bo moral izbrati paket Pro. Tudi v tem primeru prihaja do nekaterih pogonskih sprememb, ki jih prinaša 25-centimetrski dolžinski prirastek. Na zadnji osi je nameščen nov elektromotor AP550 z 21o kilovati moči in 550 njutonmetri navora. Tudi tukaj je vgrajena baterija 86 kilovatnih ur, a se kupec lahko odloči tudi za nekoliko manj zmogljivo baterijo z 79 kilovatnimi urami. Namenoma sem zadnji del poti presedel v ID.Buzz LWB brez oznake GTX. Zanimalo me je predvsem, ali je opazna razlika v udobju. Povedano po pravici je nisem opazil. Očitno so spremembe na vzmetenju GTX manjšega obsega. Še dobro.
Nekaj različnih kombinacij v notranjosti prinaša podaljšano medosje. Klasični ID.Buzz je na voljo kot petsedežni ali po novem tudi kot šestsedežnik, kjer je v notranjosti nameščenih šest posamičnih sedežev. S podaljšanim medosjem pa pride tudi možnost sedmih sedežev. V tem primeru je v drugi vrsti nameščena sedežna klop za tri potnike, zadaj pa sta še dva posamična sedeža. Slednja sta v celoti odstranljiva pri vseh kombinacijah, posamična sedeža v drugi vrsti ali klop pa ne. Je pa prehod v tretjo vrsto v primeru podaljšanega medosja res lahek, sedež ali klop se s pomočjo vzvoda premakne naprej. 25 centimetrov dodatka skupne dolžine v praksi prinaša tudi 19 centimetrov širšo odprtino drsnih vrat. Za pet centimetrov bolj k zadnjim kolesom pa je postavljen stebriček C.
Kljub sedmim sedežem ostaja nekaj prostora

Kdo želi imeti sedem sedežev in še uporaben prtljažnik, se bo moral zateči h kombiju. Športni terenci različnih velikosti in oblik ne zmorejo konkurirati prostornosti kombijev. Kdor pa si želi kombi, ki je bolj podoben osebnemu vozilu, bo imel nekaj manjšo izbiro – ID.Buzz je eden takšnih z električnim pogonom. Prtljažnik je pričakovano bistveno manjši, če sta v tretji vrsti nameščena sedeža. A je sedeti povsem zadaj prav prijetno in nič manj udobno kot v drugi ali prvi vrsti.
304 litre ostane prostora do vrha naslonjal zadnjih dveh sedežev, 1.340 litrov, če sta zadnja dva sedeža pospravljena v dno, in 2.369 litrov, če se zloži še druga sedežna vrsta.
Pa še nekaj besed o dosegu. Ko sem sedel za volan GTX, so se na merilnikih izpisale naslednje številke: 97 odstotkov in 433 kilometrov dosega. Po prevoženih 125 kilometrih je ostalo 274 kilometrov dosega, baterija je bila na 66-odstotkih napolnjenosti. Poraba se je ustavila pri 24 kilovatnih urah. Volkswagen sicer obljublja do 487 kilometrov v primeru večje baterije in 461 kilometrov v primeru manjše. Hitrejše je tudi polnjenje z maksimalno močjo 180 kilovatov, po avtocesti pa se bo z njim mogoče voziti do hitrosti 160 kilometrov na uro (prej 140 kilometrov na uro).
Slovenskih cen za zdaj še ni, bo pa ID.Buzz s podaljšanim medosjem v slovenske prodajne salone zapeljal enkrat jeseni.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen