Poleg ukinitve prednje šipe, ki tako vozniku in sovozniku omogoča še bolj neposredno doživljanje okolice, so tehniki odvili tudi zložljivo streho roadsterja. S prednjo šipo so tudi serijsko armaturno ploščo odstranili iz avta in na njeno mesto vgradili pokrov iz lahkih ogljikovih vlaken, ki se zliva z motornim pokrovom. Na sredino tega pokrov so pritrdili tudi sredinsko vzvratno ogledalo, ki je pravzaprav tudi edino, ki ga avto premore.
Za sedeža so inženirji namesto zložljive strehe namestili pokrov, ki je ravno tako izdelan iz lahkih ogljikovih vlaken, z njim sta pokrita tudi dva zaščitna okvirja, ki naj bi obvarovala glavi voznika in sovoznika v primeru prevračanja vozila.
V kabini superlighta sprejmeta voznika in sovoznika v svoj objem dva športno oblikovana sedeža, katerih nosilna konstrukcija je ravno tako izdelana iz lahkih ogljikovih vlaken, prevlečena pa sta z enakim usnjem kot “čelo” armaturne plošče, opori za roke na oblogah vrat, volanski obroč, ročica mehanske zavore in prestavna ročica. Iz serijske MX-5 so uspeli priti v superlighta samo še merilniki, saj v njem ni ne klimatske naprave, ne radijskega sprejemnika, ne zračnikov, niti zvočne izolacije ali tradicionalnih oblog. Sam nosilni del armaturne plošče je izdelan iz steklenih vlaken, na njej pa je samo še gumb za zagon motorja.
Hujšanje MX-5-ke je prineslo zmanšanje lastne mase avta na vsega 995 kilogramov, s čemer je 85 kilogramov lažja in tudi bolj poskočna kot serijska MX-5 1.8i (8,9 namesto 9,9 s za šprint od 0 do 100 km/h). Zanimivo pri tem je, da so inženirji in oblikovalci dejansko obdelali šibkejšo od dveh različici MX-5-ke, saj je od motorizacije v superlightovem nosu 1,8-litrski štirivaljnik s 126 konjskimi močmi (93 kW) in 167 Nm navora, ki je sparjen s petstopenjskim ročnim menjalnikom. Celo motorna drobovina je ostala nedotaknjena, saj je Mazdaspeed primaknil v sesalni sistem le polirano aluminijasto cev in nov izpušni sistem, ki daje superlightu bolj zapeljiv glas.
Superlight se ustavlja z zmogljivejšim zavornim sistemom, koloteka sta za 50 mm razširjena spredaj in zadaj, dno avta pa je približano tlem za 30 mm. Kolesa s pnevmatikami 205/45 R 17 so iz nabora serijskih MX-5, kot velja tudi za platišča, ki jih je prispevala serijska MX-5 2.0i.
Mazda zagotavlja, da za enkrat nima nikakršnih namenov superlighta pripeljati tudi v serijsko proizvodnjo, toda mi pravimo… nikoli ne reci nikoli.
Mnenja uporabnikov
5 komentarjev za "Mazda MX-5 Superlight Concept"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Kakorkoli, avto v živo zgleda fenomenalno. 😉
pomoje pa tale avto ne bo kej uspešn.
kero budalo se je pa spomno odstranit vetrobransko steklo? super varno res, ko ti prileti kamen v glavo namesto v steklo. pa zelo priročno, ko se usuje dež. ga pokriješ verjetno kar z vrečami za smeti al kaj? tegale oblikovalca bi dal ustrelit al pa mu dal nagrado za najbolj neumno oblikovanje stoletja.
Pa kaj neznajo nič kaj bolj pameten motor dat v tole? Kako bo pa tole zgledalo brez šipe?
… vozniku in sovozniku omogoča še bolj neposredno doživljanje okolice … kar pomeni da dobivaš muhe in komarje v glavo, pa še kakšnega ptiča fašeš haha