Predstavitve

Mercedes-Benz razred C in GLA: slovenska predstavitev

Po približno petih minutah od začetka tiskovne konference je bilo precej govora o čustvih in dizajnu. Celo v takšnem obsegu, da sem pogledala okrog sebe in na hitro preverila, če sem res pri pravi znamki! Kar se trenutno dogaja pri Mercedes-Benzu, je namreč prava mala revolucija.


Za vse, ki smo se prejšnji teden sprehajali po Ženevi, ni izjava Daimlerjevega šefa Dietra Zetscheja, da je bil primadona salona prav novi S-Coupe, nič posebej presenetljivega. Sama bi šla še korak naprej in rekla, da je Robert Lešnik, ki so ga lovili fotografi in televizijske ekipe, postal znamka zase. Očitno so se zvezde poklopile, saj je vse, česar se zadnja leta pod njegovo taktirko dotaknejo oblikovalci pri Mercedes-Benzu, deležno pogledov občudovanja.

Bomo danes še pri nas obrnili stvari na glavo? Pa dajmo, začnimo s cenami, da lahko pokličete svoje osebne bankirje in se dogovorite glede podrobnosti. Za novi kompaktni GLA bo potrebno pripraviti vsaj 29.280 EUR, kolikor stane bencinski model GLA 200 (115 kW, 6-stopenjski ročni menjalnik), medtem ko boste za najcenejšega dizelskega GLA 200 CDI (100 kW, 6-stopenjski ročni menjalnik) odšteli 31.200 EUR. Za vse, ki vas mika GLA AMG, lahko še malo počakate, saj bo na voljo predvidoma v začetku aprila, vstopna cena pa naj bi se vrtela nekje okrog 55.500 EUR.

Trenutno dobavljiv nabor razreda C je nekoliko manjši, a se bo širil do konca leta, ko naj bi za veliki finale prišle tudi izvedbe AMG. Vstopni bencinski model C 180 (115 kW, 6-stopenjski ročni menjalnik) stane 32.480 EUR, nekaj zmogljivejši C 200 (135 kW, 6-stopenjski ročni menjalnik) 35.200 EUR, trenutno edini dizelski model C 220 BlueTec (125 kW, 6-stopenjski ročni menjalnik) pa je na voljo za 37.210 EUR.

Razred GLA smo si v Sloveniji že lahko ogledali na slovenski predpremieri; gre za manjši športno terenski avto, ki nadaljuje znamkino ofenzivo v razredu kompaktnih avtomobilov. Čeprav njegova notranjost deli oblikovalske zasnove z modeloma A in CLA, je položaj sedenja precej višji, zaradi svoje uporabnosti in terenskega značaja pa bo najbolj zanimiv aktivnim in dinamičnim kupcem različnih starostnih skupin. V svojem segmentu prednjači po aerodinamični obliki (koef. 0,29), na zunaj ga zaznamuje športna kupejevska strešna linija, v opremi pa je deležen nabora različnih znamkinih asistenčno varnostnih sistemov.

Še bistveno bolj kot uvedba novega razreda GLA pa je završalo, ko so pri Mercedes-Benzu predstavili najnovejšo generacijo najbolje prodajanega modela s trikrako zvezdo na nosu. Bodimo realni, tokratno oblikovanje razreda C je precejšen odmik od tradicionalne znamkine klasike in bi ga lahko celo označili kot novo filozofijo sicer oblikovno izredno klasičnega in zadržanega nemškega proizvajalca.

Razred C je po novem 95 mm daljši, pri čemer je kar 80 mm namenjeno povečanju medosne razdalje, kar je očutiti tudi v potniškem prostoru. Če ga že primerjamo s predhodnikom, ne bo odveč podatek, da je četrta generacija okvirno 100 kg lažja in se lahko pohvali z do 20 % bolj ekonomično porabo goriva, prepričuje pa tudi z izjemnim koeficientom aerodinamike (0,24 pri modelu C220 BlueTec BlueEfficiency). Novost je še uvedba zračnega vzmetenja Airmatic spredaj in zadaj, s sodobnejšimi modeli pa si deli tudi izvedbo informacijsko zabavnih sistemov videza tabličnega računalnika, ki bodo del nove povezljive zgodbe Applovega CarPlaya in jih je moč upravljati tudi s pomočjo sledilne ploščice. Verjetno je odveč, a vseeno dodajam, da bo seveda tudi razred C deležen naprednih varnostno asistenčnih sistemov, po katerih je znana znamka Mercedes-Benz.

Pri zastopniku so ga danes označili za avto z dušo, sama pa dodajam, da bo skušal z bolj mladostno in dinamično podobo zagotovo pihati na dušo tudi nekoliko mlajši publiki, ki sicer rada pogleduje proti konkurenčnim prestižnim modelom. Mercedes-Benz se jim bo približal še za korak z več svobode pri združevanju različnih paketov zunanje in notranje opreme, ki bo veliko bolj liberalno, kot je bilo do sedaj. Za zadnje skeptike pa ostaja odprta še karavanska različica, s katero nas bodo razveselili po poletnih počitnicah.

Več na uradni strani razreda GLA.
Besedilo in foto: Urška Radolović

Mnenja uporabnikov

6 komentarjev za "Mercedes-Benz razred C in GLA: slovenska predstavitev"


zoranv12
10 leta 1 mesec nazaj

Milan_48, sanjaj naprej. Ni zate. Preveri malo, kako se je dogajal razvoj vsakega posameznega modela in koliko tudi po 100x več truda, volje in denarja je vloženega tudi za en sam knof na armaturki, preden ga primerjaš s skupaj zmetano ergonomijo v francozih, ki se po dveh letih razpada na obroke, med tem ko ti še vedno plačuješ svoje obroke zanj in se takole tolažiš…
Meni osebno eden največjih prebojev v obliki je bil aktualni model W204, iz modelnega leta 2008. Enostavno ni lepšega avta, ki bi z vseh koto izgledal popolno 🙂 Tale me z boka spominja na insignio. In zakaj vsi lezelo narazen. Zdaj je že večji o E modela iz konca 80-ih. Potem to ni več C, ampak CE 🙂 ; Res, moja garaža bo kmalu samo še za CLA zadostovala.

10 leta 1 mesec nazaj

No, pa so kopirali C4 Picasso z obvolansko ročico za prestavljanje. 🙂 Ampak on nima cenenih ekrančkov dodanih na armaturko. 😉

igork
10 leta 1 mesec nazaj

Mal mi ceneno deluje tisti ekranček, ker ni vgrajen v armaturko.

jack86
10 leta 1 mesec nazaj

Vrhunsko delo Lešnika!

 
Opel Meriva: slovenska predstavitev
Seat Leon ST: slovenska predstavitev