Dolphin Surf morda na prvi videz oblikovno ne sledi modelom znamke BYD. Nekoliko bolj ostre linije dodobra razbijejo monotonost, zaradi kompaktnih zunanjih dimenzij pa le 16-palčna platišča ne delujejo premajhna. Skrite vratne kljuke, ki so pri zahodnih proizvajalcih rezervirane le za dražje modele, so tukaj serijske. Tudi zadnji žarometi LED s svetlobno linijo, ki se razteza čez celoten zadek, so na seznamu serijskih elementov.
Trije paketi opreme

Kot ste verjetno lahko razbrali, je Dolphin Surf precej dobro opremljen že v vstopnem paketu Active. Prej omenjena 16-palčna platišča zamenjujejo železna 15-palčna s pokrovi, a je v notranjosti vsak Dolphin Surf opremljen z oblazinjenjem iz umetnega usnja, vrtljivim 10,1-palčnim zaslonom na dotik, digitalnimi merilniki, podporo sistemoma Android Auto in Apple CarPlay in volanskim obročem, nastavljivim po globini in višini.
Paket Boost poleg zmogljivejše baterije in močnejšega elektromotorja prinaša električno pomične sedeže, aluminijasta platišča, senzor za dež in nekaj drugih malenkosti. Tretji in najdražji ter najbolje opremljeni paket je Comfort, ki vse skupaj nadgradi s polnimi lučmi LED, 360-stopinjskim sistemom kamer, ogrevanimi sedeži, dodatno zatemnjenimi stekli, brezžičnim polnilcem telefona in večjo močjo elektromotorja.
Prihod na trg z agresivno postavljeno ceno
Še preden sem lahko sedel za volan enega težje pričakovanih novih modelov v Evropi, smo izvedeli vse, predvsem tiste pozitivne lastnosti modela. Pa tudi nič kaj sramežljivo primerjavo z nekaterimi tekmeci, ki jih v tem razredu sicer (še) ni veliko. Kot pravijo pri BYD, sta med njimi ključna Citroën ë-C3 in Hyundai Inster, oba za kar nekaj tisočakov dražja in s slabšo opremo. S tem kitajski proizvajalec zelo odkrito in brezkompromisno nastopa proti konkurenci. Moram opozoriti, da v nadaljevanju zapisane cene veljalo za italijanski trg, za Slovenijo trenutno še niso znane. Si pa lahko mislimo, da bi morale biti nekje v teh okvirjih.
Vse se prične pri 18.500 evrih oziroma z začetnim popustom celo pri 17.300 evrih. Za paket Boost želijo 22.490 evrov (s popustom 18.600 evrov) in za najbolje opremljeno različico 25.490 oziroma 22.600 evrov z upoštevanim popustom. S tem so postavili vabljivo začetno mejo, morda celo sprožili cenovno vojno, saj bodo morali proizvajalci, če želijo konkurirati BYD, slediti temu izzivu.
Zakaj bo sledenje tem cenam nujno?

Tudi sam sem se vprašal, zakaj bi morali ostali slediti cenam BYD. Dvom o izdelku za nas še neznanega proizvajalca bo hitro zbledel, ko bo nekdo opravil testno vožnjo. Dolphin Surf je namreč izrazito prijeten mestni model, za svoje zunanje mere ima prostorno potniško kabino ter je v zavojih presenetljivo zabaven. Pa še nekaj je, česar tudi sam nisem pričakoval: kvaliteta materialov v potniški kabini je pričakovana, veliko je trde plastike, a je tudi kar nekaj na otip mehkih materialov. Vsekakor pa po uvodnem dnevu druženja potniška kabina deluje bolj prepričljivo kot pri ë-C3 in Insterju.
Dolphin Surf ima točno 2.500 milimetrov dolgo medosje, s skupno dolžino 3.990 milimetrov pa je tipični predstavnik razreda A. Prtljažnik je nekoliko globji, zato je občutek visokega nakladalnega roba poudarjen. Kar nekaj prostora so zavzeli trije polnilni kabli, sem pa za lažji občutek v video posnetku in na fotografiji v galeriji pokazal, kaj sem spravil zadaj (dva kovčka in nahrbtnik) in koliko prostora je ostalo. Ob nastavljenem voznikovem sedežu sem lahko sedel tudi zadaj. V resnici je bilo prostora za kolena več kot za glavo. Pri kolenih je manjkalo do sprednjega sedeža še pet centimetrov, sem se pa z glavo skoraj dotikal strehe.
Všečna rešitev za upravljanje menjalnika
Na sredini armaturne plošče je nameščen 10,1-palčni zaslon, ki ga s pritiskom na stikalo na volanu lahko zasukaš v portretni način. Pred voznikom je nameščen še manjši digitalni zaslon merilnikov, kjer voznik lahko dostopa do vseh informacij. Deluje preprosto, a je zlahka berljiv in (za razliko od ë-C3) na njem najdemo tudi podatek o povprečni porabi energije. Na sredini je veliko polnilno mesto za telefon, pod njim pa še dodaten odlagalni predal.
Pod zaslonom na dotik je nekaj fizičnih stikal. Žal ne za upravljanje klimatske naprave. Je pa tam umeščeno tudi vrtljivo stikalo za menjalnik. Sprva sem bil nad pozicijo presenečen, po nekaj minutah pa začuden nad uporabnostjo te rešitve. Zraven je še gumb za uravnavanje glasnosti in drugi za nadzor voznih profilov. Zdi se, da so pri BYD poslušali, kaj najbolj moti kupcev avtomobilov v Evropi in v večini primerov pripravili rešitve po našem okusu.

V preteklosti se je veliko govorilo o bateriji Blade, ki je vgrajena v Dolphin Surf. Pokrov te baterije je hkrati dno avtomobila, s tem so še učinkoviteje izrabili prostor, ki ga imajo na voljo. Obenem za njeno izdelavo ne potrebujejo redkih zemeljskih materialov, kot sta kobalt in nikelj. Nova baterija Blade je odporna proti predrtju, zato je bolje zaščitena proti samovžigu.
BYD je baterije Blade podvrgel resnim testom prebadanja z žeblji. Medtem ko so ternarne litijske baterije ob tovrstni poškodbi divje zgorele in presegle temperature 500 °C, so bolj običajne litij-ionske baterije ob prebadanju dosegle še vedno zaskrbljujoče temeprature med 200 in 400 °C. Baterija Blade se na drugi strani ni nikoli segrela preko 60 °C, ob tem pa tudi ni prišlo do samovžiga ali se začelo kaditi iz nje.
Kitajci zatrjujejo, da je nova baterija bistveno manj občutljiva na požar in ogenj. Dodatni testi so vključevali stiskanje in upogibanje paketa baterij, njegovo segrevanje na 300 °C, polnjenje na preko 260 % polnilne kapacitete – nobeden od teh testov ni povzročil, da bi baterija termalno »pobegnila« ali da bi se sprožilo vnetje oziroma požar baterije.
Obljubljena poraba 10 kilovatnih ur

Z vstopnim paketom je na voljo le baterija z zmogljivostjo 30 kilovatnih ur, kar naj bi v kombinaciji z elektromotorjem z močjo 65 kilovatov zadostovalo za 220 kilometrov dosega. V tem primeru je dokaj povprečno tudi hitro polnjenje DC, do največ 65 kilovatov. Pri obeh drugih paketih je v dno vgrajena baterija z zmogljivostjo 43,2 kilovatne ure, a je v srednjem paketu še vedno moč motorja pri 65 kilovatih. Doseg je daljši, 322 kilometrov. Z najboljšim paketom opreme je moč elektromotorja povečana na 115 kilovatov. To izvedenko sem vozil tudi sam. Poraba pri vseh treh naj bi bila v mestu okoli 10 kilovatnih ur. Zelo optimistično.
Zdaj pa na cesto. Dolphin Surf je bil prav zadovoljivo odziven, dobro je požiral neravnine in na trenutke, tudi zaradi pospeška 5,1 sekunde do 100 kilometrov na uro, sila zabaven. V mestu, natančneje po polnih ulicah Rima, se je poraba ustavila pod 12 kilovatnimi urami. Doseg pa bi bil nekje okoli 360 kilometrov.
Ko mi je uspelo uiti gneči in zapeljati na hitro cesto ter posledično nekoliko dvigniti hitrost, je poraba narasla na 14 kilovatnih ur. Doseg se je sorazmerno zmanjšal na okoli 300 kilometrov. Ker gre predvsem za mestni avto, si upam trditi, da bo takšen Dolphin Surf z enim polnjenjem v mestu brez težav prevozil blizu 400 kilometrov. Na avtocesti? Okvirno 250 realnih kilometrov.
BYD kot resen tekmec
Verjamem, da bodo imeli številni pomisleke pri nakupu baterijsko-električnega modela BYD. Že prej z Atto 2 in zdaj še z Dolphin Surf imajo povsem konkurenčen avtomobilski model. Glede na trenutno ponudbo v razredu so na številnih področjih še bistveno boljši kot tekmeci. A bodo morali narediti veliko, da pridobijo zaupanje kupcev. Ne le v Sloveniji, tudi drugod po Evropi. Vsekakor pa so s takšnimi modeli na dobri poti. Še več, mislim, da bodo morali bolj uveljavljeni proizvajalci, ki trenutno še razvijajo cenovno dosegljive mestne baterijsko-električne modele, močno zavihati rokave, kajti to, kar trenutno ponuja BYD, ni zanemarljivo.
Besedilo, fotografije in video: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
12 komentarjev za "Naj se cenovna vojna prične"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
A to so cene z vključeno 11.000 EUR subvencijo za električna vozila, ki jo bodo imeli v Italji?
V Sloveniji se je malha izpraznila in Borzen subvencij je v tem razpisu zmanjkalo. Nov razpis naj bi bil avgusta, ko bodo znova na voljo subvencije. Ali bo znesek ostal enak ali drugacen se za zdaj se ne ve. Kdor pac kupi zdaj elektricni avto bo za povracilo subvencije moral pocakati nekaj mesecev.
Ta no name spaka ni vredna da jo sploh pogledaš, kaj šele plačaš. Kolesa ima kot šajtrga, spojler pa kot GT3 lol. Kitajski in korejski “avti” so dobesedno ogabno neokusni.
Navedene cene so brez upoštevane subvencije. Znane so cene tudi za hrvaški trg. Kjer osnovni stane (brez popustov in upoštevane subvencije) stane nekaj čez 19 tisoč evrov, 22 tisoč srednji paket in 25 tisoč najbolje opremljeni paket.
ja pa ne more bit res, da Italjan to pirpelje domov za 6000 EUR?
Avto je oblikovno nekje kar soliden, glede na ostalo konkurenco. Vizualno mu ni videt dolžine 4m, za takšno velikost bi pričakoval več od B stebriča in nazaj. Poraba konkurenčno na nivoju.
Umetnemu usnju nisem bil nikoli naklonjen. Raje vidim klasične tkanine in plastiko.