Saab na veliko razglaša, da se začenjajo novi časi za saaba in 9-5 je model, ki bo to dejstvo le še podprl.
Oblikovno se je Saab najbolj opiral na konceptnega aero X concept, njegova prednja šipa in streha pa ne moreta skriti podobnosti z modelom 900. Poteze avta se predvsem po zaslugi bolj položne in kupejevsko oblikovane strehe spogleduje s kupeji, končni rezultat pa je všečen avto, ki še najbolj prepriča z zapeljivim in elegantno izvedenim zadkom.
Najbolj napreden saab vseh časov
V kabini bo voznik izpostavljen tradicionalnim Saabovim oblikovalskim in tehničnim rešitvam, pri čemer je oblikovno avto naredil dovolj velik korak naprej, da mu zastarelosti modela v odhajanju nikakor ne moremo več očitati. V kabini Švedi napovedujejo tudi dvig kakovosti materialov, ki se bo tako z lahkoto kosala z ostalimi premimum izdelki tega razreda ter všečne barvne kombinacije. Enako zagotavljajo, da novinec postreže z občutno boljšo notranjo prostornostjo glede na model v odhajanju, ki je mimogrede na tržišču že od leta 1997.
Pri hvali novinca pa Švedi ne pozabijo povedati, da je tehnično daleč najbolj napreden saab, kar so jih naredili, saj v njemu ponujajo možnost vgradnje tehničnih sladkorčkov, kot so izpis podatkov na prednji šipi (Head-up zaslon), navigacijska naprava zadnje generacije, prilagodljvio vzmetenje, prednja biksenonska žarometa z aktivno regulacijo svetenja „okoli ovinka“ (Smart Beam) in aktivni tempomat.
Sprva trije, kasneje pet
Pod pločevino si 9-5 deli GM-ovo platformo Epsilon 2 še z Buickovim lacrosse in Oplovo insignio, čeprav so jo za saaba ustrezno „nategnili“. Ob zagonu proizvodnje in prodaje bo 9-5 na voljo z dvema bencinskima motorjema in enim turbodizlom. Bencinarja sta 2.0 turboštirivaljnik s 162 kW (220 KM) in 350 Nm navora, močnejši pa je 2,8-litrski V6 turbobencinar z največ 221 kW (300 KM) in 400 Nm navora. Turbodizelski 2.0 TiD agregat je poznan ravno tako iz insignie, postregel pa bo z največ 116 kW (160 KM) in 350 Nm. Kmalu po zagonu proizvodnje pa se obetata še vstopni 1,6-litrski turbobencinar s 132 kW (180 KM) in 230 Nm ter zgoraj omenjeni dvolitrski štirivaljnik, katerega oprema pa bo prilagojena tudi na delovanje z mešanico etanola.
Vsi motorji so serijsko sparjeni s šeststopenjskimi menjalniki, medtem ko so enakostopenjski samodejni na seznamu doplačil. Dvolitrska izpeljanko 9-5 bo možno nadgraditi s štirikolesnim pogonom XWD (sklopka Haldex), medtem ko bo najmočnejši 2.8 T s slednjim založen že serijsko.
Ostali podatki bodo objavljeni ob predstavitvi modela, ki se bo seveda zgodila septembra v Frankfurtu. Že zdaj pa je znano, da steče njegova prodaja v prvi polovici leta 2010.
Mnenja uporabnikov
16 komentarjev za "Novi saab 9-5"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Izredno lep, armaturka še toliko bolj. Te švedske armature so mi prov enostavno orgazm, ker ima vse na pravem mestu, prehledno in nek okus. Ker je nekako enostavno, a vrhnusko dovršeno.
Zraice: imam sicer samo enega renoja, pa še ta je bolj bogi. Ampak dojemanje sarkazmov pa je težji miselni napor in ti nič ne zamerim, če si na tem področju malo bolj bogi.
upam da bo ratal še lepši
edini dizel je sposojen od FIAT-a 🙂
No, treba ga bo videti v živo. Glede na to da ima zadeva skoraj 5 metrov, ne bo najbolj praktična za parkirat v mestih.
Vsekakor pa je pohvalno, da se je Saab uspel obdržati in da ga niso prodali Kitajcem, kot je grozilo pred časom.
Škoda le, da so Švedi malo zastali v razvoju, edini dizel je sposojen od Opla, o kaki hibridni tehnologiji pa ne duha ne sluha.