Dolga pot

Mercedes-Benz razred A nekoč ni bil takšen, kot je danes. Ne le, da je bil bistveno višji in enoprostorsko usmerjen, iskal je tudi povsem drugačne kupce. S spremembo v letu 2012 je zakorakal v bolj športne vode in z zunanjim videzom naredil precejšen vtis v razredu kombilimuzin. Leta 1997, po neuspešnem prodoru na trg (spomnimo se nezgode s prevračanjem med losovim testom in ustavitvijo proizvodnje) je razred A, tudi s pomočjo Roberta Lešnika, zasijal tako, kot ostali predstavniki trikrake zvezde.
Stavi na prepoznavnost

Razred A se je ljubiteljem znamke, kot tudi ostalim udeležencem v prometu, prikupil s svojim atraktivnim zunanjim dizajnom. Tokrat ostaja skoraj nespremenjen, saj prenova prinaša le malenkostne olepšave, s katerimi želi stopiti v korak s časom. Med poglavitne novosti tako spadajo novi sprednji in zadnji LED žarometi, dve lameli v maski hladilnika je zamenjala ena, spremenjeni pa so tudi stranski zračniki na sprednjem odbijaču.
Na zadku je novosti manj, drugačni so le zaključki izpušnih cevi. Novo posebno barvo Elbalt sem spoznal že na prvih uradnih fotografijah in na salonu v Frankfurtu, tokrat pa sem je videl še v njenem “naravnem” okolju. Kljub prvotnim pomislekom je ”v živo” fenomenalna in dvomi so se v trenutku razblinili.
Prehod v notranjost ne sporoča očitnih oblikovalskih novosti. Potniška kabina ostaja športno utesnjena, dopolnjujeta pa jo dve bistveni razliki – multimedijska enota s podporo CarPlay in sistem Dynamic Select. Prva omogoča neposreden priklop pametnega telefona iPhone in s tem povečano uporabnost večopravilne enote. Žal s(m)o uporabniki Andorida zaenkrat potisnjeni na stranski tir, saj operacijski sistem in platforma ne zadoščata Mercedes-Benzovim standardom varnosti. Druga prinaša štiri prilagodljive načine vožnje; s pomočjo izbranega profila se spreminjajo karakteristike motorja, volana in podvozja, od sedaj pa je v razredu A na voljo tudi Launch Control.
Nova vstopna agregata
Motorna ponudba ostaja skoraj enaka, dopolnila jo bosta le vstopna agregata z oznako A160 in A160 d. Prvi, bencinski 1,6-litrski štirivaljnik, ponuja 75 kilovatov, drugi, dizelski 1,5-litrski štirivaljnik, pa 66 kilovatov. Sicer se moč pri bencinski paleti razteza od 90 do 160 kilovatov, pri dizelski pa od 80 do 130 kilovatov. Ponudbo seveda dopolnjuje športni model AMG A45 z 280 kilovati, kar je 15 kilovatov več, kot pred prenovo.
Ponudbo treh linij Style, Urban in AMG line dopolnijo še dodatni paketi (Night Package, Sport in Motorsport Edition). Pri vseh paketih je značilen športni pridih, ki še dopolni izrazit zunanji in notranji videz vozila.
Najcenejši je seveda vstopni A160 s ceno 22.500 evrov, A180 je za 1.200 evrov dražji, najdražji pa je AMG A45 s ceno 50.300 evrov. Dizelsko ponudbo začenja A160 d s ceno 23.500 evrov, A200 d stane 26.900 evrov in najmočnejši A220 d 34.800 evrov.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Po treh letih z novo svežino"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Za še večjo prepoznavnost bi morala biti trikraka zvezda na maski še večja..dizel motor pa je, kot smo že ugotovili, enak kot v Dacii. Pohvalno!.