Glede na to, da je Hyundai Tucson najbolje prodajan model korejske znamke v Evropi in tudi v Sloveniji, se zdi, da so pri korejskem avtomobilskem proizvajalcu precej tvegali z njegovo popolno oblikovno prenovo. Pri tokratni osvežitvi, ki nadgrajuje že tako poseben zunanji videz in so nekoliko bolj očitne novosti vidne predvsem v potniški kabini, oblikovalski studio ni imel pretirano zahtevnega dela, saj je bila glavnina narejena pred letom 2020, ko je na ceste zapeljala četrta generacija Tucsona. Oblikovne spremembe so zato omejene na masko hladilnika z večjimi dnevnimi žarometi, širino avtomobila pa poudarita drugačen in kontrasten spodnji del sprednjega in zadnjega odbijača, videz, poenoten z ostalimi modeli znamke Hyundai, pa zaokrožijo še oblikovno drugačna platišča.
Uporabniku uporabnejša potniška kabina

Ob manjših spremembah videza zunanjosti, ki jih marsikdo niti ne bo opazil, pa je po tokratni prenovi skoraj nemogoče zgrešiti popravke v notranjosti, ki v marsičem izboljšujejo uporabnost. Pri Hyundaiju so ponovno vrnili več fizičnih gumbov oziroma stikal in osveženemu modelu namenili nov volanski obroč. Na prilagojeni armaturni plošči sta po novem nameščena dva 12,3-palčna digitalna zaslona, združena v enem oblikovalskem elementu. Ob volanskem obroču je prvič postavljena ročica za menjalnik, saj nadzor njegovega delovanja poteka preko sistema “shift-by-wire”. Posledično na sredinskem grebenu ni več ročice menjalnika, zato je bil deležen občutne preureditve. Ključna poudarka sta dodaten predal in delno plavajoča osrednja konzola, stikala klimatske naprave pa so zdaj povsem ločena od drugih in nameščena na namenski površini.
Namesto dveh bencinskih motorjev v ponudbi ostaja le en

Prenova prinaša nekaj novosti tudi pri pogonih. Še več poudarka je na elektrifikaciji, saj so vsi motorji, razen vstopnega dizelskega, opremljeni s tehnologijo blagega hibrida. Prej sta bila sicer na voljo dva 1,6-litrska bencinska agregata, zdaj pa je voljo en 1,6-litrski bencinski motor s 117,6 kilovati. Poleg blago-hibridne tehnologije (doplačilo tisoč evrov) je na voljo tudi s 7-stopenjskim samodejnim menjalnikom (doplačilo petsto evrov) in štirikolesnim pogonom (doplačilo dva tisoč evrov).
Pri Tucsonu se skoraj dve tretjini kupcev odloči za bencinski motor, le slabih 5 do 10 odstotkov pa za dizelski motor. V ponudbi sta dva s prostornino 1,6 litra – vstopni s 85 kW je izključno povezan z ročnim menjalnikom, druga dizelska opcija pa ob enaki prostornini ponuja 100 kW in je na voljo z ročnim ali samodejnim menjalnikom ter možnostjo štirikolesnega pogona. Skoraj petina kupcev izbere samopolnilni hibridni pogon, ki ga predstavlja kombinacija 1,6-litrskega bencinskega motorja in električnega motorja s sistemsko močjo 158 kW ob 350 Nm navora. Na seznamu pogonskih opcij je še priključno-hibridni pogonski sklop, kjer osnovo prav tako tvori 1,6-litrski bencinski motor. Tokrat je priključni hibrid prvič na voljo z dvokolesnim pogonom, a je na seznamu tudi opcija s štirikolesnim pogonom. Sistemska moč se ustavi pri 185 kilovatih, vgrajena baterija z zmogljivostjo 13,8 kilovatnih ur pa zagotavlja do 50 električnih kilometrov.
Cene v primerjavi s predhodnikom so višje za manj kot dva tisoč evrov, pri uvozniku pa poudarjajo, da kupec poleg prenovljene notranjosti in zunanjosti dobi tudi bistveno širši nabor serijske dodatne opreme. Za vstopni Tucson z bencinskim motorjem bo potrebno odšteti vsaj 30.500 evrov, celoten cenik pa je voljo tukaj – klasični pogoni, hibridni pogoni.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Prenova, kot se šika"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Tale prednji del mi je ogaben
Res je: v tem primeru je (pre)več manj.