Predstavitve

Renault Clio Grandtour: slovenska predstavitev

Po spomladanskem sneženju smo se prebudili v sončno in razmeroma toplo jutro. Dan, ki je bil pisan na kožo slovenski predstavitvi novega Renault Clia Grandtour. Z razgibano zunanjostjo se je Clio Grandtour čudovito lesketal na soncu in rdeča barva je kar zasijala ob siju sončnih žarkov.

Z lahkoto rečem, da je Clio Grandtour najlepši karavan v segmentu. In to z naskokom. Z elementi, ki jih je pobral od svojega manjšega brata, je prava osvežitev na trgu. V segmentu, ki mu je nekdaj kraljeval Peugeotov 207SW se sedaj zdi, da primat prevzema Clio Grandtour. Tudi zato, ker konkurenca (Škoda Fabia Combi in Seat Ibiza ST) trenutno ne zmore ponuditi avta s tako privlačno zunanjostjo.

S “shooting brake” videzom prinaša v razred karavanov nižjega razreda svežino, športnost in prestižnost. Stebrička zadnjih stranskih oken in srednja stebrička se zlijejo v zastekljeno površino in tako ustvarijo skladno in neprekinjeno potezo. Poudarjena bočna linija se steka proti zadku in s tem uspešno razbija velikost avtomobila. Grandtour je za 204 mm daljši od petvratne različice in postreže s 443 litri prtljažnega prostora. Po podiranju zadnjih sedežev pa se prtljažni prostor poveča na 1.380 litrov. Novost, ki jo ponuja Grandtour, je preklopni naslon sovoznikovega sedeža, tako je možno v Grandtouru peljati predmete do dolžine 2,48 metra. Poskrbeli so tudi za prostor na zadnji klopi, saj so zvišali strop za 15 mm in omogočili še bolj udobno vožnjo na zadnjih sedežih.

Clio Grandtour ima enake tehnične odlike kot petvratni Clio. Pelje se udobno, varno in predvidljivo. Kljub nekoliko tršemu podvozju in večjih stabilizatorjih spredaj se Grandtour na cesti obnaša še bolj suvereno in varno. Motorno paleta je takšna, kot jo poznamo v petvratnem Cliu, najnovejša motorja pa sta bencinski trivaljnik Energy Tce 90 in dizelski agregat Energy dCi 90. Za slednjega pri Renaultu navajajo normirano porabo samo 3,6 l/100 km, ter samo 93 gramov CO2 na prevoženi kilometer. Kasneje bosta motorno paleto dopolnila še bencinski in dizelski motor z EDC menjalnikom z dvojno sklopko.

Veliko stavijo na multimedijski sistem R-link, ki v teoriji ponuja dostop do interneta. R-Link se upravlja preko sedempalčnega zaslona na dotik in povezuje uporabo navigacijskega sistema, prostoročnega telefoniranja, potovalnega računalnika, povezave do spleta in celo upravljanje z elektronsko pošto. Razvijajoči sistem že vsebuje 50 različnih aplikacij, ki so dosegljive preko R-Link Store. Storitev bodo zagnali v maju in bo prvo leto uporabe za že nameščene štiri aplikacije brezplačna. V kasnejšem obdobju bo postala plačljiva in sicer bo za 3-letno uporabo R-Linka potrebno odšteti 90 EUR. Potrebno pa je poudariti, da je R-Link dosegljiv v vseh državah Evropske unije in se ga v tujini ne plačuje dodatno.

Doplačilo za verzijo Grandtour znaša 700 EUR; tako je za osnovni model Grandtoura potrebno odšteti 10.990 EUR, za najbolje opremljenega dizla Dynamique dCi 90 s Start&Stop sistemom pa 15.990 EUR.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman

Mnenja uporabnikov

12 komentarjev za "Renault Clio Grandtour: slovenska predstavitev"


yashica
12 leta 1 mesec nazaj

DX5050 se mi je pripetila napaka, seveda imaš prav. Za krajšo različico serije 1,2Tce 118KM Renault navaja podatek o končni hitrosti 200km/h in pospešek do 100km/h v 8.6s.

DX5050
12 leta 1 mesec nazaj

najbers v 9 s do 100km/h in ne do 200k/mh

Bucko99
12 leta 30 dni nazaj

In kdaj pride GT verzija?

yashica
12 leta 30 dni nazaj

Za razliko od predhodnika je novi model oblikovno zelo prepričljiv, sploh v živo in v rdeči barvi.
Komaj čakam na prihod serije GT z novim 1.2 tce motorjem (118KM, 190Nm), ki bo pognal malčka do 200Km/h v slabih 9s. Upam samo, da bodo ponudili tudi ročni 6-stopenjski menjalnik.

 
Citroën DS3 Cabrio: slovenska predstavitev
Ford Transit Custom in Tourneo Custom: slovenska predstavitev