Zaradi priljubljenosti in tržne uspešnosti prve generacije, novi model ne prinaša drastičnih oblikovnih sprememb. Znana silhueta je pri novincu nekoliko bolj razpotegnjena in zato deluje bolj dinamično. Kljub temu da je zrasel za nekaj centimetrov v vse smeri, se s 3,94 metra dolžine uvršča med bolj kompaktna vozila v razredu. Povsem nova je oblika sprednjih in zadnjih luči, glavna oblikovna novost in posebnost v tem razredu pa je veliko vetrobransko steklo Zenith, ki se zajeda v streho in se zaključi nad glavama sprednjih potnikov. To je serijsko vgrajeno pri najbogatejšem paketu opreme Exclusive, pri dveh vstopnih paketih pa je na voljo za 400 evrov doplačila. Pri najbogatejšem paketu je zunanjost oplemenitena tudi s številnimi kromiranimi detajli.
Pri snovanju notranjosti so se inženirji osredotočili na kakovost materialov in izdelave ter na prostornost potniške kabine. Z domiselni obliko armaturne plošče so ustvarili več prostora za sprednja potnika, kar je najbolj opazno pri sovozniku, ki lahko pomakne sedež osem centimetrov bolj naprej kot voznik in tako ustvari več prostora za zadaj sedečega potnika. Uporaba tanjših naslonjal sprednjih sedežev pa je prinaša dodatne tri centimetre prostora za kolena vseh potnikov v drugi vrsti. Občutek prostornosti dodatno povečuje omenjeno veliko vetrobransko steklo Zenith, ki ponuja kar 108-stopinjski vidni kot. Prtljažni prostor v osnovni postavitvi meri 300 litrov in ga je moč prilagajati s podiranjem sedežne klopi v razmerju 1/3 – 2/3.
V motorni ponudbi najdemo tri bencinske in štiri dizelske motorje. Vstopni je 1,4-litrski bencinar, ki razvije 55 kilovatov (75 KM). Sledi mu 1,4-litrski motor z oznako VTi, ki razvije 70 kilovatov (95 KM), na vrhu bencinske ponudbe pa je 1,6-litrski agregat, ki prav tako nosi oznako VTi in zmore 88 kilovatov (120 KM). Vsi bencinski motorji imajo serijsko vgrajen petstopenjski ročni menjalnik, za najmočnejšega pa je na voljo tudi štiristopenjska avtomatika.
V dizelski ponudbi najdemo 1,4-litrski HDi s 50 kilovati (68 KM) ter 1,6-litrski HDi v izvedbah s 66, 68 in 82 kilovati (90, 92 in 111 KM), pri čemer imata močnejši različici 1,6-litrskega dizla serijsko vgrajen filter trdih delcev. Prvi trije dizli imajo vgrajen ročni petstopenjski menjalnik, najmočnejši pa šeststopenjskega.
V letošnjem letu napovedujejo uvedbo sistema Start&Stop, kmalu pa bosta na voljo tudi pet in šeststopenjski robotiziran menjalnik. Naslednje leto bo motorno paleto razširil nov dizelski motor, ki na kilometer izpusti le 90 gramov CO2 na prevožen kilometer, leto kasneje pa še trivaljni bencinar.
Novi C3 bo v Sloveniji na voljo s paketi opreme Attraction, Attendance in Exclusive. Klimatsko napravo bomo na spisku serijske opreme našli le pri paketih Attendance in Exclusive, sistem za nadzor stabilnosti ESP pa le pri slednjemu v kombinaciji z najmočnejšim dizlom. Zanj bo pri ostalih izvedbah potrebno odšteti 350 evrov.
Cene bencinsko gnanih izvedb se gibljejo od 9.990 do 14.925 evrov, za dizelske modele pa bo potrebno odšteti od 11.540 do 16.950 evrov. Na slovenske ceste jih bo v letošnjem letu zapeljalo 1.300.
Mnenja uporabnikov
7 komentarjev za "Slovenska predstavitev: Citroën C3"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
notri je sredinjska konzola z radiom zelo zelo priklanda za pobruhanje.. tako bi tudi zadek verjetno bil lepši, ko bi ga malo pritisnil šleper in razbil zadnje luči, da bi bile brez motnega stekla. pa še bi lahko našteval. ampak se bo vozil pri nas. seveda. in največ bo tega 1.4 75ps 😀 ovce so pač vedno sržale skupaj.. v čredi
Meni se avto zdi odličen tako dizajnsko, kot tehnično. Prav tako se zdi kvaliteta materialov v notranjost vrhunska – več pa po testni vožnji.
Osebno se mi zdi katastrofa od designa…
mislim halo?!v osnovni opremi ni klime???zadnji del kot sandero,stranske linije kot fiat idea…edino volan je lep…
mislim halo?!v osnovni opremi ni klime???