Predstavitve

Slovenska predstavitev: Kia Sportage

Po uspehu s cee’dom Kia napoveduje ponovno osvojitev slovenskega trga, tokrat s tretjo generacijo sportagea.

Novi sportage je od predhodnika podedoval zgolj že znano ime. V primerjavi s slednjim je zrasel za devet centimetrov v dolžino, šest centimetrov v širino, njegova medosna razdalja je pridobila en centimeter, obenem pa je novinec poldrugi centimeter nižji od poslavljajočega se modela. Čeprav si deli večino tehnike s hyundaijem ix35, se navzven od njega povsem razlikuje. Označujejo ga gladke linije, za vse novejše hišne modele značilna »tigrova maska«, LED svetila v sprednjih in zadnjih lučeh ter v smernikih na zunanjih ogledalih.

Tudi potniški prostor je povsem na novo oblikovan, že na prvi pogled pa se zdi tudi večji kot pri predhodniku. Voznikov delovni prostor je urejen, merilniki z belo osvetlitvijo pa zelo pregledni. Na sredinski konzoli ne manjka odlagalnih prostorov, tu se nahajata tudi že skoraj nepogrešljiva priključka za zunanje naprave AUX in USB. Z izjemo vratnih oblog, kjer najdemo več trde plastike, so uporabljeni materiali prijetni na otip, natančna končna obdelava pa daje splošen občutek kakovosti. Njegov prtljažnik v osnovni postavitvi meri 564 litrov, z zlaganjem zadnjih sedežev pa lahko iz njega iztisnemo do 1.353 litrov prostora.

Ob začetku prodaje v motorni paleti najdemo dva bencinska in en dizelski motor. Vstopni je 1,6-litrski bencinar, ki razvije 99 kilovatov (135 KM) in ima serijsko vgrajen sistem samodejne zaustavitve in ponovnega zagona ISG. Drugi in obenem najmočnejši bencinski predstavnik v ponudbi pa je dvolitrski agregat s 120 kilovati (163 KM). Edinemu dizelskemu stroju, ki zmore 100 kilovatov (136 KM), se bo še pred koncem letošnjega leta pridružil povsem nov, vstopni 1,7-litrski motor s 85 kilovati (115 KM). Z izjemo dvolitrskega bencinskega motorja, ki ima serijsko vgrajen petstopenjski ročni menjalnik, so vsi motorji opremljeni s šeststopenjskim ročnim menjalnikom, za modele z dizelskim motorjem in štirikolesnim pogonom pa je na voljo tudi šeststopenjska avtomatika.

Ob pogonu na sprednji kolesi je za močnejši bencinski in dizelski motor na voljo tudi napredni štirikolesni pogon Dynamax, ki ga je v sodelovanju s Kio razvilo podjetje Magna Powertrain. Ta je opremljen s krmilno elektroniko in številnimi tipali, ki spremljajo oprijem koles, pogonska moč pa se prek večlamelne hidravlične sklopke po potrebi prenaša na kolesa z boljšim oprijemom.

Novi sportage je kupcem na voljo s paketi opreme Active, Urban, Sport, Motion in Limited. V osnovni opremi med drugim najdemo zavorni sistem ABS, sistem za nadzor stabilnosti ESC, sistem za pomoč pri speljevanju v klanec HAC, sistem za samodejno zaviranje po klancu navzdol DBC, štiri varnostne blazine in varnostni zavesi, elektrifikacijo stekel in zunanjih ogledal, klimatsko napravo, avtoradio s CD in mp3 predvajalnikom, luči s funkcijo »follow me home« in 16-palčna platišča iz lahke litine. V bogatejših paketih pa ob našteti opremi najdemo tudi dodatke, kot so samodejno, dvopodročno upravljanje klimatske naprave, tipalo za dež, tempomat, modrozoba naprava za prostoročno telefoniranje, kamera za pomoč pri vzvratni vožnji, usnjeno oblazinjenje, navigacijska naprava ter do 18 palcev velika platišča iz lahke litine.

Cene korejskega novinca se pričnejo pri 18.890 evrov za model z 1,6-litrskim bencinskim motorjem in opremo Active in sežejo do 31.790 evrov, kolikor je potrebno odšteti za štirikolesno gnani model z dvolitrskim dizlom in opremo Limited. Za prihajajočega vstopnega dizla pa bo potrebno odšteti predvidoma nekaj manj kot 21 tisočakov.

Pri slovenskem uvozniku so glede na vrline in cenovno pozicioniranost novega sportagea postavili samozavestne prodajne cilje, ki do konca letošnjega leta napovedujejo 300, v letu 2011 pa kar 1.000 prodanih primerkov.

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Slovenska predstavitev: Saab 9-5
Slovenska premiera: BMW X3