Dinamičen zunaj in znotraj
Wind se z dolžino 3,83 metra uvršča med twinga in clia tretje generacije, po obliki karoserije pa bi lahko rekli, da gre za pravega malega športnika. Visok pokrov motorja, ki se strmo spušča proti »nosu«, ter boka, ki se dvigujeta visoko proti zadku, ustvarjajo dinamično podobo. Slednja je popestrena z dodatki, kot so integriran zadnji spojler, izboklini na pokrovu prtljažnega prostora in zadnja žarometa v obliki bumeranga. Zunanjo podobo dopolnjujejo 16- ali 17-palčna platišča iz lahke litine, pika na »i« pa sta sprednja žarometa, ki zahvaljujoč posebni zgradbi oddajata modro svetlobo.
Tudi notranjost je precej športno oblikovana. Športna sedeža imata vgrajena vzglavnika in se lahko pohvalita z najnižjim položajem sedenja v celotni Renaultovi modelni paleti. Športni duh je poudarjen tudi z globoko ugreznjenimi in s srebrno obrobo okrašenimi merilniki, nad katerimi je nameščen prosojen senčnik, ki spominja na vizir čelade, moč pa si ga je omisliti v črni ali rdeči barvi. Ob naštetem ne manjkajo niti aluminijaste stopalke, športen volanski obroč, številni dodatki iz satiniranega kroma, opcijsko pa so na voljo še posebne ročice vrat v obliki zanke.
Užitek brez odpovedovanja
Glavna posebnost tega modela, ki ga iz kupeja spremeni v roadster, je trda zložljiva streha. Ta se s pomočjo elektrike povsem pospravi ali ponovno dvigne v 12 sekundah. Pri tem velja poudariti, da se za vožnjo zgoraj brez streha skrije v njej namenjen prostor nad prtljažnikom in tako ohranja njegovo celotno prostornino, ki meri 270 litrov.
S športnim rodovnikom
V motorni paleti najdemo dva živahna bencinska agregata. Prvi je 1,2-litrski prisilno polnjeni motor z oznako TCE, ki razvije 74 kilovatov (100 KM) in 152 newtonmetrov največjega navora, druga možnost pa je 1,6-litrski atmosferski stroj z 98 kilovati (133 KM) in 160 newtonmetri največjega navora, ki smo ga spoznali že pri twingu RS. Možnost dinamične vožnje pri obeh motorjih zagotavlja petstopenjski ročni menjalnik s kratkimi prestavnimi razmerji.
Za dobre vozne lastnosti so poskrbeli inženirji z oddelka Renault Sport Technologies in windu namenili šasijo clia RS druge generacije. Ta je povsem prilagojena značilnostim obeh bencinskih motorjev ter v kombinaciji z natančnim in neposrednim volanskim mehanizmom zagotavlja zelo dobro vodljivost in užitek v vožnji. Slednjega smo tudi sami okusili na predstavitveni vožnji po zavitih cestah v okolici Novega mesta.
Dva motorja, dva paketa opreme
Wind z 1,2-litrskim motorjem bo v Sloveniji na voljo s paketom opreme Chic, ki med drugim vključuje zavorni sistem ABS, sistem za nadzor stabilnosti ESP, štiri varnostne blazine, električni pomik stekel in zunanjih ogledal, klimatsko napravo, avtoradio s CD in mp3 predvajalnikom, tempomat z omejevalnikom hitrosti, oblazinjeneje v kombinaciji tkanine in usnja ter 16-palčna platišča iz lahke litine. V kombinaciji z 1,6-litrskim motorjem bo serijsko na voljo paket Sport chic, ki prvemu dodaja samodejno upravljanje klimatske naprave, avtoradio z modrozobo napravo za prostoročno telefoniranje ter priključkom USB, brisalnika s tipalom za dež in za palec večja platišča.
Ob našteti serijski opremi si bo moč omisliti tudi dodatke, kot so ogrevanje sedežev, usnjeno oblazinjenje, tipala za pomoč pri parkiranju, okrasni kromirani dodatki za zunanja ogledala in izboklini na pokrovu prtljažnika ter srebrni obrobi meglenk.
Cena winda z 1,2-lirskim motorjem znaša 16.990 evrov, za tistega z 1,6-litrskim strojem pa bo potrebno odšteti najmanj 19.490 evrov. Do konca leta naj bi po naših cestah vozilo že 50 primerkov.
Windov prihod na trg je pozdravil tudi direktor Revoza, Aleš Bratož, ki je povedal, da so ob lansiranju na slovenskem trgu ter v Veliki Britaniji že dosegli načrtovano dnevno proizvodnjo 86 avtomobilov. Na vprašanje, koliko delavcev sodeluje pri proizvodnji Winda, nam je odgovoril, da se glede na delež, ki ga ta model predstavlja v celotni proizvodnji, to število giblje okoli 350. Zanimalo nas je tudi, koliko drugih slovenskih podjetij sodeluje z Revozom pri proizvodnji ter izvedeli, da lokalna integracija v okviru proizvodnje znaša 27 odstokov. To pomeni, da več kot četrtina winda nastaja neposredno v Sloveniji.
Direktorja prodaje vozil Renault in Dacia v podjetju Renault Nissan Slovenija, Aleša Suhorepca, pa smo vprašali, kdo bodo kupci winda v Sloveniji. Povedal je, da gre za nišni model, ki si ga bodo privoščili predvsem bolje situirani ljudje. Zanj naj bi se odločali mlajši kupci brez družin, gotovo pa bo našel prostor tudi kot drugi ali tretji avto v voznih parkih družin z odraslimi otroki.
Mnenja uporabnikov
16 komentarjev za "Slovenska predstavitev: Renault Wind"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
bo kar "bolanih" če že 🙂
sicer brez posebnega mnenja o avtu, pač ena šminka za bejbe
Nevermind-a mogoče ni res? Pa reče se bolnih in ne bolanih.
Sedalni del sedežev pa je kot v cliu prve serije, da še pol r.ti prek držiš.
Važno je, da je roštilj klima.
Meni je super, ampak če se odločiš za 1.6 dobiš za malo več kot 1000€ dodatka že Clia RS, ki je tudi na nek način pozer, poleg tega pa gotovo bolj uživaški avto.