Novi prius ob minimalno spremenjenih zunanjih merah ohranja silhueto svojega predhodnika, namenili pa so mu nekaj estetskih sprememb za sodobnejši izgled ter številne izboljšave na področju aerodinamike. Ravne površine na stranskih delih sprednjega in zadnjega odbijača preprečujejo vrtinčenje zraka, k zmanjšanju zračnega upora, čigar koeficient so zmanjšali z 0,26 na 0,25, prispevajo tudi ravno zaprto dno vozila z dodanimi vertikalnimi krilci za izboljšanje zračnega toka ter posebna oblika platišč. Poleg tega je prius za večjo varčnost obut v pnevmatike z majhnim kotalnim uporom.
Spremenjena oblika strehe je prinesla več prostora za potnike zadaj, k prostornosti potniškega prostora pa so doprinesla tudi tanjša naslonjala sedežev in odsotnost sredinskega grebena v tleh vozila. Prtljažni prostor je pridobil dodatnih 30 litrov prostornine v primerjavi s predhodnikom in sedaj meri 446 litrov.
Pod sprednjim pokrovom se skriva izboljšani hibridni sistem Hybrid Synergy Drive. Izboljšav je bilo deležnih kar 90 odstotkov sestavnih delov popolnega hibridnega sistema. Namesto 1,5-litrskega bencinskega motorja ima novi prius vgrajen 1,8-litrski bencinski stroj, skupna moč pogonskega sistema pa je, ob 14-odstotnem zmanjšanju izpusta CO2, ki sedaj znaša 89 gramov na prevožen kilometer, narasla z 81 na 100 kilovatov (s 110 KM na 136 KM). Visoko zmogljivi električni motor razvije 60 kilovatov moči (82 KM), pri čemer deluje tako, da pri pospeševanju dodaja moč bencinskemu agregatu, ali pa samostojno poganja kolesa v načinu EV. Poleg tega kinetično energijo, ki nastaja pri zaviranju, pretvarja v električno energijo, s katero se polni baterija sistema. Slednja je nekoliko manjša in lažja kot pri predhodniku, razvije pa dva kilovata več energije (27 kW). Kljub večji moči in višjim zmogljivostim poraba goriva (po tovarniških podatkih) znaša le 3,9 litra na 100 prevoženih kilometrov.
Poleg tehnologije na varčnost oziroma potratnost in onesnaževanje vpliva tudi način vožnje. Zato je Toyota uvedla prikazovalnik načina vožnje, ki vozniku pomaga zmanjšati porabo. Pri tem lahko izbiramo med načini Eco Drive, ki omejuje preveč odločne pritiske na plin, EV, pri katerem si prius do hitrosti 70 kilometrov na uro zanaša samo na električni pogon, bencinski motor pa prispeva svojo moč ob močnejšem pospeševanju ter Power, pri katerem lahko izkoristimo vso moč, ki jo sistem ponuja.
Ob naštetih tehničnih lastnostih prinaša prius še številne druge napredne rešitve, med katerimi velja omeniti hlajenje vozila s pomočjo sončnih celic na strehi, klimatsko napravo z daljinskim upravljanjem, svetila z LED-diodami, prikazovalnik na vetrobranskem steklu (Head Up Display) Touch tracer, ki s pomočjo tipal na gumbih volanskega obroča, na ekranu prikaže funkcijo, ki smo jo izbrali ter izboljšan pametni sistem za parkiranje (Intelligent Parking Assist).
Na slovenskem trgu je prius od danes na voljo z osnovnim paketom opreme Luna, ki med drugim vključuje zavorni sistem ABS, sistem za nadzor stabilnosti VSC, sedem varnostnih blazin, električni pomik sprednjih in zadnjih stekel, prikazovalnik na vetrobranskem steklu, samodejno klimatsko napravo, avtoradio s predvajalnikom zgoščenk, sprednji meglenki in 15-palčna platišča iz lahke litine. Za zahtevnejše kupce pa sta na voljo še paket Sol, ki prinaša tudi usnjen volanski obroč, tempomat, tipalo za samodejni vklop brisalcev, pametni ključ in 17-palčna platišča iz lahke litine ter najbogatejši Executive s samozatemnitvenim notranjim ogledalom, svetlobnim tipalom, žarometi s tehniko LED, usnjenim oblazinjenjem ter z izmenjevalcem za šest zgoščenk.
Cene se začnejo pri 24.990 evrov za model z opremo Luna, za opremo Sol je potrebno odšteti 27.800, najdražji prius z opremskim paketom Executive pa stane 30.800 evrov. V letošnjem letu jih bo na naše ceste zapeljalo predvidoma 40.
Mnenja uporabnikov
6 komentarjev za "Slovenska predstavitev: Toyota Prius"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
zice majo vse toyote zanic. Tko da, runs in a family. Nekako tako kot soggy bremze.
Sm se ze pelu z njim. Avto res super! Sedeži so res tak tak, ampak že osnovni model za 25k ponuja zares ogromno opreme. Nisem sicer naredil neke kilometrine, vendar mene je prepričal!
zice ma obupne.
So dandanašnji priusi že kaj bolj udobnini za vožnjo izven mesta? Nazadnje ko sem ga vozil par let nazaj se je na ac pri 120-130 obupno drl. Drugače pa zelo zelo kul avto za mestno vožnjo (kar je verjetno njegovo bistvo).
Avto ni tako slab (razen oblazinjenja) sam 25K za osnovni model?!?!?! Kakšnega diesla dobiš za tak dnar.