Glavne lastnosti Toyotinega mestnega terenca so robustnost, okretnost in prilagodljivost. Zato njegov sprednji del s kompaktno masko in malce višje postavljenim pokrovom motorja rahlo spominja na sodobne SUV-e. V službi praktičnosti in uporabnosti pa sta visoka streha ter ravno prisekan skoraj karavanski zadek.
V potniškem prostoru je čutiti enoprostorski duh, ki prinaša nekoliko višji položaj sedenja ter dobrodošlo prostornost za noge in glave tako za potnike na sprednjih sedežih, kot za tiste v drugi vrsti. Na armaturni plošči, ki je izdelana iz trde, a na pogled razmeroma kakovostne plastike, v sklopu instrumentne plošče najdemo oblikovno precej nenavaden instrument, ki združuje merilnika hitrosti in vrtljajev. Nepogrešljiv element takega avtomobila je seveda tudi uporaben prtljažni prostor. Le-ta v osnovni postavitvi meri 300 litrov, z zlaganjem klopi pa se njegova prostornina poveča na 735 litrov oziroma 650 pri različici s štirikolesnim pogonom.
Novega križanca lahko poganja 1,33-litrski bencinski VVT-i motor s 74 kilovati (100 KM) ali pa 1,4-litrski D4-D agregat, ki razvije 66 kilovatov (90 KM). Pri obeh motorjih je serijsko vgrajen šeststopenjski ročni menjalnik, oba pa se pohvalita tudi z nizkim izpustom ogljikovega dioksida. Posebnost, ki lahko urban cruiserja loči od nekaterih tekmecev pa je opcijski štirikolesni pogon (le v kombinaciji z dizelskim motorjem). Slednji v normalnih razmerah prenaša vso moč na sprednji kolesi, po potrebi pa se do 50 odstotkov le-te prenese tudi na zadnji kolesni par. Sistem omogoča tudi zaklep pogona z gumbom "lock" v razmerju 50:50.
Za varnost je poskrbljeno z zavornim sistemom ABS s porazdelitvijo zavorne sile EBD, s sistemom za nadzor stabilnosti VSC, serijsko pa je vgrajenih tudi sedem varnostnih blazin.
Na slovenskem trgu bo urban cruiser na voljo s paketi opreme Active, Limited in Executive, pri čemer bo že osnovni Active, poleg naštete varnostne opreme, vključeval električni pomik sprednjih stekel in zunanjih ogledal, centralno zaklepanje z daljinskim upravljanjem, klimatsko napravo, avtoradio s CD predvajalnikom, ki podpira tudi datoteke v zapisu mp3, potovalni računalnik in sistem za samodejno ustavljanje in zagon motorja ko je vozilo na mestu Stop & Start (pri 1,33-litrskem motorju). Paket Limited bo našteto opremo nadgradil z usnjem na volanskem obroču in prestavni ročici, s samodejno klimatsko napravo, z vhodom za zunanje avdio naprave, z modrozobo napravo za prostoročno telefoniranje, s 16-palčnimi platišči iz lahke litine ter s sprednjima meglenkama. Najbogatejši paket Executive pa bo prinesel še nekaj malenkosti kot so kromirana platišča iz lahke litine, samozatemnitveno notranje ogledalo, električno pomični in zložljivi zunanji ogledali ter sistem za samodejno odklepanje in zagon motorja s pritiskom na gumb.
Za bencinsko gnanega urban cruiserja bo potrebno odšteti od 17.200 do 19.600 evrov, medtem ko se cena dizelskega modela giblje od 19.200 do 21.600 evrov. Tisti, ki se bodo odločili za štirikolesni pogon pa bodo morali dodati še 1.800 evrov.
Toyotin mestni terenec bo naprodaj od 20. aprila, v letošnjem letu pa bi se naj za njega odločilo 50 slovenskih kupcev.
Mnenja uporabnikov
5 komentarjev za "Slovenska predstavitev: Toyota Urban Cruiser"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Kot večina Toyot, nima neke lepote. Bo pa verjetno kvaliteten in kar uporaben avto.
drago!! drgač pa za kar fletn avtoček
Zanimiv avto, malce predrag in v napačni barvi.
zanimiv avto
števec=katastrofa