Raptor ima sicer sila razburljivo zgodovino, saj je v ZDA prvič na ceste zapeljal že pred 41 leti. Šele pred štirimi leti je svoj pohod začel tudi na drugih trgih, med njimi je zapeljal v Evropo in posledično tudi v Slovenijo. Zanimivo je predvsem to, da je danes Raptor najbolj globalen Fordov model, saj ga prodajajo v kar 180 državah sveta. Da gre za široko dostopno ikono ameriškega proizvajalca, dodatno podkrepijo še proizvodne zmogljivosti – izdelujejo ga namreč na štirih kontinentih. V Slovenijo Raptorji pridejo iz tovarne na Tajskem, medtem, ko bo Ranger na naše ceste čez nekaj mesece zapeljal iz obrata v Republiki Južni Afriki
Znotraj drugega stebra
V zadnjem času smo pisali in tudi precej prebrali o spremenjenih Fordovih načrtih za prihodnost. Veliko je bilo govora o električni prihodnosti, pa o ukinjanju nekaterih nekoč zelo pomembnih modelov in seveda tudi o odpuščanju delavcev iz številnih evropskih tovarn. Ford je pred eno največjih sprememb v zgodovini, svojo prihodnjo modelno paleto pa bodo strnili v tri prodajne stebre. Prvi prodajni steber bodo električni modeli, drugi lahka gospodarska vozila in tretji “mišičnjaki”. Raptor formalno sodi v drugi steber, zato se ob vožnji vzvratno oglaša prepoznavno opozorilno piskanje, a je obenem tudi del palete zmogljivih mišičnjakov. Njegova prihodnost je tako v Evropi varna, kljub napovedani prodaji izključno električnih modelov od leta 2028 dalje. No, varen je vsaj do leta 2035.
Mehaniki na pomoč priskoči umetna pamet

Brez dvoma Raptor s svojo zunanjo podobo riše jasno linijo, kje v družinski hierarhiji se nahaja. Nabiti boki, drugačna maska hladilnika, žarometi in namenske terenske pnevmatike so le pika na i njegovi izjemno robustni zunanji podobi. Te vpadljivi karoserijske nadgradnje kar nekoliko zasenčijo manjše podrobnosti v obliki dvojnih zaključkov izpušne cevi, sprednje zaščitne plošče motorja, ki je kar dvakrat večja kot pri običajnem Rangerju, in vzmetenja Fox.
Dvojni izpušni cevi sta rezultat novega motorja. Dizelski šestvaljnik zamenjuje nov, trilitrski bencinski šestvaljnik z dvema turbinama in 215 kilovati. Zaščitna plošča motorja vsekakor nima le okrasne funkcije, saj z debelino 2,3 milimetra aktivno preprečuje poškodbe motorja ob najbolj razburljivih terenskih pustolovščinah. Na koncu je tukaj še prenovljeno vzmetenje Fox. Slednje kar petstokrat na sekundo preko senzorjev zaznava dogajanje pod kolesi ter prilagajajo delovanje vzmetenja. K temu lahko dodamo 272-milimetrski odmik od tal, povečane izstopne in vstopne kote ter sprednjo (elektronsko nadzorovano) in zadnjo (mehansko) zaporo diferenciala.
V ospredje prihaja digitalizacija

Od zunaj mu ni para, prav tako pa Raptor v notranjosti prinaša precej svežine. V primerjavi s predhodnikom je postal digitalno moderen. Osrednji pokončno postavljeni zaslon je postal stalnica pri Fordovih najnovejših modelih in je prijetna popestritev potniške kabine. Preko zaslona se upravlja praktično z vsemi funkcijami avtomobila. Na njem se nastavlja tudi nekatere podrobnosti glede terenske vožnje, k sreči je možno klimatsko napravo upravljati preko fizičnih stikal ali preko zaslona na dotik. Tudi vozne profile, sedem jih je, in druge nastavitve diferencialov, štirikolesnega pogona in reduktorja.
Vgrajen je tudi poseben izpušni sistem z aktivnimi loputami. Tako se lahko avto zažene skoraj neslišno ali pa ima ob odprtih loputah športen zvok, primeren bencinskemu šestvaljniku. Fordovi inženirji so izboljšali togost šasije in karoserije; nove so spodnje roke vzmetenja, ki so izdelane iz aluminija.
Tudi z dizlom, a večina želi bencinski motor
Poleg vsekakor bolj potratnega bencinskega šestvaljnika pri Fordu ponujajo nekoliko zmernejšo opcijo – dizelski dvolitrski štirivaljnik s 151 kilovati. Slednji poleg prihranka pri gorivu prinaša tudi nižjo nakupno ceno malenkost nad 72 tisoč evri. Močnejši brat po ceniku stane 76 tisoč evrov. Kot je povedal David Jurič, direktor podjetja Summit Motors Ljubljana, se bo kljub višji ceni, višji povprečni porabi goriva in višjim drugim stroškov, ki jih prinaša bencinski šestvaljnik, večina kupcev Raptorja vseeno odločila za to pogonsko opcijo.
Mnenja uporabnikov
3 komentarjev za "Surova moč, ki obvlada vse pred seboj"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Naj Eko avto meseca…
Zakaj pa zahvaljujoč VW? Raptor je čisti Ford, Amarok se pa bo lahko zahvalil Rangerju.
Res je Raptor in Ranger sta narejena na Fordovi platformi. Mišljeno je bilo, da so tudi pri Fordu najverjetneje zaradi napovedanega sodelovanja, stopili korak naprej v smislu digitalnega razvoja. Se pa bere čudno, res je, bom to jasneje poudaril. Hvala.