Več kot leto dni je minilo od spletnega razkritja pete generacije modela Santa Fe. Toda kot je pojasnil Marko Kajfež, direktor znamke Hyundai v Sloveniji, novinec v Slovenijo pripeljal z zamudo. Proizvodnja je stekla šele pred kratkim, Slovenija pa ga je dobila podobno hitro kot ostale evropske države. Ker ga sestavljajo v Južni Koreji, ladjarji pa se izogibajo Sueškega prekopa, traja plovba do Slovenije kar dva meseca – še enkrat dlje kot v preteklosti. Jih pa zato lahko te dni pogosteje vidite na avtocesti A1, naložene na kamionih, na poti do trgovcev.
Pet, šest ali sedem sedežev
A nič ne de, Santa Fe je pripeljal v Slovenijo v povsem drugačni obliki in podobi. Z izrazito kockasto zasnovo nekoliko spominja na legendarne Range Roverjeve modele, a ga bo na cesti redko kdo zamenjal z britanskimi tekmeci. Velik športni terenec v dolžino meri po novem 4.830 milimetrov in je za 45 milimetrov daljši od predhodnika. Za 50 milimetrov je na 2.815 milimetrov zrasla tudi medosna razdalja, obenem pa je tudi za 35 milimetrov širši. Izdatnejše dimenzije pripomorejo predvsem k prostornosti potniške kabine. Največ so pridobili potniki v drugi in tretji vrsti. Sedel sem lahko le v drugo vrsto, saj je bil testni Santa Fe opremljen s petimi sedeži, sicer pa lahko kupci ob naročilu izberejo tudi šest- ali sedemsedežne izvedenke. V primeru šestih sedežev bosta v drugi in tretji vrsti nameščena po dva individualna sedeža. Ob izbiri sedmih sedežev pa bosta prvi dve vrsti enaki kot pri petvratni različici, zadaj pa bosta dodana dva sedeža. Bodo pa potniki zadaj veseli, da so steklene površine večje za kar 48 odstotkov in v potniško kabino preide bistveno več svetlobe.
Za veliko prtljage
Prtljažni prostor je ogromen. Že ob samem pogled nanj ti postane jasno, da sprejme kar precej prtljage; ob podrti zadnji klopi meri 2.032 litrov. Hibrid v petsedežni izvedbi z dvignjenimi sedeži nudi 711 litrov prtljažnega prostora, priključni hibrid pa 704 litre. Konfiguraciji s šestimi in sedmimi sedeži zagotavljata 628 litrov pri hibridni in 621 litrov pri priključno-hibridni različici. Ponazorjeno s primerom: Santa Fe omogoča vodoravno shranjevanje štirih torb za golf in navpično shranjevanje do treh koles s snetimi sprednjimi kolesi.
Video: odpiranje predala z “obeh” strani
Klimatska naprava ima svoj zaslon na dotik
Da Santa Fe zelo resno želi konkurirati premijskim tekmecem, ti postane jasno najkasneje takrat, ko sedeš za volan. Belo usnje volanskega obroča, trije zasloni, velik odlagalni prostor z dvema polnilnima ploščama in izvrstni materiali bodo nedvomno do določene mere prestrašili nekaj konkurenčnih premijskih tekmecev.
Pred voznikom se nahaja digitalna instrumentna plošča, ki pod enotno ukrivljeno površino združuje 12,3-palčna zaslona instrumentne plošče in informacijsko-multimedijskega zaslona, ki se razteza nad sredinsko konzolo. Vozniku in potnikom bo na voljo vrsta tehnoloških pripomočkov, vključno z digitalnim ključem na mobilnem telefonu, digitalnim vzvratnim ogledalom ter predalom za sterilizacijo predmetov z uporabo ultravijolične svetlobe. V pomoč vozniku so namenili celotno paleto naprednih asistenčnih sistemov, ki med drugim vključujejo prilagodljiv regulator hitrosti v povezavi z navigacijskim sistemom, sistem za ohranjanje voznega pasu ter sistem za preprečevanje naleta v povezavi s sistemom zaviranja v sili. Prestavna ročica se je preselila za volanski obroč, na osrednjem grebenu pa je nameščen 6,6-palčni zaslon za nadzor klimatske naprave. Ali je to priročna in varna rešitev, še ne znam povedati, premalo časa je bilo za resnejši preizkus. Se pa bojim, da je položaj digitalnega zaslona prenizek in bo za predolgo zvabil pogled voznika s ceste.
Brez dizla in z dvema hibridoma
Kljub precejšnjim dimenzijam in masi Santa Fe ne bo na voljo z dizelskim motorjem. V pogonski paleti sta dva hibridna pogonska sklopa – 1,6-litrski T-GDI klasični hibridni motor ima 158 kilovatov (215 KM) moči in 367 njutonmetrov navora, iz mirovanja do 100 kilometrov na uro pospeši v 9,6 sekunde ter doseže največjo hitrost 180 kilometrov na uro. Priključno-hibridni motor poleg elektromotorja poganja še bencinski 1,6-litrski T-GDI. Sistemska moč se ustavi pri 186 kilovatih (253 KM) in 367 njutonmetrih navora, pospešek od 0 do 100 kilometrov na uro znaša v 9,3 sekunde, največja hitrost pa je 180 kilometrov na uro. Priključno-hibridni motor je enak kot v prejšnji generaciji Santa Feja.
Za konec še nekaj osnovnih cen, več pa jih najdete na priloženem ceniku. Na voljo so trije paketi opreme, vendar je vstopni Signature na voljo le pri klasičnem hibridu z dvokolesnim pogonom (49.990 evrov). Doplačilo za štirikolesni pogon znaša dva tisoč evrov, priključni hibrid pa je v primerjavi s hibridnim pogonom, enakim paketom opreme in v kombinaciji s štirikolesnim pogonom dražji za štiri tisoč evrov.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
12 komentarjev za "Uf, kaj je to?"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Zadek je ogaben
Uf kaj je to? To so korejska jajca
Hjah…. če si “jajca” uporabil kot običajen pogovorni sinonim za “slabo/nekvalitetno/zanič”, potem se žal motiš… Časi, ko smo se lahko vzvišeno (in v veliki meri tudi upravičeno) delali norca iz Hyundajevih avtomobilov, so (v avtomobilskem štetju časa) že zdavnaj minili….
Seveda ni nič narobe,če tebi avto ni všeč…. tudi meni ni in, ne v njegovem dizajnu, ne velikost,i ne vidim kakšne lepote ali pretiranega smisla…. Ampak, to še ne pomeni, da gre za “korejska jajca” 😉
Ti mas svoje mnenje jaz pa svoje, men so to korejska jajca in tut zgleda tako.
🙂 … to absolutno drži! Nikakor pa ne pomeni, da imaš prav. Sicer pa, saj veš kako je z osebnim mnenjem… je kot “r*tna lukna”, vsak ima svojo/svojega 😉 .
Avto pa tudi meni ne zgleda nič kaj privlačno in se ne bi na cesti za njim niti obrnil, kaj šele kaj drugega… ampak, kot sem reku že prej, to še ne pomeni, da je nekvaliteten izdelek….
Obstajajo avti ki so vsem všeč in avti ki niso skoraj nikomur, no in ta je eden izmed teh.. Tisti ki ga bo kupil bo pač moral sprejeti dejstvo da je mnogim grd, čeprav je njemu pač lep.
Ubogi tisti, da si kupi avto, ki je drugim všeč. Ali pa še huje, da ne kupi avta, ker drugim ni všeč.
Drugače pa, še noben avto ni bil tako grd, da ga ne bi kupil nihče. Vedno se je dobilo nekaj ekstravagantnežev ali pa samo ekstremnih snobov, ki iščejo pozornost.
Avto je velik in prostoren, na to Hyundai stavi. Lep pa ni, sploh zadaj.
Ce bi zadnje luci malo visje postavili bi se kr bil. Anyway se ena krava v kateri se bo povprecno prevzal samo voznik(ca) in basal mestna sredisca 345 dni na leto
Deluje ameriško, meni je načeloma kar všeč, ampak z zadnjimi lučmi so pa res brcnili v temo.
Ja, luči zadaj malo višje pa bi bilo ok. Namerno je tako, da bo bolj poseben in izzivalen. Tudi Juke prve generacije ni lep pa se je dobro prodajal. V tej kombinaciji na sliki se ga ne bi branil, če mi ga kdo kupi.
Dons sem ga videl na dolenjski avtocesti mojbog meni je ogaben